Az első részben részletesen leírtuk, miként kezdjünk neki az alkatrészek cseréjének, illetve arról is említést tettünk, hogy milyen szerszámokra lesz szükség, ezért erre most nem térnénk ki újból.
A gyorsabb és olcsóbb SSD-k felbukkanásával egyre nagyobb igény mutatkozik a HDD cseréjére SSD-re, ami szerencsére nem sokkal bonyolultabb, mint a memóriacsere, csupán pár apróságra kell odafigyelnünk. Nyugodt szívvel otthon is elvégezhető a művelet, nem muszáj szakszerviz segítségét kérnünk. Persze az SSD-vásárlás és -csere előtt győződjünk meg a gépben lévő csatlakozó típusáról, illetve a merevlemez fizikai méretéről, ugyanis egyes gépekben a tároló mérete nem 2,5", és/vagy nem SATA csatlakozással vannak ellátva.
Itt lakik a HDD (egyelőre) [+]
Első lépésben keressük meg a hátoldalon a "HDD" feliratot és a hozzá tartozó csavarnyílást, ugyanis az alatt lesz megtalálható a merevlemez. Ügyeljünk rá, hogy jó minőségű szerszámmal dolgozzunk, különben nem érdemes hozzáfogni a művelethez. Ezt azért hangsúlyozzuk ki már most, mert a merevlemezt nehezen fogjuk tudni kibányászni a fémbölcsőből, hála annak, hogy a gyártó menetrögzítőt használ a csavarok nagy részén, ami néha nehezen adja meg magát.
A fedél kicsavarozását és óvatos eltávolítását követően vizsgáljuk meg, hogy a merevlemezbölcső hány helyen, pontosabban mennyi csavarral van a vázhoz rögzítve, illetve azt is, hogy a csatlakozósor milyen típusú. Itt most nem arra gondolunk, hogy SATA vagy PATA ZIF, hanem a fizikai bekötésre. A képen például olyat láthatunk, mely kábellel köti össze az alaplapot a SATA csatlakozósorral, de olyan is létezik, aminél fix csatlakozósarus megoldást alkalmaznak.
SATA csatlakozósor és az eltávolításra szolgáló "fekete fül" [+]
A csavarok oldása után óvatosan emeljük ki a HDD-t a fekete fülnél fogva, mely direkt ezt a célt szolgálja, majd húzzuk le annak SATA csatlakozósoráról a kábelt (ne az alaplapról!). Láthatjuk, hogy a merevlemez egy fémbölcsőben van rögzítve kettő vagy négy csavarral, melyeket szintén csavarjunk ki, és távolítsuk el belőle a HDD-t.
Fogjuk kézbe az SSD-t, és illesszük a bölcsőbe. Itt bizony oda kell figyelni pár dologra, ugyanis nem mindegy, hogy milyen irányban fektetjük a tárolót a fém keretbe. Először vizsgáljuk meg, hogy a csatlakozósor jó irányban áll-e (máskülönben nem fogjuk tudni a SATA kábelt bedugni), majd azt is, hogy az SSD-n és a bölcsőn található csavarnyílások közös síkba esnek-e (ellenkező esetben nem tudjuk a két részt összecsavarozni).
Az SSD-t fordítva behelyezve nem tudjuk csavarokkal rögzíteni [+]
A csavarnyílásokat és a fémkeret visszahajló részét kell figyelni [+]
Amennyiben megtaláltuk a helyes irányt, csavarozzuk be az SSD-t a bölcsőbe, csatlakoztassuk a SATA kábelt, majd az egészet helyezzük vissza a notebook házába úgy, hogy a fekete fül felül legyen. Rögzítsük a bölcsőt, helyezzük vissza a fedelet, és ezt is rögzítsük csavarral. Voilá, készen is vagyunk!
A következő részekben megvizsgáljuk, hogy a Samsung RF712 3D notebookban mennyi előnnyel jár a merevlemez lecserélése egy Samsung SSD-re, majd azt is leírjuk, hogyan migráljunk HDD-ről az új tárolóra újratelepítés nélkül.