Sokak örömére, de talán még többek bánatára elkezdődött az új tanév. A tabletek elterjedésével a közeljövőben megeshet, hogy jegyzetfüzetünk helyett véletlenül Samsung Galaxy Tabünket pakoljuk el táskánkba. Ekkor jól jöhet pár alkalmazás, amely talán a toll-papír kombót is kiválthatja egyszer. Erről többek között a most bemutatásra kerülő három program is gondoskodik: név szerint az Evernote, az AK Notepad, valamint a Springpad szoftver. Sorrendben a legszerényebbtől a legkényelmesebbig mutatjuk be őket.
Kezdetnek álljon itt az AK Notepad! Ahogy a hasonló névvel rendelkező gépfegyverre is jellemző az egyszerű kezelhetőség és stabilitás (legalábbis a filmek és játékok alapján), úgy ezzel a tulajdonsággal az említett program is rendelkezik. Tulajdonképpen a jegyzetek gyártásán kívül mást nem is tehetünk; maga a felület is úgy néz ki, mint egy jegyzetfüzet. Szolgáltatásaiban semmi kiemelkedőről nem beszélhetünk: kiválasztott jegyzeteinket kitűzhetjük a főképernyőre, valamint lementhetjük azokat egy oldalon, amik szerfelett hasznosnak és praktikusnak hatnak, de a másik két program funkcionalitásának tükrében ez édeskevés. Azoknak ajánlott ez a program, akiknek a szimpla kezelőfelület és pusztán a jegyzetelés élménye is megteszi.
Az Evernote már egy funkcióiban összetettebb program, ám ez nem megy a kezelés rovására. A kezdőképernyőn hónapokra bontva láthatjuk aktuális bejegyzéseinket. Ezeket könnyedén, egy bökésre szerkeszthetjük, sőt a szavak mellé kipipálható kockát (úgynevezett checkboxokat) is rakhatunk, így varázsolva egyszerű jegyzetünkből teendők interaktív listáját. Képeket és hangjegyzeteket is csatolhatunk bejegyzéseinkhez, ezeket megoszthatjuk Facebookon, elküldhetjük e-mailben vagy hozzárendelhetjük más alkalmazáshoz. A szoftver egyszerre több virtuális jegyzetfüzetet is enged kezelni, ami nagyon hasznos lehet mondjuk a különböző órák anyagainak szortírozásánál (ezeket a gyűjteményeket is a szövegekhez hasonlóan megoszthatjuk a világhálón). Mindezeket címkékkel láthatjuk el a könnyebb kategorizálás érdekében.
Az Evernote több platformra is elérhető (példának okáért PC-re és Mac-re is), aminek hatalmas előnye, hogy bármely készüléken vagyunk, a klienst letöltve sosem kell megválnunk fáradságos munkával összerótt jegyzeteinktől. Hogy valami negatívumot is említsünk, az adatszinkronizálás a vártnál lassabb, de ez összességében nem olyan nagy hiba.
Legvégül essen pár szó a Springpadről! A kezelésre és a munkafelületre itt sem lehet panasz, hasonlóan letisztult és egyszerű, mint másik két társánál. Funkcióit tekintve tud annyit, amennyit az Evernote, de valamivel túl is szárnyalja azt: vonalkódolvasóval, internetes és GPS alapú keresővel is rendelkezik. Külön érdekesség, hogy a saját címkéken kívül előre beállított, mondhatni "címkésített" feljegyzéseket is használhatunk. Elmondva kicsit faramucinak tűnhet az eljárás, de egy példával élve világosabbá válik a folyamat: kiválasztjuk pl. a Movie taggel ellátott jegyzettípust, ekkor megjelenik a kereső, mellyel a kiválasztott filmre rákeresve némi leírást is kapunk a műről, ráadásul saját gondolatainkkal is kiegészíthetjük a szöveget.
Az alkalmazás legkellemesebb szolgáltatása a különböző készülékekre történő átszinkronizálás, a program alapja ugyanis egy felhő, ami által az összes jegyzetünk szinte pillanatok alatt átrepül a másik kliensre. Apropó kliensek: PC és MAC tulajoknak egy WebApp (kvázi egy honlap) áll rendelkezésükre jegyzeteik menedzselésére, ami kellemesebb megoldás az Evernote-énál, mert egyrészt gyorsabb, másrészt nem települ semmi sem a gépünkre.
Mindhárom programnak megvan a maga előnye: az AK Notepad puritánságával, az Evernote számos funkciójával, a Springpad pedig kényelmességével képes hódítani. Persze nyilvánvalóan a felhasználótól függ, hogy melyik programot fogja inkább szeretni, és mivel ingyenes szoftverekről beszélünk, szabadon kipróbálhatják őket, mielőtt választanak.
T. Gavroche