Szoftver
Bár nem kötelező, a ZyXEL NSA325 konfigurálását célszerű a mellékelt optikai lemezen található szoftverrel kezdeni, melyben logikusan összerakott varázsló vezet végig az inicializálási folyamaton. Ez megában foglalja az idő beállítását, hálózati és adattár konfigurációt, majd ahogy illik, formázással zárul. Végezetül pedig felajánlja az első ZyXEL okosság, a zPilot feltelepítését, amely egy ikont helyez a Windows munkaasztalra, amire ráhúzva az állományokat egyből a NAS-ra mentődnek. Nyilván egy gyakorlott felhasználónak semmi szüksége ilyesmire, mert önállóan vagy a gyári kezelőprogram segítéségével hálózati meghajtót csinál a NAS-ból, de egy kezdőnek nagyon jól jöhet.
További okosságai is vannak a ZyXEL NAS kezelőrendszerének, ami lényegében kétféle megközelítésben érhető el. A kezdő felhasználók a mellékelt szoftverrel kapnak egyszerű médialejátszót, ami a közkedvelt front-end szoftverekre hasonlít, ezen felül egy gombnyomással elérhetik a megosztott mappákat, a P2P letöltőt, illetve könnyen és gyorsan konfigurálhatnak a NAS-sal szinkronban lévő Dropbox fiókot. Sőt van még egy Application Zone (alkalmazás zóna) részleg is, ahonnan a NAS legfontosabb funkcióihoz lehet ugrani. Kár, hogy ez a szoftver egyelőre még nem beszél magyarul.
A haladó felhasználók a szokásos módszerrel, a NAS IP címének böngészőbe írásával elérhetik az NSA325 klasszikus kezelőfelületét, ami egyébként a mellékelt szoftverből is megnyitható. Ez a felület részletes információs blokkal nyit, ahol a ventilátor fordulatszáma, a merevlemezek tárkapacitása és hőmérséklete mellett olyan adatokat is látunk, mint a saját CPU kihasználtsága vagy a szünetmentes tápegység (UPS) állapota (ha a NAS rá van kötve USB-n). További jó hír, hogy ez a felület már magyarul kommunikál, még ha itt-ott elég szögletesre sikerült is a fordítás.
Nem pazarolnánk túl sok szót a ZyXEL NAS beállítási felületének bemutatására, mert pontosan azokat az elemeket tartalmazza, amit egy ilyen terméktől elvárhatunk. Azért egy különlegességére ki kell térni: a közvetlen Telnet elérésre, melynek bekapcsolásával mindenféle trükközés nélkül root jogot kapunk az eszközön. Persze az átlagfelhasználók ennél sokkal jobban örülnek majd a kiegészítő csomagoknak, például a nagyon fejlett és pár napos próbánk alapján kimondottan stabilnak tűnő P2P (pl. torrent), HTTP/FTP és RSS letöltő kliensnek.
Alapból rengeteg nagyon hasznos kiegészítővel látta el a ZyXEL a kis NAS-t: van klasszikus FTP, DLNA és iTunes kiszolgáló, az imént említett letöltő, Broadcatching, ami beállított webcast adást tud automatikusan menteni, sőt kapunk nyomtatókiszolgálót is. Belőhetjük, hogyan viselkedjen az előlapi adatmentő gomb, amire kétféle feladat is kiosztható: gyárilag röviden nyomva az USB háttértár tartalmát menti a NAS-ra, hosszan nyomva pedig a NAS és USB-s adattár között szinkronizál. Szintén érdekes funkció az automatikus Flickr, Youtube vagy FTP feltöltés, melyek segítségével a beállított mappába másolt fájlok automatikusan felkerülnek az internetre.
Akinek pedig ez sem lenne elég, válogathat a külön telepíthető ZyXEL Programcsomagokból, ahol időzített automata adatarchiváló, DyDNS, internetről elérhető galéria, iOS és Android klienssel rendelkező Polkast médiaszerver, merevlemez SMART felügyelet, Logitech Squeezbox kiszolgáló, eMule, NFS és még sok minden más található, ráadásul ez a lista minden bizonnyal bővülni fog idővel.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!