-
PROHARDVER!
Mibe tegyem a megtakarításaimat? Összefoglaló!
Új hozzászólás Aktív témák
-
-
AcCEsS
senior tag
válasz Ixion77 #68950 üzenetére
Természetesen én sem értem. A 2021-es évre megállapított infláció 5.1%, amire rájön a 1.5% bónusz. Ezért 6.6% jelenleg a kamat egy évig. Ha valaki idő előtt váltaná vissza, ez lenne a kamatszámítás alapja.
U.i.: Asszem leesett a tantusz! Csak a cikkíró megfogalmazása kevert meg...
[ Szerkesztve ]
AcCEsS (https://www.metalenciklopedia.hu)
-
Lex Icon
senior tag
válasz Oppenheimer #68948 üzenetére
A kamatfizetés, akár most is lehet, ha most veszed ki és a tavalyi infla. alapján kapod meg. Az teljesen normális, hogy az éves kamatfizetés az elmúlt éves időszak után fizetik ki. De a PMÁP időközben is számítja és ki is fizeti a kamatot, ha kiveszed. Jól értem, mit ír a cikk, és az pont egy nagy hülyítés és hibás gondolatmenet következménye. Ahogy Zoli is írja, csúsztatás, de én inkább szándékos félrevezetésnek hívnám.
[ Szerkesztve ]
-
Lex Icon
senior tag
válasz Ixion77 #68949 üzenetére
Korábban már volt vita ebből és elég részletesen leírtam, mi a különbség a havi és éves infla. között és miért hívjuk havinak azt az inflát, amit 1 éves bázissal számolunk. Tudom, ez sokakat megzavar és nem értik. Fentebb szerintem érthetően leírtam, miért az éves (átlagolt) infla. mutatja a tényleges pénzromlást éves szinten és simán ki lehet számolni, hogy úgy helyes az érték.
[ Szerkesztve ]
-
Lex Icon
senior tag
válasz Oppenheimer #68955 üzenetére
És van ilyen bárhol is hivatalosan? Mert a MÁK hivatalos ajánlatában hivatalos KSH adat van. Ilyen mozgóátlagos gányolás meg nincs.
Januárban kijött az éves átlag és erre jött 2 hónappal később a PMÁP ajánlat. Ez egy jó verzió. Sokkal rosszabb, ha ősszel-télen jön ki és késik közel 1 évet.
Ha meg arra gondolsz, ami most 8,5% meg 9,5% lett, az nem éves infla, hanem csak havi. Pont ezért írtam, hogy a többség keveri az éves átlagot az éves bázissal.
A 3. lehetőséget meg már leírtam, de akkor havonta változna a kamat, ami követhetetlenné tenné az egészet. Így is millió kérdést tesznek fel erről, mint látható, akkor meg végképp káoszba fulladna.
Az emberek többsége egy sima % számítástól hátast dob.[ Szerkesztve ]
-
pyxis
csendes tag
Sziasztok! 2003-ban nyitott NYESZ-R számlát melyik évben lehet megszüntetni a 10 éves szabály alapján, ha a kedvezményezett két éve már nyugdíjba ment? Az idei a 10. év, de nem tudom hogyan számolják a 10 évet, beleszámít-e az első, a tizediknek a végén vagy már közben fel lehet bontani, stb.
Van valakinek ilyennel tapasztalata? -
vnorbi
aktív tag
válasz Ixion77 #68949 üzenetére
"A nem parasztvakítós megoldás az lenne, ha az az előtti hónapban mért éves inflációt néznék, amelyikben a papírt kibocsájtották."
Ez pár éve még kb így volt. A 2018/I (amit 2013-ban bocsátottak ki) például áprilisban fizetett kamatot, és a KSH által publikált márciusi egy évre visszatekintő (március-március) inflációt vette kamatbázisnak. Akkoriban kb minden futó prémium papír más hónap éves inflációját használta.
Aztán ezzel a módszerrel 2015 körül hagytak fel, és minden új sorozatra egységesen az előző éves átlagos infláció lett a bázis (ettől egyébként jobban követhetőbb lett a sokféle papír).
Szóval volt már ilyen, és direkt nincs már így.
-
zpkasa
csendes tag
Sziasztok,
ha nincs céldátum, amikor kell a pénz, akkor Államkincstárban mibe fektetnétek jelenleg?
Köszönöm -
bandus
veterán
kicsit más topik, de van esetleg adó 1% tippetek oktatással foglalkozó szervezeteknek, akik kifejezetten a kirekesztett, hátrányos helyzetű gyerekek, akár felnőttek oktatásával foglalkoznak? én a bagázst ismerem [link] , van-e más hasonló amiről ti tudtok?
"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"
-
axioma
veterán
-
#33802016
törölt tag
1973, 2000, 2008, 2022? – A nagy tőzsdei büntetőévek árnyéka
Ha most visszatekintünk a megelőző ábrán kiemelt tőzsdei büntetőévekre, 1973-1974-re, 2000-2002-re és 2008-2009-re, akkor azt láthatjuk, hogy ebben a három időszakban az infláció és az olajválság-energiaválság (1973-ban), a technológiai részvényekben történt buborékfújás (2000-ben) és egy ingatlanpiaci-jelzálogpiaci válság (2008-ben) okozta a tőzsdék összecsuklását és az S&P 500 index rendre 50; 51 és 58 százalékos zuhanását.
Ami különösen ijesztő a mostani helyzetben az, hogy tulajdonképpen az 1973-as, a 2000-es és a 2008-as esést kiváltó, akkoriban egyedi indokok mindegyike velünk van valamilyen mértékben jelenleg:
Az inflációról nem is kell külön szót említenünk;
Az olaj, földgáz, áram és általános energiaválság szintén a jelenlegi világunk része;
A technológiai részvényekben történt buborékfújást és ennek a kidurranását jól eltakarja az indexek szintjén az Apple, a Microsoft és az Alphabet még mindig masszív felülteljesítése;
Az évtizedes pénznyomtatás melléktermékeként „keletkezett” mostanra közel húszezer féle kriptodeviza, amelyekkel több mint 500 kriptotőzsdén kereskednek;
Ingatlan és jelzálogpiaci válságunk még nincs a világban, de például a kínai ingatlanpiaci folyamatokat nehéz volt jó szívvel nézni már az elmúlt másfél-két évben is.Természetesen az imént felsorolt részvénypiaci veszélyforrások közül több esetben a helyzet érdemi javuláson is átmehet az előttünk álló 6-12 hónapban, ami pozitív hatással is bírhat az indexekre. Ám lehet olyan javulás is, ami más fronton romlást hoz, például egy recesszió hatására letörő infláció.
(...)
simán benne van a pakliban, hogy jelenleg egy az 1973-ashoz, 2000-eshez vagy a 2008-ashoz hasonló hatású világgazdasági és részvénypiaci turbulencia kezdetén vagyunk.
Ha valami hasonlót fogunk átélni az előttünk álló hónapokban vagy években, akkor pedig készülnünk kell a hasonló részvénypiaci reakcióra is. Ennek alapján pedig az idei S&P 500 indexcsúcs (4819 pont) és az idei mélypont (3859 pont) közötti esés még „csak” 20 százalékos volt, szemben a büntetőidőszakok 50-58 százalékos zuhanásaival.
-
#33802016
törölt tag
Az infláció az eurózónában 7,5 százalékra ugrott áprilisban, ami történelmi csúcsot jelent a monetáris unió számára.
Az egész évet tekintve a fogyasztói árak 6,1 százalékkal emelkednek az idén (a téli jelentésben még csak 3,5 százalékos várakozás szerepelt), jövőre pedig 2,7 százalékkal, ami még mindig meghaladja a korábban jelzett 1,7 százalékot. Az EU-ban a tavalyi 2,9 százalékról az idén 6,9, jövőre 3,2 százalékos infláció várható. A háború azonban további felfelé irányuló nyomást gyakorol a nyersanyagárakra, ami újabb ellátási zavarokat és nagyobb bizonytalanságot okoz. Utóbbihoz hozzájárulnak a koronavírus-járvány megfékezése érdekében hozott szigorú kínai korlátozások is – figyelmeztet a jelentés.
-
#33802016
törölt tag
2 topic az "nem mindenhova", de akkor nem másolom.... egy helyesem legközelebb...
-
avl
senior tag
válasz Lex Icon #68961 üzenetére
"Céldátum mindig van. Akár tól-ig formában"
abszolut nem kötözködés, de ennek kifejtése, gondolatok érdekelnek
magam is a befektetések jelentös részével úgy vagyok: nincs céldátum; nincs ismert céldátum; persze egy - akár jelentös - részére -tól -ig -re lehet saccolni, de az sem biztos dátum
talán különös, ennek oka az is lehet, hogy nem a pénzen vásárolható dolgok az igazán nagyok nekem/nekünk (lányomat is igyekszem erre terelni ...és eddig ott is van: eddigi 2 legboldogabb napja Önmaga szerint, mikor 2 országos matekversenyt megnyert)
természetesen kell pénz is, avval elérhetöek, de abból igyekszem (relative) alacsony szinvonallal is elégedett lenni (szemben az "életszinvonal inflációjával" ala kiszámoló) ...tudatosan nem akarok "nagyfogyasztó" lenni
így a megtakarítás döntö részének céldátuma ismeretlen; idöben ..söt: általam valószínü nem is lesz elköltve ...söt: lányomnál sem látom (jó, o.k.: minden változik, ripsz-ropsz eljöhet ez is [persze ez "ellen dolgozom"] mutatok példát), hogy mondjuk 80%-a X-kor +/- nehany év kell, ez lenne egy céldátum -
Árpi001
senior tag
Bocsánat a láma kérdésést.
Múlt hét kedden volt kamatjóváirasom, map+.
Úgy tudom, 5 napig lehet ilyenkor, 100 % on eladni, és kiutalni a pénzt.
A kérdésem az volna, hogy 5 napig, vagy 5 munkanapig?A Föld a Naprendszer elmegyógyintézete.
-
Ereshkigal
őstag
válasz Árpi001 #68971 üzenetére
Google (máp+) első találat:
https://www.allampapir.hu/allampapirok/MAPP/ -
Lex Icon
senior tag
ennek kifejtése, gondolatok érdekelnek
Ha nem tudod, mikor kell, akkor meg kell fordítani a kérdést: meddig nem kell. Ha így se jó, akkor szétbontva az összeget, hogy X1 nem kell 5 évig, X2 10 évig, de X3 kelleni fog 1 éven belül, X4 meg 3 év múlva.
Ha meg semmi terv és cél, akkor lehet pl. 5 évre tervezni a befektetést.
Azt is lehet/kellene tudni, hogy folyamatában mennyi pénzre van szüksége ebből ill. mennyi kell vésztartalékra.
Ha ezeket nem tudja a kérdező valamilyen szinten bontani és "időzíteni" akkor az probléma.[ Szerkesztve ]
-
Árpi001
senior tag
válasz Ereshkigal #68972 üzenetére
Köszönöm.
Gigicuci:akkor még benne vagyok!
Köszönöm!A Föld a Naprendszer elmegyógyintézete.
-
avl
senior tag
válasz Lex Icon #68976 üzenetére
nem, nincsen; akkor nem tudtam érthetöen megfogalmazni.
nincs nagyobb vétel tervben (auto, lakás), nincs rá céldátum, elég jó bevétel még van;
"a belatható idötávon belül esetleg szükséges lesz" -szel leginkabb elöre nem lathato csapas anyagi reszenek fedezetere gondoltam (autot ha ellopnák - remélem nincs céldátum , öreg japán; szélvihar, ha elviszi a tetöt, becsapódik egy biztositatlan ürobjektum, mikor nem vagyunk itthon, ...)
-
travix
aktív tag
forint megint csak teszi a dolgát
-
julius666
addikt
válasz travix #68980 üzenetére
És mindezt úgy, hogy nem történt jóformán semmi a múlt hét eleje óta az MNB roppant intelligens nyilatkozatán kívül. Úgy fogja elérni a 400 Ft-ot megint az EUR árfolyam, hogy az EKB még hivatalosan be se jelentett emelést. Mi lesz itt akkor, ha elkezd szűkülni a kamatolló a két deviza között? Főleg, miután a jegybankunk kiterítette a lapjait, hogy tulajdonképpen nem nagyon akar/tud sokkal feljebb menni kamatokban, ennyi volt, konyec filma.
Konkrétan már a lengyel zlotyitól is elvált a forint árfolyama, az egész régióból messze mi csúszunk legjobban lefelé. Alaposan török líra szaga kezd lenni a sztorinak, valami egészen lehangoló.
[ Szerkesztve ]
-
Thom!
veterán
válasz Oppenheimer #68983 üzenetére
Ha az euró erősődik az miért lesz jó forintnak? Max a dollár ellenében erősődik.
-
julius666
addikt
válasz Oppenheimer #68983 üzenetére
USD-vel szemben jobban korrelál az euróval a forint, ilyen kapcsolat valóban van a két deviza között. De ha csökken a két devizában elérhető kamatkülönbség én azt gondolnám, az (tovább) gyengíti a forintot az euróhoz képest, nem pedig erősíti. Max a dollárral szemben erősödhetne akkor az euróval együtt (attól némileg lemaradva, annyival, amennyit az euróhoz képest gyengül).
[ Szerkesztve ]
-
-
forceberg
veterán
-
Roklif
csendes tag
Sziasztok!
Most hogy elkezdtem végre jobban keresni, szépen a gazdasági helyzet is vele együtt romlott
A célom, hogy lakást vásároljak a közeljövőben sok hitellel megtámogatva. Eddig a jövő évet céloztam meg, de nem tudom hogyan fog alakulni a helyzet. Korábban MÁP+ot vásároltam de most inkább áttérnék PEMÁP, PMÁP kombóra. Vagy van valami jobb javaslatotok?
Ti tennétek ETF-be is ha bizonytalan időre, de legrosszabb esetben egy évre takarítanátok meg?
-
SzGee
aktív tag
válasz forceberg #68988 üzenetére
elkezdtem az s&p 500-ba fektetni, 20-30 éves időtartamra, a következő 5 évben minden két hétben tervezek venni, de nem sima S&P 500-at, hanem az equal weight verziót (XDEE-t, az EUR hedge verziót, mert így megkapom EUR-ban az S&P 500 EW Index USD hozamát) - szerintem, így hogy lassan pariban van az EUR és az USD érdemes lehet a hedged ETF-ek felé fordulni
a sima S&P nagyon fejnehéz lett, ezért válaszotttam az equal weight-et, ráadásul a negyedéves rebalance miatt nagyobb az esély egy-egy kiemelkedő hozam realizálására is az indexen belül
szerintem sokkal kiegyenlítettebb ez az index, mint a sima S&P és a P/E-je is sokkal barátságosabbETF PE Ratio (Forward) 15.56 (Earning Yield 6,42%, ezzel ki tudok egyezni hosszú távon is)
ETF PE Ratio (Trailing) 17.47
Number of Securities in the Fund 51014.86% IT
14.22% Industrials
12.73% Health Care
12.63% Financials
11.72% Consumer Discr.
6.98% Consumer Staples
5.98% Real Estate
5.97% Utilities
5.83% Materials
4.26% Comm. Services
4.26% Energyfelvetettem a Randomra, holnaptól ott is elérhető, szerintem hosszú távon jobban fog hozni, mint a sima S&P és talán kevésbé lesz volatilis is... meglátjuk, szerintem jobb mint egy sima index fund...
természetesen nem befektetési tanács - pláne nem az idei évem után
[ Szerkesztve ]
If you leave me, can I come, too?
-
Sisco2
tag
Ja baxnak ezek az infláciora meg a forint árfolyamra, ennyire nem lehet dilettáns aki írja ovi szövegét hogy ne tudná hogy annak milyen hatása lesz a piacra. Ezt az MNB meg vitya majd jól megoldja ezt már ismeri a piac, folytatódik a forint csúszó leértékelése ezt árazza.
Egyszer valaki ezt mondta: A gyenge forinttal ellopják a pénzt az emberek zsebéből
"a forint gyengítésével tulajdonképpen ellopják a pénzt az emberek zsebéből, mivel a bérből, fizetésből és egyéb járulékokból élők gyengébb forint esetén kevesebb árut tudnak megvásárolni a boltokban, a nyugdíjasok juttatása is kevesebbet ér."
Na, vajon ki volt
Bocs a politikáért, csak néha még mindig felbaxom magam ezeken mivel jó ideje forintban kapom a fizetést :( -
Kobe
veterán
FYI, aki devizat valtana: Wise most mar hivatalosan is olcsobb, mint a revolut, dijjal egyutt is (350K kedvezmenyes revolut kereten belul is)
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- BestBuy topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- Bitcoin, Tesla: az egeken a befektetők reményei, Musk a Trump-kormányba kerül
- Black Friday november 29. / Cyber Monday december 2.
- Kupon kunyeráló
- Gaming notebook topik
- Ingyen kellene, de tegnapra
- Mesterséges intelligencia topik
- Projektor topic
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest