Bombaként robbant a hír, miszerint az Achronix leszerződött az Intellel a készülő 22 nm-es gyártósorok használatával kapcsolatban. Társoldalunk már beszámolt a részletekről, ám az elemzők elkezdtek találgatni, miszerint a Santa Clara-i óriás a bérgyártók piacára is be szeretne törni. Az üggyel kapcsolatban a legnagyobb bérgyártónak számító TSMC is megszólalt. A tajvani vállalat nem aggódik az új kihívástól, hiszen folyamatosan fejlesztik az új gyártástechnológiákat, és a jövőbeni igények kiszolgálására építik, illetve tervezik az új üzemeket is.
Hirdetés
A legnagyobb kérdés az Intel és az Achronix egyezményében a miért, hiszen a legnagyobb processzorgyártó lényegében csak a saját termékeik esetében használja fel a kifejlesztett gyártástechnológiát. Egyes elemzések szerint a Santa Clara-i vállalat szeretne a piac legnagyobb bérgyártója lenni, ám erre egyelőre semmi sem utal. Sokkal valószínűbb, hogy a partneri viszony az Atommal kapcsolatos tervek miatt jött létre. Az Intel az idei IDF alkalmával bemutatta a konfigurálható Atom processzort, ami egyelőre csak Stellarton kódnéven ismert. Az elgondolás az Atom E600 alapjaira épül, ami egy Altera FPGA-val (field programmable gate array) kerül közös tokba, ennek megfelelően a partnerek egyedi I/O interfészeket, vagy bizonyos számításokat gyorsító áramköröket alakíthatnak ki a megcélzott piac igényeinek megfelelően. Nem titok, hogy az Achronix is FPGA-kat fejleszt, vagyis a bérgyártás lényegében egy platform sikeréért került tető alá, így a döntés már nem is annyira meglepő az Intel részéről.
Természetesen a partneri viszony üzleti oldala érinti a TSMC-t, mivel az Achronix személyében egy potenciális ügyfelet vesztettek, de a tajvani gyártónak még mindig ott van az Altera és a Xilinx. Az utóbbi cégek már jelezték, hogy érdeklődnek a 28 nm-es technológiák iránt, vagyis az Intel nem tervez komolyabb gyártókapacitást kínálni a Stellarton platform mellé készülő FPGA-k számára. Az persze továbbra is kérdés, hogy az Achronix miért kötött ki az Intelnél, mivel a vállalat korábban a TSMC partnere volt. Talán köze van a döntésnek ahhoz, hogy a tajvani bérgyártó kihagyja a 22 nm-es lépcsőt, és rögtön 20 nm-re ugrik, de ezt egyik érintett sem erősítette meg.