Az Amazon szerint is atomenergia kell az adatközpontokhoz

Az Amazon sem lóg ki a sorból, a Google és a Microsoft mellett szintén atomenergiában látja a megoldását az adatközpontok hatalmas áramigényének.

Amint lenti, kapcsolódó írásainkból is kiderül, a Microsoft és a Google egyaránt az atomenergiában a látja a megoldását annak a helyzetnek, hogy az adatközpontok az AI és a felhő, valamint a sorozatos beruházások, építkezések miatt elképesztő mértékű áramigényt generálnak.

Az Amazon is így véli, ezért szerdán három megállapodást is kötött atomfejlesztésekre: kis moduláris reaktorokra (SMR).

Hirdetés

A Washington államban lévő Northwest Energy kapcsán egy SMR-projekt tanulmányát finanszírozzák, ezt az X-Energy fejleszti majd. Négy modulból vásárol majd energiát az Amazon, a teljes kapacitás több mint 770 ezer háztartást kiszolgáló 960 MW lehet (a plusz kapacitásból is kaphat az Amazon).

Az Amazon szerint a megállapodásaik új atomtechnológiák építését ösztönzik, ezek pedig évtizedekre biztosítják majd az energiát.

Az SMR-megoldások előnyeiről és hátrányairól nemrég a Google kapcsán írtunk.

Az USA-ban mindkét politikai oldal erősen támogatja az atomenergiát. Amerikai SMR ugyanakkor eddig nem létezik, csak a NuScale kapott engedélyeket, és az első projektjét lefújta, valamint az atomhulladék tárolása sem megoldott.

A tech cégek ugyanakkor egymással versenyezve igyekeznek megállapodásokat kötni, atomerőműveket szerezni. A projektek évekbe telnek, az áramigény hatalmas. Csak az amerikai adatközpontok fogyasztása megtriplázódik 2030-ra.

Az Amazon és az X-Energy SMR-fejlesztései több mint 5 GW energiát adhatnak az USA-nak 2039-re, ezt a felek az eddigi legnagyobb kereskedelmi célkitűzésnek mondják az SMR-ek kapcsán. Az óriás leszerződött a Dominion Energyvel is, egy 300 MW-os projekt kapcsán. Virginiában 85 százalékkal nőhet a kereslet, azt mondják.

A Google a Kairos Powerrel írt alá SMR-ek kapcsán, míg az Amazon atomenergiával működő adatközpontot vett a Talen Energytől tavasszal. A Microsoft a Censtellation Energyvel írt alá megállapodást egy bezárt atomerőmű újraindításáról.

Azóta történt

Előzmények