Keresés

Hirdetés

Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz rocket #1532 üzenetére

    Sehol nem kárpótolnak világszerte, és az FTTx migráció a technológia sajátosságokból fakadóan mindig területi megkülönböztetettséggel fog járni attól függően hogy adott lakókörnyék számára már elérhető vagy sem. Gondolj bele minél inkább előnyös helyzetbe hozná a szolgáltató a régi technológiáját, annál inkább eladhatatlanná válna az új. Mert a fogyasztó inkább árérzékeny, kevésbé érdeklik a technikai hókusz-pókuszok. Mondjuk a világ más felé az új technológiát jellemzően drágábban adják, de nem sokkal vagy azonos árszinten pont-e miatt. Ha túl olcsó lenne a régi senki nem venni az újat, márpedig a szolgáltatónak az az érdeke hogy a migráció minél hamarabb megtörténjen. Épp ezért inkább a régi drágításában szokott érdekelt lenni, hogy motíválja a fogyasztót a váltásban.

    A technológiában fakadó különbségekkel meg nem lehet mit kezdeni, ha ezt ignorálnád, akkor kvázi a fejlődés lehetőségét is végleg megszűntetnéd. Az új jobb technológia azonos árszint mellett mindig többet fog tudni mint a régi, hisz pont azért vezetik be. De ez a bevezetés jellemzően hosszadalmas, időigényes folyamat, nem is mindig történik meg mindenhol, aki pedig kimarad az bosszankodni fog. Ez mindenütt így van világszerte és az elkövetkezendő 1-2 évtizedbe amíg az FTTx migráció világszerte zajlani fog így is lesz.

    Pl. franciáknál Neuf-nak van 3 milliós ADSL bázisa, ami sebességben akár 20 Mbps-es csomagot jelent. Gyakorlatban ez maximum sebességben az ADSL techinaki korlátai miatt 512 kbps és 18 Mbps között bárhol lehet elsősorban a távolságtól függően, de más vonali jellemzők is bekavarnak. A feltöltési sebesség hasonló max 1 Mbps, mivel asszimetrikus a technológia. Ezért elkérnek 30 eurot. Ott ahol már építik az új optikai hálózatot, ott ugyanennyi pénzrét 50/50 vagy 100/100 Mbps fognak majd adni. Ez annál az ADSL előfizetőnél aki távol lakik a központtól és maximum 1-2 Mbps-es ért el az akár 20 Mbps-nek titulált csomagjával akár 50x-es gyorsulást is hozhat változatlan árszint mellett, miközben szimmetrikussá is válik a kapcsolata.

    Viszont a fejlesztés üteme lassú, 2009 év végéig, vagyis úgy 3 év alatt 1 millió körüli optikai végpontot fog elérni Neuf és úgy 250 ezer bekötött ügyfélre számolnak. Ez még a jelenlegi ADSL ügyfélkör tizedét sem éri el a 3 évvel későbbinek meg szerintem az 5%-át sem fogja. A ADSL-> FTTx migráció egy jó évtizedes folyamat lesz majd.

    De pl. amerikában is a Verizon-nak is van közel 8 millió broadband ügyfele. Ebből 1 millió FIOS ügyfél van akik már az új optikai infrastruktúrán csatlakoznak és ezt a számot az elmúlt 3 év alatt érték el, a többi DSL előfizető. Az aki ADSL előfizető 30 dollárért kap 3Mbps/768kbps-et ami természtesen a vonali jellemzők függvényében lehet kevesebb is és amcsiban elég rosszak a vonalak, távol vannak a központok. Ott nem volt két világháború ami miatt fel kellett volna újítani az infrastruktúrát így egyes helyeken akár száz éves is lehet a kábelezés. Ott viszont ahol kiépült már az új optikai hálózat, közel 6 millió végponton ott elő lehet fizetni a FIOS-ra, ahol $40-ért kapsz 5/2 Mbps-et, $50-ért 15/2-t, $200-ért 30/5-öt. Sőt azokon a területeken ahol a helyi kábelszolgáltatókkal nagy a versengés és ezért többet ad a FIOS, ott azonos ár mellett már 10/2, 20/5 és 50/5 Mbps-et adnak és a legnagyobb csomagért nem kérnek $200-árt csak 55-öt. Vagyis ha jó helyen lakik valaki mondjuk NY olyan területén ahol nagy a versengés a helyi kábelszolgáltatóval ott kap $55-ért 50/5 Mbps-et ami később felmehet még akár 100-ra is vagy fölé mert az optikában vannak tartalékok, míg más aki régi rézkábeles ADSL-es területen lakik az nem kap 30 dollárért csak maximum 3 Mbps-et. Sőt a ha vidéki kieső területen lakik lehet még rosszabb kondíciók mellett még kevesebbet kap még drágábban, esetleg még az ADSL sem lesz elérhető. És az elkövetkezendő 3 év alatt sem fog a FIOS elérni a felhasználók feléhez sem, a teljes lefedettség meg nagyon távoli hományba vész, addig pedig komoly különbségek lesznek attól függően szerencséjére ki hol lakik.

    Amcsiban pl. a kábelszolgáltatók azt is megjátszák hogy adott szolgáltató, adott csomagja adott terület helyi versenyhelyzetétől függően más-más sebességet és árat jelent. Ott ahol nagyobb a versenygés, pl. egy nagyvárosban ugyanaz a csomag nagyobb sebesség és olcsó ár mellett megvásárolható, mondjuk 15 Mbps-et kap az ügyfél $40-ért. Ott ahol kevésbé van versengés, nem kap már 10 Mbps-et $50-ért, ahol még kevésbé ott csak 7 Mbps-et $55-ért, ahol meg vidéki terület és egyáltalán nincs verseny oda jó az 5 Mbps is $70-ért. idehaza azért ilyen még nincs, pl. a UPC egységes csomagot kínál országszerte, azonos áron, nincs pl. eltérés Bp és vidék között pedig a költségek, a technológia adottságok lehetővé tennék és a versenybeli különbségek is indokoltá tehetnék.

    Szóval visszáságok minden lesznek, hisz sosem fog minden ügyfél egyenlő feltélekkel nethez jutni. Technológialag azonos feltétel max akkor lehetne ha mindenkinek elérne az optikai kábelvég, akkor nem lennének a szerint megkülönböztetés ki lakik távolabb, meg hol mekkora az egy nodera jutó ügyfelek száma. De különbség még akkor is lenne hisz a sűrűn lakott településeken a népsűrűségből kifolyólag mindig olcsóbb lesz a fajlagos árszint, és a sűrűbben csoportosuló ügyfeleket 1xűbb is lesz nagyobb gerinccel ellátni. Ráadásul mivel az internet Bp centralizált, itt vannak a szerverek, innen indul a nemzetközi tranzit, itt van a BIX, többnyire itt vannak az ISP-k központjai ezért Bp mindig is előnyösebb helyzetben lesz a vidékiekkel szemben.

Aktív témák