Hirdetés

Hivatalosan is reagált a „feketehalál” nevű hibára az Intel

Az Intel grafikus vezérlői már egy ideje igen érdekes, de ritkán jelentkező hibával küzdenek. A vállalat régóta próbálja diagnosztizálni a probléma forrását, de túl nagy a bejelentések közötti eltérés, és borzasztóan nehéz a gondot reprodukálni, majd azt elemezni. Amit eddig kiderített a cég, hogy gyakorlatilag bármilyen Intel által fejlesztett grafikus vezérlővel rendelkező gépen előjöhet, de nem tudni, hogy pontosan mitől, ám minden bizonnyal szoftveres hibáról van szó. Utóbbit elsősorban az is alátámasztja, hogy a Windows 8 operációs rendszer megjelenése és terjedése óta drámaian megnőtt a HDMI interfészre vonatkozó panaszok száma az Intel grafikus vezérlőt használó ügyfelek körében. Az persze nem kizárható, hogy ezek külön problémákból adódnak.

Hirdetés

Az ismert hiba röviden annyiból áll, hogy az Intel grafikus vezérlővel dolgozó számítógépek a rájuk kötött jellemzően digitális, de ritkán analóg kijelzőket teljesen véletlenszerűen ledobják magukról, és ezzel elmegy a kép. Innen kapta a gond a „feketehalál” vagy „fekete képernyő” elnevezést. Az alapvető probléma az elemzéssel, hogy a hiba sokszor hetekig nem jön elő, míg valamikor naponta többször is jelentkezik.

A feladattól is független a gond, mivel előjöhet a grafikus driver telepítésénél, újraindításkor, terhelés nélkül, illetve a különböző energiatakarékossági funkciók aktiválásakor, vagy gyakorlatilag bármilyen egyéb esetben. Ami biztosnak tűnik, hogy a grafikus driver telepítése nélkül gépek nem dobják le magukról a kijelzőt, de nyilván ilyen formában lehetetlen a modern konfigurációkat használni. Ez egyébként a legkellemetlenebb hibatípus, hiszen elképesztően megnehezíti a cégek számára a diagnosztizálást, ugyanis nincsen tipikus reprodukciós minta, amiből kideríthető lenne a gond oka. Ráadásul az Intel valószínűnek tartja, hogy még ugyanolyan hardverelemek és kábelek alkalmazása mellett is lehetséges, hogy az egyik összeállítás nem küzd majd a gondtól, míg a másik igen.

Az Intel a grafikus vezérlőinek hivatalos fórumán létrehozta az alábbi topikot, ahova a felhasználók írhatnak. Kétféle lehetőség van segíteni. Az egyik a hibával küzdő gépek paramétereit ismertetni a cég szakembereivel. Erre egy kérdőív szolgál a linkelt oldalon, amit kitöltve az Intelt közelebb lehet juttatni a megoldáshoz. Fontos megjegyezni, hogy a cég mindenkitől kéri a legfrissebb BIOS és grafikus driver használatát, különben a jelentést nem veszik figyelembe. A másik opció, ha a felhasználó hajlandó az Intel részére felajánlani a hibásan működő konfigurációt a kábelekkel együtt. A cég természetesen minden ezzel kapcsolatos költséget felvállal, és a terméket is kicserélik egy újra, hogy ne kelljen a segítőkész ügyfélnek PC nélkül maradnia.

Bármit is választ a hibával küzdő felhasználó, a kérdőív kitöltését mindenképp ajánljuk, hiszen minden apró információ segítségül szolgál az Intel tesztelőinek. Az ezzel kapcsolatos kérdéseket az alábbi hír topikjában magyarul is meg lehet beszélni.

Hirdetés

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények