Túl környezetszennyező a modern chipek gyártása

Egy tanulmány szerint olyan mértékben nőnek az emissziós értékek a modern chipek gyártása miatt, hogy Európának inkább a bevált, fenntartható chipgyártásra kellene fókuszálnia.

Az interface nevű európai think-tank jelentése szerint egyre nagyobb környezetszennyezés társul a modern chipekhez. Miközben az egész világ modern AI-chipeket akar helyi gyártással, addig a legújabb lapkák termelése igen magas emissziós értékekkel jár.

A think-tank szerint emiatt Európának inkább a meglévő, alacsonyabb emissziós értékek mellett működő félvezetőgyártására kellene koncentrálnia. A jelentésben a szennyezési trendeket is vizsgálták, és megállapították, hogy az elmúlt 8 évben 125 százalékkal nőtt az ágazat energiafogyasztása, miközben nem csak a termelés nőtt, de a chipenkénti emisszió is.

A „felnőtt” chipek, amiket autókban, energiarendszerekben, ipari környezetben használnak, kevésbé szennyezőek. A kutatás vezetői szerint a versenyt úgy lehetne fokozni, ha megerősítenék azon EU-s cégeket, amelyek jelenleg is piacvezetőek ilyen chipek terén. Itt az STMicroelectronics, Infineon, NXP került szóba, mint a kategóriában világvezető cégek.

Az EU 2023-as Chips Actja bár további gyártáshoz szerzett befektetéseket, de elsődleges célját, hogy a legfejlettebb gyártást Európába csalja, nem érte el – ezért további lépéseket fontolgatnak a félvezetőipar támogatására. A mostani tanulmány szerint nem biztos, hogy a legmodernebb gyártást kellene hajszolni, mert az a környezetre is rossz hatással lenne. Szerintük a jobb környezeti szabványok mellett gyártott chipek hosszú távon versenyelőnyt jelentenek.

Azóta történt

Előzmények