Az IBM az International Solid State Circuits Conference (ISSCC) alkalmából újabb részleteket tett közzé a tervek szerint az év közepe táján debütáló Power6 processzorról. A fejlesztés korábban azzal keltett feltűnést, hogy miközben más gyártók az órajel helyett ma már inkább a párhuzamosításban keresik a teljesítménynövelés lehetőségét, addig az IBM 5 GHz-et jóval meghaladó órajelen is stabilan működő chipről számolt be. A piacra kerülő Power6 processzorok eleinte valamivel 5 GHz alatti órajelen fognak futni, ám később várhatóan tovább gyorsulnak, míg a blade szerverekbe szánt típusok, melyeknél kritikus tényező a disszipáció mértéke, inkább a 4 GHz-es órajelhez állnak majd közelebb.
Az IBM ígérete szerint a Power6 számítási kapacitása mintegy kétszerese lesz a Power5+ által elérhetőnek, miközben nem nő energiaigénye. A Power6 e célból fejlett energiamenedzsmentet kap, mely részint az épp használaton kívül álló funkcionális egységek kikapcsolásával (clock gating), részint a feszültség és az órajel dinamikus változtatásával tudja menet közben is csökkenteni a fogyasztást. Az Intel-féle Foxton eljáráshoz hasonlóan a Power6 sem csak lassítani tud, ugyanis ha azt érzékeli, hogy a megadott fogyasztási korlátot nem éri el, akkor fokozhatja is a tempót. Fogyasztási határértékeket maguk a felhasználók is beállíthatnak, ilyenkor biztosak lehetnek benne, hogy szerverük nem lép ki a biztonságosnak ítélt tartományból.
A számítási kapacitás növelését persze nem csupán órajelemeléssel érik el. Fokozták a két magot tartalmazó, magonként két utasításszálat kezelő processzor műveletvégrehajtási hatásfokát, és egyebek mellett decimális számrendszerben dolgozó lebegőpontos egységet állítottak szolgálatba. A másodszintű gyorsítótár összesen 8 MB-ra nő, és persze lehetőség van – külön tokozásba kerülő – harmadszintű gyorsítótár igénybevételére is. A Power6-ból is elérhetők lesznek processzormodulok, melyek révén két processzor (négy mag) ültethető egyetlen foglalatba. Elődeinél jobban is skálázódik az új megoldás, hiszen míg Power5-ból legfeljebb 32 processzor (64 mag) építhető be egyetlen szerverbe, ez a szám a Power6-nál – igaz, nem mindegyik típusánál – 64 processzorra (128 magra) emelkedik; természetesen itt is adott a virtualizáció, az erőforrások particionálásának lehetősége.
A több mint 700 millió tranzisztort tartalmazó, 341 négyzetmilliméteres chipóriás 65 nm csíkszélességű SOI gyártástechnológiával készül. Komoly fegyvertény, ha – mint mondják – legalább a blade szerverekbe szánt, lassabb modellek fogyasztását sikerül 100 watt alatt tartani. Az összetett áramkör miatt egyébként javítottak az alacsonyszintű hibaészlelési és -javítási eljárásokon is, így fokozva a processzor megbízhatóságát.