Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • thyeby

    őstag

    válasz Márton111 #7961 üzenetére

    "egy hosszlyukmaró sokoldalúbban használható ki mint a dominó."

    Pontosítok:
    Egy hosszlyukmaró többféle furatot tud készíteni, mint a Domino, de korántsem sokoldalúbb. Épp a Domino sokoldalúbb, mint a hosszlyukfúró apparát. Amíg egy hosszlyukfúrót beállítasz a fúráshoz, addig én ezt a Festoollal már össze is ragasztottam.
    Ha megnézted volna a gép demo-ját, nem írtad volna idézett mondatodat. Pontokba szedem, milyen tekintetben veri magasan a Domino a hosszlyukmarót:

    1 - Nem a fát tolod a gépen, hanem a gépet a fán. Ez óriási előny, amikor kétméteres, 36x100-as anyagot kell csapolni. Különösen igaz ez olyan pici műhelyben, amilyennel bírsz.

    2 - Nem kell semmit számolgatni, rajzolgatni, illesztgetni, mint a hosszlyukfúróval, hanem egyszerűen csak ráteszed a gépet az anyagra, és végigsétálva elkészíted a furatokat. Példa: Egy sor anyagvastagságnak 16 és 32mm között automatikusan a közepébe fúr. Vagy léc bütüjébe fúráshoz van speckó lécütköző.

    3 - A vendégcsapos megoldásnak köszönhetően garantáltan tizedpontosan egy síkba kerülnek az illesztendő darabok. (A vendégcsapos kötés nem kötelező, nem muszáj mindkét darabba lyukat fúrnod. Ha hiszed, hogy a klasszikus csapkötés erősebb (én tudom, hogy egy fenyőfa illesztésénél erősebb egy beragasztott bükk csap, mint ugyanaz kifűrészelve saját anyagából), nyugodtan bajolhatsz a saját csapozat kialakításával.)

    4 - Ég és föld különbség van a hosszlyukmaró és a Domino porelszívása közt. A múlt héten pontosan 500 db 8mm-es, 15mm mély furatot készítettem egy menetben. Sokat mondok, ha a munka végeztével fél gyűszűnyi fűrészport le tudtam seperni az asztalról a tenyerembe. Egy hosszlyukfúróval ezt a mennyiséget valószínűleg már a legelső ilyen furat elkészítésekor sikerülni fog felülmúlni.

    5 - Megoldható a hosszlyukfúróval ugyan az egyenlő távolságra történő sorozatfúrás, míg a Domino-nál ez standard szolgáltatás.

    6 - Ugyan nem szokványos igény egy nagy sík felület közepére hosszlyukat készíteni, ám amíg ez hosszlyukmaróval lehetetlen feladat, addig a Domino-val igen hamar kész. Itt említem meg azt is, hogy a Festool Domino-jával nem jelent túl nagy kihívást ferde furatot készíteni.

    7 - Nem utolsó szempont, hiába a sor végére írtam, hogy óriási a balesetvédelem egy hosszlyukmaróhoz viszonyítva.

    Biztosan vannak még szempontok a Domino javára, sebtiben ennyi jutott eszembe. (Apropó! Nincs semmi visszarúgás, anyagvisszalökés.)

    Most pedig összefoglalnám a korlátait:

    1 - Min. 4, max. 10mm es furatot tud készíteni.

    2 - Ezt érzem a legszűkebb keresztmetszetnek: Max. 25mm mély furatot tud készíteni. (Meg kell azért jegyeznem, hogy ettől függetlenül egy 50 széles anyagot átfúrok vele gyorsan, pontosan, korrektül két oldalról - de csak akkor, ha párhuzamosak a megfelelő élek.)

    3 - Van három választható alap furatszélesség (kb 16 és 32 mm között), amit automatikusan produkál, azonban kevés és egyszerű számítással gyakorlatilag bármilyen széles hosszlyukat készítek hamar. (És itt lép be, hogy nna, most mérni, meg jelölni kell, amitől egy elkényeztetett Festool-os könnyen berosálhat, mert utoljára talán az iskolában kényszerült ilyesmit csinálni.)

    4 - Ha elkopott a fúróhegy, akkor bizony tíz rugót még meg kell toldani kevés apróval, hogy újat tudj venni. Sajnos csak becsülni tudom, de kb kétezer furat után kellett újat vennem. Bükkbe, bütübe. (A bútorlap jobban eszi ám az élet!) Vigaszul azért megjegyzem, hogy aki ennyi lyukat elkészített vele, annak fog lötyögni néhány tízes a zsebében.

    [ Szerkesztve ]

    Több fa van, mint asztalos!

Új hozzászólás Aktív témák