A SEMI ipari csoport szerint Kína mindenkinél többet költ majd 2025-ben chipgyártó eszközökre, és ez annak ellenére is így lesz, hogy éves szinten jelentős a visszaesés. A befektetések nagyságában Kínát Tajvan és Dél-Korea követik.
Hirdetés
A SEMI előrejelzése szerint a globális befektetések idén 2 százalékkal, 110 milliárd dollárra emelkednek a chipgyártó eszközök világában – így ez a hatodik év, amikor folyamatos a növekedés.
A csoport szerint jövőre még erősebb lesz az AI hatása, akkor már 18 százalékos növekedéssel lehet számolni. Azt mondják, a legnagyobb chipfogyasztó Kína, a cégek pedig évek óta bővítik a chipgyártási kapacitásukat. A nagy hajrá 2023 közepén kezdődött kormányzati támogatással, hogy csökkentsék a függőségüket az importált chipektől, és válaszoljanak az amerikai korlátozásokra.
A chipgyártó eszközök legnagyobb gyártója az ASML, amely idén 32-38 milliárd eurós eladással számol. Az ágazatban szintén gyorsan nő az Applied Materials, a KLA, a LAM Research, a Tokyo Electron, a kínai Naura, AMEC és SiCarrier.
A kínai költés egyébként 24 százalékos éves csökkenés után idén 38 milliárd dollár lehet, a listán második Dél-Korea 21,5 (SK Hynix, Samsung), Tajvan 21 milliárd (TSMC) dollárral. Az amerikai régió és Japán 14-14 milliárd dollárt, Európa 9 milliárd dollárt költhet a SEMI szerint.