Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DM-Fan

    nagyúr

    Sziasztok!

    Immár lassan 4 éve használok panasz nélkül egy D-Link DNS-320 (REV A) NAS-t. Az ismert zűröket (pl. hamar felpörgő és igen hangos ventillátor, viszonylag lassú - 20 MB/s körüli - írási sebesség) leszámítva nincs vele gondom, ezekkel együtt tudok élni. Számomra a torrent nem elvárás, csak PC-t, táblagépet, telefont, médialejátszót szeretnék kiszolgálni a router-re kötött NAS-sal, azt viszont stabilan, akadásmentesen, BD-hez szükséges sávszélességgel (tehát max. 50 Mbit/s). Ezt a DNS-320 teljesítette is. Most viszont kinőttem és szeretnék 4 fiókos megoldásra váltani.

    Habár tudom, hogy a D-Link a gyenge NAS-gyártók közé tartozik és elég limitáltak a lehetőségek, amelyeket a készülékei kínálnak, nekem a DNS-320 tudása is elegendőnek bizonyult. Ebből kiindulva egyelőre kinéztem a DNS-340L-t, ami 4 fiókos és árban is elérhető (változóan, de úgy 60 eFt körül).

    Kérdéseim:

    - szerintetek a DNS-320-ból kiemelt 2 db HDD áttéve a DNS-340L-be fog-e működni újraformázás nélkül, adatvesztés nélkül, simán felmount-olva fogom-e látni az adatokat (nem voltak RAID-ben, sima single meghajtóként üzemeltek egymás mellett)?
    - szerintetek érdemes-e a DNS-340L-et venni, avagy van vele kapcsolatban valami ismert hiba, known-issue?
    - jobban megérheti-e egy szintén 4 fiókos Zyxel NAS542-t venni 50 eFt-ért? Vajon stabilabb/jobb/gyorsabb-e, és vajon fogadja-e/olvashatók-e vele a D-Link DNS-320 által megformázott és teleírt HDD-k?
    - van-e hasonló árfekvésben valami más javasolt, ugyancsak kompakt megoldás?
    - tegyek-e inkább egy másik, minőségibb gyártó (pl. Synology) által készített 2 fiókos készüléket a már meglévő D-Link mellé?

    Előre is köszi!

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz fogtunder #20043 üzenetére

    Köszi a választ!

    "mondjuk a 20MBps az nem viszonylag lassú, hanem csigatempó"

    Nem 20 megabit/s, hanem 20 megabájt/s az írási sebesség. Tudom, még ez is elég lassú, de nekem speciel az elég.

    "illetve elgondolkodnék a 4 lemezes NAS létjogosultságán is."

    Az nekem jó volna, mivel helytakarékossági szempontból praktikus, illetve a router-em portjai közül is csak egyet vinne el, szemben azzal a kettővel, amit a jelenlegi 2 fiókos és a most vásárolandó másik 2 fiókos emésztene fel. Plusz összességében 2 HDD-vel többet tudnék kezelni, mivel a jelenlegi NAS-t is megtartanám. Szóval egyébként jobban örülnék az egy 4 fiókosnak, mint a két 2 fiókosnak. Persze utóbbi is megoldható, de azzal feláldoznám az utolsó szabad LAN-portot a router-en.

    "én inkább vennék egy normális két lemezest"

    A leírtaktól függetlenül nyitott vagyok erre a megoldásra is.

    Szóval ha 2 fiókos, akkor mi az ajánlott? Mondjuk egy SYNOLOGY DiskStation DS216j? Ez árban közel ott van, mint a 4 fiókos D-Link DNS-340L. A leírtak mellett sem ajánlott az utóbbi és inkább a Synology a jobb választás? A 4 fiókossal megvolna az az előny, hogy (nagy eséllyel) bele tudnám pakolni adatmozgatás nélkül a jelenlegi két HDD-t (már ha a két D-Link NAS hajlandó egymás HDD-it kezelni) és még további kettőt tudnék beletenni, plusz megmaradna a jelenlegi NAS még további két HDD-nek, azaz összesen hat meghajtót tudnék hadra fogni később. Kicsit tanácstalan vagyok. Ugyanakkor én is sokallom egy picit a minimum 60 eFt-os árat a 4 fiókos D-Link-ért, tudva, hogy annyira nem jó, mint egy Synology.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz fogtunder #20051 üzenetére

    Szerintem kicsit elbeszélünk egymás mellett: a jelenlegi 2 fiókos NAS-omban levő HDD-ket nem akarnám felszámolni, egyberámolni egy 6 TB-os HDD-re. Utóbbi ára egyébként is magas nekem kicsit (60 eFt alatt nem igazán találok normális 6 TB-os HDD-t, 3 TB-ost viszont már 25 eFt alatt is és ez utóbbi hosszú időre elég is nekem), plusz pontosan tudom, hogy melyiken mit tárolok, tematikusan vannak szétválogatva a tartalmak, nem is akarom őket egybevonni, backup-olva is vannak egymás között és nem is akarnám kitenni az adatokat olyan veszélynek, hogy egyetlen nagy meghajtón tároljam őket. Ezért is gondoltam arra, hogy további 3 TB-os HDD-t vennék a meglévők mellé és követném az eddigi szisztémát. Erre megoldást vagy egy 4 fiókos NAS jelentene, amibe belepakolnék mindent és a jelenlegi 2 fiókos egyelőre nyugdíjba menne. Másik megoldás pedig egy másik, 2 fiókos NAS jelenthet. Legszívesebben a 4 fiókos megoldás mellett döntenék, kényelmi és esztétikai szempontból is ez volna optimális. Nem zárkózom el egy második 2 fiókos NAS-tól sem, de ez kevésbé volna kívánatos. Ugyanakkor vonz az, hogy ugyanazon pénzért kapnék egy minőségi, gyors 2 fiókos NAS-t, mint amennyiért tudnék venni egy 4 fiókos, de igencsak belépő készüléket. Viszont amennyiben egy minőségi 2 fiókos mellett döntenék, akkor semmiképp nem tudnám kiiktatni a jelenlegi 2 fiókost a láncból. A 4 fiókos megoldás mellett a jelenlegi hosszú távra nyugdíjazható lenne.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Alex91 #20053 üzenetére

    Na igen, néztem azt is, csak ugye ott meg felmerül a kérdés, hogy mi van a jelenlegi HDD-k migrálásával. Nem akarnék két teljes HDD-t újraírni/mindent átmozgatni róluk az újra, majd vissza, ha az új NAS nem kezelné le őket újraformázás nélkül.

    Ezért is jutok vissza állandóan a D-Link DNS-340L-hez, csak ugye ott is kédés, hogy kezeli-e a DNS-320 által teleírt HDD-ket. Plusz ugye ott vannak a korlátai és ráadásul nem is olcsó! Nem jó ez sehogy! :W

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz fogtunder #20056 üzenetére

    2 külön kétfiókost én semmiképpen sem ajánlok, mert végképp semmi értelme.

    Igazad is lenne, ha nem az lenne a helyzet, hogy most van két darab 3 TB-os HDD-m a NAS-ban, amelyeket belaktam. Ha most veszek egy kétfiókost úgy, hogy közben likvidálom a jelenlegi kétfiókost, úgy nem vagyok előrébb: még ha veszek is egy 6 TB-os HDD-t az új NAS-ba horror áron és azt beleteszem az új kétfiókosba, amire átmozgatom a két 3 TB-osról az adatokat, akkor az új HDD-t meg is töltöttem és az új kétfiókosba már csak egy 3 TB-os HDD-t tudnék tenni a kettőből, míg a másikat már nem tudnám használni (cserélgetni érthető módon nem akarnám a HDD-ket a NAS-ban). Ergo nyernék 3 TB-ot a nagyösszegű beruházással és pluszban lenne egy használaton kívüli 3 TB-osom. A két 3 TB-os eladásával nem akarnék vesződni: egyrészt a többéves használt HDD-ket nem tudnám normális áron eladni sem, másrészt eleve csak az egyiket tudnám eladni ahhoz, hogy maradjon is plusz helyem a jelenlegin felül, de nem is akarok vesződni az ezzel kapcsolatos hercehurcával.

    Így pedig marad lehetőségként az, amit már leírtam, hogy a jelenlegi kétfiókos mellé veszek még egy kétfiókost és párhuzamosan használom a kettőt, vagy a jelenlegi kétfiókos helyett veszek egy négyfiókost. Csak ugye mindkét megoldással van probléma.

    A ZyXel tényleg vonzó lehet, bár nem tudom, hogy mennyire jó és tényleg a hátam közepére sem kívánom a 6 TB adat átmozgatását, akármennyire is nincs vele sok aktív tennivaló. Fölöslegesen dolgoztatnám vele az új NAS-t is, meg a HDD-ket is.

    Szóval nem tudom, mi lenne az optimális. Illetve tudom: ha találnék egy olyan négyfiókost, amibe simán bele tudnám tenni a jelenlegi HDD-ket újraformázás és adatmozgatás nélkül, plusz férne bele még másik két HDD is. Erre kb. a D-Link DNS-340L-lel látnék esélyt (már ha működne a korábbi HDD-kkel, de ezt még senkitől nem hallottam megerősíteni), csak akkor még ott van a tényező, hogy szarnak vannak kikiáltva a D-Link NAS-ok és ráadásul nem is olcsó. Mondjuk - mint írtam korábban - nekem elegendő volt eddig is a D-Link tudása/sebessége, viszont zavar, hogy ennyi pénzért meg már elvárnám, hogy hozza azt a sebességet, amit egy ZyXel vagy Synology tud.

    Mindenesetre köszönöm a segítő szándékot és a válaszokat, csak sajnos még mindig nem vagyok közelebb a megoldáshoz. :(

    MaCS_70: "De gondold végig: az adatmigrálás körbe-körbe pár nap macera, nettó egy-két óra. A NAS-t viszont évekre veszed. Hosszú távon akarsz szívni pár órányi munka miatt?"

    Igen, ebben is van valami, de ettől függetlenül kicsit fázom az ismeretlenbe való ugrástól: nem tudom, van-e annyira jó a ZyXel a D-Link-hez képest, hogy inkább azt vegyem, számolva azzal, hogy a ZyXel esetében tényleg 100%, hogy újra kéne formázni mindent és jelentős mennyiségű adatot mozgatni. Ez utóbbihoz baromira nincs humorom.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    Sziasztok!

    A múltkor tipródtam itt a topicban, a héten végül megvettem a Zyxel NAS542-t - ez egy négyfiókos készülék. Már szemeztem vele egy hónapra, vártam, hogy essen az ára, mert alaposan ingadozni szokott, aztán kénytelen voltam lépni, mivel egymás után fogyott el mindenhol, jelenleg gyakorlatilag már nem is elérhető, az utolsót hoztam el a boltból és a nagykerekben sincs már - lehet ez később majd változik, bár most nézem, hogy pl. az E-Digital oldala is azt írja, hogy kifutott. Mindegy, korrekt áron volt, 57 eFt volt a vége, volt már olcsóbb is, de szerintem egy 4 fiókos cuccért ez korrekt - tekintve, hogy a Synology legolcsóbb 4 fiókos megoldása minimum ennek az összegnek a duplája (de inkább több), de ami vicc, hogy jelenleg a D-Link 4 fiókosa is 70-80 eFt között mozog és hardveresen, illetve szoftveresen is jóval gyengébb.

    Egész masszív készülék, 2 kilogramm, igényes anyaghasználatú, szimpatikus a HDD-elhelyezés is: a frontlap mágneses zárral rögzül, emögött ott van 4, kihúzófüllel és reteszes zárral szerelt tálca, amibe csavarmentesen stabilan rögzíthetők a HDD-k.

    A beüzemelés könnyű volt, minimális router-konfig és DHCP-címkiosztás után már ment is. A frissen vett HDD-t belepakoltam, gyorsan, gond nélkül megformázta, aztán már ment is a firmware-update, aminek következtében még szebb grafikus interfészt kapott a böngésző-alapú UI.

    Szívfájdalmam, hogy a korábbi D-Link 320-ból kivett HDD-ket hiába pakolom bele, mindenképp formázni akarja, így marad az adatmigrálás, ami jelenleg is zajlik, de ezzel számoltam.
    PC-ről simán 80-90 MB/s közötti sebességgel nyeli az adatot konstansan, a D-Link-ről úgy 35 MB/s sebességgel, asszem ez az utóbbi sara, az csak ennyit tud.

    A másik, szentségelésre okot adó téma viszont az NFS-megosztás volt, amivel végül nem is boldogultam. Hiába telepítettem fel neki az erre szolgáló kiegészítő pakkot, hiába konfiguráltam és állítottam be a mappahozzáféréseket, a Popcorn az istennek nem akart használható tartalmat találni ezen protokollon keresztül. A D-Link-nél ez simán ment, de a Zyxel mappajogosultság kezelése egy rémálom ilyen téren. Mindegy, pár óra szenvedés után ezt elengedtem és Samba protokollon keresztül szolgálom ki ezentúl a Popcorn-t. Azt bezzeg simán elfogadta és röcc nélkül megy.

    A mobil applikáció működik, simán látja és böngészi a NAS-t, DynDNS-t/távoli elérést még nem próbáltam.

    Szóval alapvetően elégedett vagyok vele, csendes, ugyanis baromi nagy, 12 cm-es ventillátor van benne, ami általában 900 RPM körüli értéken jár, így kvázi teljesen hangtalan, szemben a D-Link-el, ahol a 4 cm-es venti már 10 perc után erősen zajongott. Azt hiszem nem volt rossz vétel, de majd hosszabb távon kiderül.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz bozsozso #20289 üzenetére

    "Ami még vonz a synologyban, hogy lehetnek küldönböző méretű hdd-k benne."

    Ha fizikai méretre gondolsz, akkor tudd, hogy ebbe a Zyxel-be is tehetsz 3,5"-os, illetve 2,5"-os HDD-ket is, illetve SSD-t is. Támogatott mind. A tárkapacitásbeli különbözőség pedig megintcsak nem számít. Talán annyi korlátja van, hogy 16 TB lehet a RAID-kötet maximális mérete.

    A Synology szerintem iszonyatosan túlárazott. Először én is abba akartam invesztálni, de egyszerűen nem ér 130-150 eFt-ot egy 4 fiókos NAS otthoni célra.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Alex91 #20294 üzenetére

    Az SHR-t leszámítva egyébként a Zyxel is tudja az összes többit: JBOD, RAID 0/1/5/6/10, RAID 5+ Hot Spare.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz bozsozso #20296 üzenetére

    Ez tény, de az ára akkor is horror. Bármennyire is minőségpárti vagyok a legtöbb készülék terén, de itt azt mondtam, hogy épeszű kompromisszumot kell kötni. Eddig teljesen jó ez a Zyxel, amit nem tudtam megoldani vele, azt megoldottam máshogy, mint eddig. Gyors, csöndes, stabil, 4 HDD-t fogad. Az adatmozgatás miatt szívom picit a fogam, jódarabig elleszek vele, de speciel ha Synology-t vettem volna, akkor is ugyanez lenne a helyzet. Ez a szomorú ezen architektúrákban, hogy nem képesek a gyártók megoldani azt, hogy működjön az egyik NAS-ból kivett - ráadásul nem RAID-be sorolt - HDD a másikban.

    Alex91: igen, nézegettem, kombinálgattam a kalkulátorral az imént, tényleg meggyőző. Mondjuk nálam nem szempont, mert én nem RAID-ben használom a HDD-ket, hanem mindegyiket önálló lemezként. Ami nagyon fontos adat, azt így is duplikálom egy, a NAS-on kívüli HDD-re, amit földrajzilag is elkülönítek. A többinek meg tökéletes a sima basic setup, még jó is, hogy tudom melyik HDD-n mi van, téma szerint szét vannak válogatva a dolgok, ha pedig megtelik egyszer a NAS, akkor felcímkézhetők a HDD-k és a fiók kihúzását követően betolható a polcon levő másik HDD, amire épp szükség van. Szóval számomra még jobb is, hogy nem RAID.
    A 3 lemez nekem egyébként már megvan, pont azért kell nyugdíjaznom a D-Link-et, mert kinőttem és 4 HDD-t viszont szeretnék elérni egyszerre, hogy annyit azért ne kelljen csereberélni. Most még marad egy "lyuk", ha majd egyszer betelik a most vett harmadik HDD, tehát ez a NAS jódarabig kiszolgál még HDD-cserélgetés nélkül is. A D-Link-ek ráadásul sokkal kényelmetlenebbek HDD-cserélgetés szempontjából. A Zyxel-nél nagyon prímán hozzáférhetők és könnyen cserélhetők a lemezek.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz MaCS_70 #20303 üzenetére

    "Köszönjük, hogy megoszottad a listával a tapasztalataidat?"

    Igen, szerintem köszönjük! :DDD

    Érdekes amúgy ez a Qnap is, ahogy nézegettem. Itt van is egy videó, amiben az Alex91 által is említett Synology DS216J-vel vetik össze.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Gsx-rr #20490 üzenetére

    Én a nemrég vett Zyxel NAS-542-nél az első egy hétben azt vettem észre, hogy ha nincs írási-olvasási művelet, akkor is rá-ránéz úgy 5-10 másodpercenként legalább az egyik HDD-re a négyből és ennek következtében nem is ment el sleep-be egyik HDD se, még jóval a beállított idő után sem. Aztán rájöttem, mi okozza: a Zyxel Drive nevű mobilos alkalmazással úgy lehetett összehozni a NAS-t, hogy egy e-mail címmel kellett regisztrálni a NAS-t és ezt a címet kellett megadni a mobil alkalmazásban is és ezen keresztül szinkronizálta össze a két eszközt, valamint egy user-profilt is létrehozott az e-mail címnek a felhasználók között. Amíg ezt a user-t nem töröltem és nem tiltottam a Zyxel Drive-elérést, addig folyamatosan csekkolta a HDD-ket szabályos időközönként, még akkor is, ha nem futott a mobil alkalmazás, sőt, miután a telefonról el is lett távolítva, akkor is. Ki tudja, okoz-e data leak-et, így inkább tiltottam. Azóta nem basztatja semmi egyik HDD-t se, csak ha írok rájuk, vagy olvasok róluk és ha megszűnik az aktivitás, akkor szépen le is álltja őket a NAS a beállított 30 perc után. Ezt jelzi is a LED-jük.

    Egyébként nálam teljesen csendes a NAS, a HDD-k motorhangja minimálisan észlelhető, de a 12 cm-es ventié pl. gyakorlatilag nem hallható és a gumi lábak is jók, de egy vékony filcet alájuk téve minimalizálható a bútornak átadott rezgés is. Simán elalszok mellette vele egy szobában.

    Get Moded!

  • DM-Fan

    nagyúr

    válasz Ispy #20508 üzenetére

    Megjelent? Konkrétan már inkább kifutott! :Y Kb. 1 éve piacon van, úgy kellett vadásznom másfél hónappal ezelőtt, hogy meg tudjam venni, mert mindenhol kifutott termékként hozták, de aztán csak sikerült lecsapnom egy utolsó példányra. Árgépen rákeresve most sincs szinte sehol és leginkább durva áron megy. Szóval egy "kicsit" elkésett az általad linkelt teszt. Itt írtam róla egy kisebb szösszenetet. Az 1 év garancia kamu, simán 2 évet kaptam rá és nem volt 61 eFt, valami 55 eFt-ért jutottam hozzá. Ennyiért viszont szerintem a jelenleg kapható legjobb ár/érték arányú NAS és számomra mindenre elég. Imádom, benépesítettem vinyókkal, csendben teszi a dolgát és szerintem még jól is néz ki. Csak ajánlani tudom.

    [ Szerkesztve ]

    Get Moded!

Új hozzászólás Aktív témák