Hirdetés

Jó az öreg a háznál: még további öt évig működik a Hubble

A NASA szerint az űrtávcső csúcsformában van, állapota és képességei teszik lehetővé a hosszabbítást.

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA a múlt héten jelentette be, hogy a korábbi tervektől eltérően a Hubble űrtávcső továbbra is szolgálatban marad.

Hirdetés

A veterán eszköz az egyik legsikeresebb űrkutatási projektnek számít. Nemcsak azért, mert már eddig is hallatlanul értékes tudományos munkát folytattak a segítségével, hanem azért is, mert többszöri karbantartás után sokkal tovább üzemképes maradt, mint eredetileg tervezték – korábban úgy számoltak, hogy legkésőbb 2005-ben leáll a csillagászati műhold. A Hubble Space Telescope-ot (HST) 1990. április 24-én indították a Kennedy Űrközpontból a Discovery űrrepülőgéppel az STS–31 küldetés keretében. 1993 és 2009 között öt nagyjavítást végeztek rajta, melyek során a hibák korrigálása mellett fejlesztéseket is végrehajtottak a HST-n.

A Hubble fő funkcióját – a mélyűr megfigyelését – a tervek szerint egyébként hamarosan egy új, 2018-ban felbocsátandó távcső veszi át (James Webb Space Telescope), így a még mindig kiválóan működő teleszkópot már közelebbi célpontok felé fordították, mégpedig a Naprendszer bolygóit vizsgálják vele. Ez a folyamat a Jupiterrel kezdődött, majd a másik három óriásplanéta következik.

És úgy tűnik, a HST olyan jó állapotban van, hogy az üzemeltető NASA folytatja a programot: a bejelentés szerint legalább 2021. június 30-ig folytatja tevékenységét, sőt, reménykednek abban, hogy akár még ezek után is. A plusz öt év üzemeltetési költsége az egyetemi kutatásokat összefogó szervezettel kötött szerződés szerint várhatóan 196,3 millió dollár lesz.

  • Kapcsolódó cégek:
  • NASA

Azóta történt

Előzmények