Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sellerbuyer

    őstag

    Egy mini aquaponiás rendszert szeretnék készíteni, ehhez a pumpát napelemmel szeretném elsősorban meghajtani. Szeretném olcsón kihozni a dolgot, mert végülis ez csak amolyan hobby, szórakozás lenne számomra, nem szeretnék sok pénzt beleölni.

    A napelemes rész kivitelezéséhez szeretnék kérni tőletek segítséget. Egyszerűt szeretnék, viszont egy-két dologgal nem vagyok tisztában (sok mindennel).

    Készítettem egy kb. számítást tervezgetés közben, átnéznétek, hogy kb. jó lesz-e? Gondolom, egészen pontosan felesleges számolgatni, mert a napsütés mértékétől is függnek a dolgok.

    Az akku ha 12V 6Ah, egy 5W-os teljesítmény felvételű pumpával ~ 12h-t bír.
    Ennek a feltöltése egy 20W körüli napelemmel (kb. 1.6A töltőáram) ~ 6h alatt történik.

    A másik, amihez segítséget kérnék, az a bekötés.

    A rendszer elemei:
    - 12V-os vízpumpa (5W-os tervezve)
    - 12V napelem (20W-os tervezve)
    - töltésvezérlő (kérdéses, hogy milyen kell)
    - 12V zselés akkumulátor (6Ah körüli tervezve)
    - 12V hálózati adapter (0.6A körüli tervezve)

    A rendszernek úgy kellene működnie elképzelésem szerint, hogy a pumpa alapvetően napelemről+aksiról üzemel. Ha kimerül az aksi és a nap sem süt, akkor a hálózati adapterről menne.

    Ehhez nem tudom pontosan, milyen töltésvezérlőre volna szükség és a részegységeket hogyan kellene bekötni (párhuzamosan? sorosan?).

    Alapból olyan töltésvezérlőre gondoltam, ami első körben az aksira küldi a töltést, majd ha az már feltöltődött, akkor átvált a fogyasztó (pumpa) közvetlen üzemére a napelemről. Csak ennél nem tudom, hogy hogyan kellene bekötnöm a hálózati adaptert úgy, hogy ha a napelem nem ad elég áramot a pumpának, akkor az adapterről mehessen.

    Előre is köszönöm, ha tudtok segíteni! :R

Új hozzászólás Aktív témák