ASUS blog: egy év a NUC mini PC-kkel

Egy éve vette át a NUC portfóliót az ASUS, és azóta sem hagyták magukra ezeknek a kis gépeknek a rajongóit.

Az Intel tavaly nyár közepén döntött úgy, hogy portfóliójába nem illeszkedik az önálló PC-k forgalmazása, ez pedig azt jelentette, hogy a népszerű apró számítógépeknek, a NUC-oknak is menniük kellett. Szerencsére ez nem jelentette a véget, ugyanis sikerült a termékcsoportot rábízni az ASUS-ra: a tajvani cég 2023 októberében nemcsak az eladást, gyártást, de a terméktámogatást is vállalta.

Sőt, a kihívásokat kedvelő vállalat azóta is gőzerővel fejleszti ezeket a termékeket, így a legújabb hardverekre épülő, vagy éppen speciális célközönségnek készülő változat is elérhető már belőle, így nyugodtan elmondhatjuk, hogy az ASUS-nak elsőre tökéletesen sikerült a 10 éves múltra tekintő termékskálát nemcsak átvenni, de életben is tartani.


[+]

Mivel az ASUS amúgy is szívesen jelenik meg elsők között új platformokkal, nem csoda, hogy ez a folyamat a NUC termékeknél is megmutatkozott, hiszen piacra léptek például az első AI mini PC-vel is a NUC 14 Pro AI képében. Ez a gép az „AI PC” megnevezésnek megfelelően már Lunar Lake platformra épül, tehát a 200-as szériába tartozó Core Ultra processzort találjuk benne.

 


[+]

Az aprócska, 0,6 liter térfogatú, strapabíró (MIL-STD 810H tesztekben is helyt álló) gépházban a CPU, GPU és NPU összesen 120 TOPS-nak megfelelő teljesítményt kínál a különböző AI feladatok helyi futtatásához, beépített mikrofonjával pedig hangalapú utasításokra is reagálhat. Az előlapon dedikált CoPilot gomb kínál hozzáférést a Microsoft AI segédjéhez, a tetőn pedig egy ujjlenyomat-olvasó gyorsítja meg az azonosítást. Kis mérete ellenére a csatlakozókból nincs hiány: elöl két USB 3.2 Gen 1 Type-A interfész, TB4 és kombinált hangcsatlakozó is található, hátul pedig egy 2.5GbE hálózati konnektor, HDMI, két USB 3.2 Gen 2-es Type-A és még egy TB4 port kapott helyet. A WLAN adapter már a legmodernebb, Wi-Fi 7 szabványt is ismeri.

A jelenleg elérhető modellek között ezen felül is találunk több érdekességet. A játékosok számára fejlesztett ROG NUC-ról már esett szó. Ez az aktuális változatban Core Ultra 7 155H vagy Ultra 9 185H processzorral és GeForce RTX 4060 vagy 4070 GPU-val kérhető. Az utóbbiak mobil szintű grafikus processzorok, de a jó hatásfokú hűtésnek köszönhetően elég magas TDP-vel üzemelnek: az RTX 4060 110 wattot, a 4070 pedig 115 wattot vehet fel, és ha a CPU-ra nem jut sok feladat, akkor ezt a Dynamic Boost segítségével még további 25 wattal „megfejelhetik”.


[+]

A szokásos fektetett, vagy a dobozban megtalálható talppal állítva is használható gépházban kiépítéstől függően 16 vagy 32 GB RAM és 512 GB vagy 1 TB-os SSD található. A mindössze 2,6 kg tömegű gépházra elöl két 10 Gbps-es Type-A USB port, egy kombinált hangcsatlakozó és egy SD kártyaolvasó került, hátul pedig egy TB4, két további 10 Gbps-es Type-A, két USB 2.0, egy HDMI 2.1, két DisplayPort 1.4 és egy Ethernet port foglal helyet. Ez utóbbi 2.5GbE sebességű, de aki nem szeretne kábelekkel bajlódni, az használhatja a Wi-Fi 6E adaptert is.

Végül a harmadik NUC változat, amit kiemelnénk a kínálatból, az a professzionális környezetbe, nagy teljesítményt, prémium kinézetet igénylő felhasználóknak szánt NUC 14 Pro+, mely tulajdonképpen felfogható a ROG NUC „munkás” testvérének is. Ennek megfelelően akár Core Ultra 9 185H is kerülhet bele, melyet két SO-DIMM foglalatban 96 GB DDR5-5600 memóriával egészíthetünk ki.


[+]

A 600 grammos, 144 x 112 x 41 mm-es, tehát klasszikus NUC mérettel rendelkező házban dedikált GPU-nak nem jutott hely, van viszont két M.2 foglalat (egyik 2280-as, a másik 2242-es), melyekkel akár 6 TB-nyi háttértárat is beépíthetünk a Pro+-ba. A házon elöl két Type-A és egy Type-C (előbbiek 10, utóbbi 20 Gbps-es) port látható, míg hátul két TB4, két HDMI, egy USB 2.0 és egy USB 3.2 Gen 2 csatlakozó használható, de kapunk vezetékes Ethernetet is, 2.5GbE sebességgel, míg a WLAN adapter Wi-Fi 6E kompatibilis.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények