Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • Balage76

    senior tag

    válasz Sk8erPeter #34640 üzenetére

    igen. értelmetlen amit mond, mert ugye tömörítetlenül érkezik az adat az SSD-re, majd a kontroller betömöríti, utána pedig azonnal ki kellene hogy tömörítse ahhoz hogy tömörítetlenül tárolja. :)

  • rgeorge

    addikt

    válasz Sk8erPeter #34637 üzenetére

    Pl. ebben a cikkben olvasható:
    "Every mSATA SSD we've seen (including the Nocti) only uses half of its available NAND channels, which is why we wouldn't ever substitute a drive like this for a 2.5" SSD on a desktop."
    Ez elég konkrét. Ahol tehát megoldható a normál 2.5" SSD, akkor az a jobb megoldás.
    Az is, hogy pl. a ThinkPad T520-ban csak SATA1-en mennek az mSata-k, csak a W520-ban mennek SATA2-vel.
    A hozzáféréssel kapcsolatban: nem az Ideapad-okból indultam ki, hanem a ThinkPad-okból. Fel sem merült bennem eddig, hogy az ODD kivétele gányolás lenne. Ahol az ODD kivehető, ott eleve erre készültek, akár menet közben is végrehajtható a kivétel/csere. A HDD csere pedig a legegyszerűbb művelet minden notebook esetén.
    BTW, nem gondolom, hogy minden állításomat gondos forrásmunkamegjelöléssel alá kellene támasztanom.

    Picard: "What we leave behind is not as important as how we've lived. After all, Number One, we're only mortal." Riker: "Speak for yourself, sir. I plan to live forever."

  • Bodor

    veterán

    válasz Sk8erPeter #34635 üzenetére

    Általában alá szoktam támasztani tényekkel, vagy tesztekkel az érveléseimet vagy hozzászólásaimat, igazad van abban, hogy az említett esetben ez lemaradt, de ettől még helytálló!

    Igen, alapvetően a sebesség az, amire gondoltam.

    A lenovo topikban favorizált Kingston mSata SSD specifikációi, 26.800 Ft-ért. KINGSTON 64GB mSATA MS100 SMS100S2/64G

    Max Sequential Read - Up to 255MB/s
    Max Sequential Write - Up to 170MB/s
    4KB Random Read - Up to 11,000 IOPS
    4KB Random Write - Up to 3,000 IOPS

    Vegyünk egy legolcsóbb átlagos SATA SSD-t ( OCZ Agility 3 60 GB) 22.517 Ft-ért., melynek az alábbiakban olvashatóak a specifikációi.

    Max Read: up to 525MB/s
    Max Write: up to 475MB/s
    Random Write 4KB: 50,000 IOPS
    Maximum 4K Random Write: 80,000 IOPS

    Vagy egy másik példa, hogy ne csak Sandforce vezérlős SSD szerepeljen az összehasonlításban.

    Samsung 830 64 GB 28.052Ft-ért.

    Olvasási sebesség max. 520 MB/s
    Írási sebesség max. 160 MB/s
    IOPS 4 KB olvasás max. 65 000 IOPS
    IOPS 4 KB írás max. 16 000 IOPS

    Az egész megértéséhez tudni kell, hogy rendszerhasználatot nézve, ezekből az értékekből a legfontosabb és igazából mértékadó a 4 KB írás és olvasás értéke.

    Gondolom egyértelmű az ár és sebességkülönbség.
    Tapasztalatból mondom , hogy ekkora sebességkülönbséget még akkor is meg lehet érezni, ha azt a szempontot is figyelembe vesszük hogy az SSD-k legnagyobb előnye a HDD-vel szemben a gyors elérési idő.

    Laptopokban a gyengébb vas egyébként is visszafogja az SSD-k teljesítményét, ezért nem gondolom, hogy nyugodt szívvel ajánlható lenne egy eleve gyengébb, lassabb mSata-s SSD, főleg ha még drágább is, mint mondjuk egy-két rendes SATA-s társa. Azokban az esetekben ahol fizikailag megoldható, a fenti okokból kifolyólag inkább a rendes SATA csatolóval ellátott SSD-ket javaslom laptopba is!

    Mint említetted is egyik hozzászólásodban, nem használtál még SSD-t, és nem értesz hozzá, én viszont több mint 3 éve használok különféle SSD-ket, ezért azt gondolom, hogy a valós tapasztalataimon alapuló ajánlásaim helytállóak, még akkor is ha épp elmulasztottam alátámasztani érvekkel. Jó ideje próbálok segítő szándékkal viszonyulni az idelátogatókhoz, és nem célom a hülyeség terjesztése.

    Természetesen azok a laptop tulajdonosok, akik életükben először használnak egy mSata-s SSD-t a HDD után el vannak ájulva a sebességtől, de azt nem tudják, hogy a jó lehetne jobb is ( közel azonos áron) , amíg nem próbálták, vagy tapasztalták.

    " Elhinném, amit állítasz, ha tudnám, mire alapozva mondod"

    Ha elolvasod ezt a cikkemet, akkor már valószínű, hogy tudni fogod, hogy mire alapozom a mondanivalómat!

    Üdv

    [ Szerkesztve ]

  • F34R

    nagyúr

    válasz Sk8erPeter #35418 üzenetére

    Mit jelent az, hogy "bades"? :D Egy új magyar szó?

    badass ;]

    (#35419) Attix82

    hm sata2-es portba próbáltad 2-es kábellel ?

    [ Szerkesztve ]

  • gban

    Közösségépítő

    válasz Sk8erPeter #35428 üzenetére

    Köszönöm neked is. :R
    Tényleg jó a topic, hasznos infókkal, és néha még egész más ügyben is kaphat felvilágosítást az ide tévedő.
    Ígérem, többet nem szólok bele.
    Már bánom hogy segíteni próbáltam, igaz, más is ugyanazt tanácsolta, csak ő kiírta a "sector" szót elsőre, beismerem, hibáztam.

    [ Szerkesztve ]

    Postázást nem vállalok.

  • gban

    Közösségépítő

    válasz Sk8erPeter #35430 üzenetére

    Rendben, olvastam itt eleget, és valóban nem olyannak ismertelek meg egyikőtöket sem, de pont ezért sem tudtam hova tenni.
    Akkor egy kis témába vágó kérdés, bármennyit is olvasgattam, nem teljesen tiszta a következő.
    Ha XP alá akarok venni SSD-t, akkor a TRIM az ugye alapból kihasználatlan marad (így nem gond a hiánya ha ilyenbe fut bele az ember - de tudom, már amúgy is ritka az ilyen).
    Ez mennyiben van rossz hatással az élettartamra?
    Sebesség tesztekkel nem nagyon foglalkoznék, túlzásba nem is vinném az XP állítgatását, de átfutottam az 1. hozzászólásban linkelt oldalt - mindent figyelembe véve XP alá is jó választás a rendszernek az SSD (mellé háttértárnak maradna egy HDD), figyelembe véve a sebesség-növekedést, a várható meghibásodás esélyét pl. TRIM hiányában?
    Ugyanez hogy alakul olyankor ha egy olyan felhasználó vesz XP alá SSD-t aki inkább csak felhasználó, és úgy kezelné mint egy sima HDD-t, vagyis tesz rá egy partíciót, telepíti az XP-t, de semmi egyebet nem tesz hozzá a dologhoz a driverek telepítésén kívül?
    Rövid időn belül károsodhat az SSD? Hibázhat? Belassulhat?
    köszönöm

    Postázást nem vállalok.

  • Bodor

    veterán

    válasz Sk8erPeter #35331 üzenetére

    A Windows 7-nél van még olyan szempont, ami miatt jobban szerepelnek az SSD-k teljesítményben, mint más OS-ek alatt?

    Én nem tudok róla. Ha csak az nem, hogy a WIN 7-el particionált SSD-n alapból jó lesz a partícióeltolás ( alignálás) ami az SSD teljesítményére is hatással van. XP-vel particionált SSd-ről ez nem mondható el.

    "laptopokban, netbookokban az SSD általában gyengébben muzsikál"
    Ennek mi az oka? Mi az, ami visszafogja?

    Laptopoknál az asztali gépek méretéhez képest nagyon kis helyre kell belesűríteni a azt a tudást és teljesítményt, amit az asztali gépek sajátja. A technológiai sajátosságokat, képességeket és korlátokat figyelembe véve ez nem sikerül tökéletesen, ebből az következik, hogy a laptopok egyszerűen gyengébbek, ezért nem hozzák az a teljesítményt mint az asztali társaik, vagy csak sokszoros áron.Aztán itt van még a különböző BIOS és driverek problémája is. Konkrétumot nem tudok mondani laikusként, majd hozzáfűznek továbbiakat az okosabbak.

    Akkor amennyiben én pl. egy mSATA SSD-t használnék rendszernek, vajon érezném mégis a valódi különbséget, ha ehelyett inkább "rendes", 2.5"-es SSD-t használnék?

    Ettől függetlenül éreznéd.

  • Bodor

    veterán

    válasz Sk8erPeter #35469 üzenetére

    Na itt viszont kíváncsi lennék, mi lehet a valódi probléma a technikai háttérben.

    Fogalmam sincs, nem vagyok számítástechnikai szakember, és tervező sem, nem értek hozzá, én csak mezei felhasználó vagyok, akinek vannak ilyen tapasztalatai. Meg hát nem is témája a topiknak az, hogy miért olyan sz@rok a laptopok ( igen, most aztán lehet hőzöngeni, hogy nem azok)

    A driverek problémáját szintén nem értem - miért lennének "gyengébbek" egy laptop konfigurációjához tartozó driverek, mint egy asztali géphez tartozó konfigurációhoz?

    Én sem értem, de gondolom már típusú alkatrészek vannak egy laptop alaplapjában, ahhoz meg másfajta vezérlők, vagy valami ilyesmi. A tény az, hogy egy laptop sosem lesz olyan, mint egy asztali gép ( hasonló árkategóriában) , ha ezt nem tudod elfogadni, az hagy ne legyen már az én problémám.

    "Ettől függetlenül éreznéd."
    Erre pontosan azért kérdeztem rá, mert azt állítod a cikkedben, hogy azért a rendszer teljesítményében ne várjunk nagy eltéréseket a marketingcélokból dobálgatott számoktól...
    Ha ezt állítod, akkor viszont felmerül a kérdés, hogy miért is érezném jobban az mSATA SSD-nél, mint mondjuk egy 2.5"-es társánál.

    Erre most már nem térnék ki,mert lassan úgy érzem, hogy a kákán is csomót szeretnél találni, ha nem akarod érteni, akkor nem érted. Feleslegesen ne szemeteljük tele a topikot.

    Én legalábbis nem szeretném .
    Üdv

  • Bodor

    veterán

    válasz Sk8erPeter #35504 üzenetére

    PÜ megy , ha lesz időm érdemben válaszolni.
    Üdv

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz Sk8erPeter #35534 üzenetére

    A korábban linkelt képemen láthatod, hogy 18GB RAMdisket használok.
    Mindig az aktuális játékot töltöm bele. Nem szeretek pálya váltásnál a töltésre várni. :DDD

    Arra értettem, hogy béna a teszt, hogy 1500 MB/sec fölé nem ment egyik sem.
    Amelyik oldalt anno én néztem, ott 6000MB/sec körül ingadoztak az értékek. Nekem ettől béna ez a teszt. :K

    ⭐ Stella

  • radi8tor

    MODERÁTOR

    válasz Sk8erPeter #35536 üzenetére

    Manapság már nem kerül többe egy 24GB-os kit, mint egy olcsóbb SSD. Szerintem nem olyan luxus.
    RAMdisk-el 20GB RAM használat alá ritkán esik a rendszer. Lapozófájl-t már 6GB RAM-al sem használtam. :N
    Újból megnézve a tesztet láttam, hogy 2009-es. Szerintem azért 2009-ben már lehetett volna jobb configgal tesztelni. Téma túl tárgyalva, tesztelő config nem volt vastag betűkkel kiemelve, átsiklottam felette. :R

    ⭐ Stella

  • Fire/SOUL/CD

    félisten

    válasz Sk8erPeter #37025 üzenetére

    "Tudom, hogy régi hsz., de ezek a gyakorlatban érnek is valamit?"
    Igen.

    A backup/restore avagy klónozáshoz: Lenovo vagy egyéb előtelepített OS-el rendelkező kütyü esetén annyi a szabály, hogy a teljes meghajtót kell menteni/klónozni ún. sector by sector módszerrel. A legtöbb progi mind a foglalt szektorokat(adatot tartalmazó ), mind az üres szektorokat elmenti, így az eredetivel bit-re egyező mentés jön létre. Vannak progik, ahol az üres szektorok másolását külön be kell jelölni, pl Acronis. természetesen az így klónozott meghajtó csak ugyanabban a kütyüben fog működni rendesen, hisz a OneKey funkciót csak a Lenovo BIOS-a támogatja, egy másik gépben ezt nem érnéd el.
    Ha ilyen progit keresel, akkor ide nézz be.

    Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

  • brumi1024

    veterán

    válasz Sk8erPeter #37025 üzenetére

    Egy masik mod hogy utolag is letre lehet hozni ezt a particiot ujonnan kis trukkozessel(talaltam egy oldalt errol, ha erdekel irj privatot odaadom a linket), de a klonozas kenyelmesebb.

Aktív témák