Működő négymagos CPU-t prezentált az Intel

Elemzők előtt Justin Rattner, az Intel technológiai vezérigazgatója bemutatott egy működő rendszert, melyben két darab négymagos processzor dolgozott. A lapkák a Clovertown kódnéven futó szerverprocesszor korai mintapéldányai, melyek várhatóan 2007 elején jelennek majd meg a piacon.

Hirdetés

Rattner a CPU pontosabb paramétereiről nem nyilatkozott, de a korábban napvilágra került adatok szerint a négy mag vagy négy, vagy (valószínűbben) két szilíciumlapkára ültetve kerül a közös tokozásba. A chipset felé elérhető sávszélesség a jelenlegi Xeon processzorok esetében sokszor kevésnek bizonyul, ami számos esetben az AMD integrált memóriavezérlős chipjeinek malmára hajtja a vizet. Ezen a Bensley platform és benne a Blackford chipset bevezetésével már ebben a negyedévben segíteni kíván a gyártó, itt ugyanis a két CPU-foglalat felé két független busz áll majd rendelkezésre, és megduplázzák a memóriabuszok számát is – várhatóan ez a megoldás szolgál mintaként a következő generációs platformhoz is. A bemutatott négymagos lapkák még nem jutottak túl a validáción, azonban máris elég stabilak, és alkalmasak arra, hogy fejlesztés alatt álló szoftverekkel is ízelítőt adjanak majdani teljesítményükből.

A Xeon termékcsaládot illetően az idei év legfontosabb eseménye a friss architektúrára alapozó Woodcrest mag bevezetése lesz, mely elődeihez képest jelentősen jobb számítási kapacitás/fogyasztás aránnyal szolgál. Saját szegmensében ugyanakkor az utolsó kétmagos processzor lehet, melyet már a négymagos, a hírek szerint 4 MB másodszintű gyorsítótárral gazdálkodó Clovertown követ. Korábbi információk szerint több négymagos chipen is dolgozik az Intel; a Clovertown asztali megfelelője Kentsfield kódnévre hallgat, nagyobb teljesítményű szerverekben pedig a nagyobb (8 vagy 16 MB) L2 cache-sel ellátott Tigerton kaphat helyet. 2008 végén, 2009 elején várható a 45 nm csíkszélességgel készülő modellek bevezetése, melyek között nemcsak olyanok lesznek, melyek egyetlen szilíciumlapkán tartalmazzák mind a négy magot, de soraikban már nyolcmagos processzorok is felbukkannak a jelenlegi útitervek szerint.

A gyártó 2005-ben fordult egyértelműen a számítási teljesítmény párhuzamosítás révén történő növelése felé, és meghirdette a "sokmagos" (many-core) processzorokra irányuló fejlesztéseket. Ha elképzelésük beválik, belátható időn belül több tíz vagy akár száz mag kaphat helyet egyetlen processzorban, ami újszerű alkalmazásokra adhat lehetőséget. A nagy ellenlábas, az AMD elnök-vezérigazgatója, Hector Ruiz ugyanakkor tavaly kissé szkeptikusan jegyezte meg az Intel terveivel kapcsolatban, hogy nem a tranzisztorok százmillióinak egy lapkára integrálása az igazi kihívás, hanem hogy mit kezdjenek velük – ő is reálisnak tartotta ugyanakkor akár különböző magokat egyesítő, heterogén multi-core processzorok fejlesztését is.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények