Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • szucsi57

    tag

    Szevasztok, üdv. Mindenkinek!

    A munkahelyemtől kaptam bruttó 250eFt-ot laptop vásárlásra. 2 hete próbálom megtanulni ezt a "laptop szakmát", de mára már teljesen összezavarodtam. Pontosabban, már tudom, hogy Dell, Hp, Toshiba, Lenovo gyártmányok jöhetnek szóba, azonban pont a 250eFt bruttó az a határ, ahol még kompromisszumot kell tenni a típus kiválasztásánál.

    Fizikuisként dolgozom egy kutatóintézetben és ezt csak azért említem, hogy árulkodjon a felhasználási célokról: mérések kiértékelése, rajzok készítése, sok pontból álló spektrumok ábrázolása, számolásigányes programok futtatása, office jellegű és kommunikációs programok használata a "hivatalos program".

    Ezen kívül filmek újrakódolása, videók vágása, filmek lejátszása (blue ray rippek is) és alkalomadtán, de nem jellemzően, néhány játék futtatása jön még szóba. Játékok alatt olyat kell érteni, hogy Tetris, Póker és néha a fiam autós progikkal is játszik.

    A hordozhatóság csak másodlagos szempont!

    Csak új és számlás termékek, rendes cégek jöhetnek szóba a vásárláskor.

    Kérem, legyetek szívesek javasolj néhány szóba jöhető típust, prioritási sorrendben és ha nem nagy kérés, legyetek szívesek írni pár sort az alábbi problémáimra:
    (Megjegyzés: sajnos nem tudok elmenni a boltokba, mert éppen vacakol a térdem és itthonról dolgozom, a pénzt pedig 2 héten belül el kell költenem.)

    1.) Érdekes, hogy a fórumon a Dell Studio 1555-ös gépeket nem nagyon ajánlják, pedig mintha az jó lenne akár közepes igényű játékosok számára is. Őszintén szólva én szimpatizálok velük.

    2.) Nem tudom megítélni, hogy vajon érdemes-e a széles képernyőhöz ragaszkodni, hiszen azok azonos képátló esetén kisebbítik a függőleges méretet.

    3.) Azonos képátlónál, a nagyobb felbontás (pl. fullHD HD+ helyett) nem teszi olvashatatlanabbá a szöveget pl. internetezés közben? Full HD esetén nem jobb a 17"-os méret?

    Bármilyen más megjegyzést, tanácsot szívesen fogadok!

    Köszönettel: Szücsi

  • szucsi57

    tag

    válasz Elar #36004 üzenetére

    Szevasztok!

    Egyetértek az aksival kapcsolatos válaszokkal. Annyit tennék még hozzá, hogy a kérdést valószínűleg az indukálta, hogy a NiCd aksikat nagyon el lehetett rontani a helytelen töltési ciklusokkal a "memória effektus" miatt. Ez a jelenség azt jelenti, hogy a nem eléggé lemerített és nem eléggé feltöltött NiCd akkumulátorban olyan kémiai változások mentek végbe, amelyek újradefiniálták az akkumulátor eredeti kapacitását. Ha nem töltötték fel eléggé, akkor egy ismételt töltés során csak az előző feltöltöttségi szintig lehetett feltölteni. Kisüléskor pedig, csak az előző kisülési szintig lehetett lemeríteni. Emiatt nagyon fontos volt, hogy mindig a gyártáskori lehetséges minimumig süssük ki (ezért a jobb NiCd töltőkbe kisütési áramkört is beépítettek) és mindig a lehetséges maximumig kellett őket tölteni. A rossz töltés miatt elrontott aksikat valamelyest lehetett regenerálni többszöri jól kivitelezett töltési ciklus során.

    A NiMh aksik már sokkal kevésbé mutatnak memória effektust, a Li-ion és polimer aksik pedig, gyakorlatilag, egyáltalán nem. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne tenne jót az aksinak egy kezdeti "formázás". Ennek azonban nem a memória effektus az oka. Ugyan a leírások nem mindig javasolják, de szakmai szempontok miatt mégis javaslom, hogy az új aksit, első alkalommal célszerű csurig tölteni. Ez azt jelenti, hogy akár lemerítés útán, akár a benne levő 40-50%-os kapacitásról indulva, a saját hálózati tápjával töltsük úgy 15-16 órán keresztül, megszakítás nélkül.

    Mostanában már szinte csak ezeket az újabb aksikat használják. Ezeknél, a használat során két igen fontos dologra kell vigyázni! Az egyik, hogy az akkumulátorok limitált töltési ciklust viselnek el, típustól és minőségtől függően 1000-et, 2000-et, a legjobbak 3000-et. Ezért vigyázni kell arra, hogy minél kevesebbszer huzzuk ki, vagy dugjuk be a notit a konektorba. Ha benne van, hagyjuk benne, ha kihúztuk, maradjon úgy.

    A másik, hogy ezeknek az aksiknak is van "lelkivilága". Ahhoz, hogy a gyárilag megadott életciklus számot és elméleti kapacitást ki tudjuk használni, egy speciális töltési függvényt kell alkalmazni. A függvényre jellemző, hogy más-más töltőáramot kell alkalmazni az aksi kevésbé-közepesen vagy nagyon feltöltött állapotában. A jobb, "mikroprocesszoros" töltők követik ezt a függvényt a töltés során. Az egységnyi idő alatt történő akkufeszültség változásból (deltaV) meghatározzák, hogy éppen milyen az akku töltöttsége és ennek megfelelően változtatják a töltőáramot. Amikor már a deltaV nagyon kicsi, alig van változás, akkor töltöttnek minősíti az aksit és csepptöltésre kapcsol. Ilyenkor kis impulzusokkal tölti tovább az aksit és ez segít abban, hogy a maximális kapacitást elérje az akkumulátor.

    Az utóbb elmondottak miatt nagyon fontos, hogy mindig a saját adapterét használjuk a notihoz, vagy más akkumulátoros készülékhez és jó töltőt vegyünk, ha arra van szükség. Csak úgy rákapcsolni valami külső tápra a gépből kivett aksit, nagyon rossz ötlet.

    Bocs, hogy hosszú voltam! :-)

Aktív témák