A Google a világ első olyan üzleti megállapodását írta alá, amelynek értelmében több kis moduláris atomreaktorból vásárol energiát, hogy kielégítse az AI áramigényét.
A cég a Kairos Powerrel írt alá, a felek célja, hogy az első kis moduláris reaktor 2030-ra üzemeljen, majd 2035-ig továbbiak induljanak be. Azt nem árulták el, hogy az USA-n belül ezeket hol építenék meg. Azt igen, hogy 500 megawattot vásárol a Google, 6-7 reaktorra készülnek.
Hirdetés
A Google szerint az atomenergia fontos szerepet kap, hogy segítsen az igények kielégítésében.
Az utóbbi hónapokban a tech cégek sorra kötik a nagy megállapodásokat, hogy atomenergiából jussanak áramhoz az AI és az adatközpontok számára. Évtizedek óta először most újra az a helyzet, hogy sokkal több áramkapacitásra van igény. Az Amazon a Talen Energy atomenergiával ellátott adatközpontját vette meg márciusban, míg a Microsoft a múlt hónapban a Constellation Energyvel írt alá, hogy egy bezárt atomerőművet indítsanak újra Pennsylvaniában, egy 1979-es amerikai atombaleset helyszínén.
2030-ig az amerikai adatközpontok áramhasználata megtriplázódik az előrejelzések szerint, földgázból, szélből és napenergiából 47 gigawatt kapacitásra lesz szükség a Goldman Sachs szerint.
A Kairosnak számos engedélyt kell beszereznie, ez évekig tarthat. A hatóságok jelezték, készen hatékonyan átnézni az új reaktorokra vonatkozó kérelmeket.
A kis moduláris reaktorok kisebbek az eddig használtaknál, az alkatrészeket gyárba építik, hogy csökkentsék az építési költségeket.
A kritikusok szerint ez drága ötlet, mert nem lesznek majd arra képesek, mint a nagyobbak, továbbá olyan nukleáris hulladékot termelnek majd, amihez nincs végleges tároló az országban.
A Google szerint a kiterjedt rendeléssel jelzik a piacnak, hogy hosszú távú befektetésről van szó, az SMR-ek pedig gyorsabban fejleszthetőek.