Zajtalan Radeon 9800 Pro

Bemutatkozik a hőcsöves hűtéssel rendelkező Sapphire Radeon 9800 Atlantis Pro Ultimate Edition.

Végsőleg

Az utóbbi hetekben megcsapott minket az új generációs grafikus lapkák eljövetelének előszele: elkezdtek csökkeni az ATI Radeon 9800 Pro kártyák árai, a szánk pedig fülig ér, hiszen ez a GPU még mindig rendkívül erős. Nem akarunk jóslatokba bocsátkozni, de aki manapság Radeon 9800 Próba fekteti a pénzét, szerintünk nem járhat rosszul még legalább egy évig, sőt...

Mindezek örömére úgy gondoltuk, hogy bemutatunk egy újabb jövevényt, ám most nem egy mindennapi termékkel ismerkedünk meg, hanem a Sapphire Radeon 9800 Atlantis Pro Ultimate Edition-nel. Kissé hosszúra nyúló neve sokat nem árul el a termékről, ám akik ismerik a gyártó kártyáit, sejthetik, hogy miről is van szó.

A termék bemutatása előtt vessünk egy pillantást az ATI Radeon 9800 Pro GPU specifikációira:

 

VGA neve ATI Radeon 9800 Pro
GPU kódneve R350
Gyártástechnológia 0,15µ (@TSMC)
Tranzisztorok száma 107 millió
GPU órajele 380 MHz
Pixel futószalagok száma 8
Pixel fillrate 3040 Mpixel/s
Futószalagonkénti textúrázó egységek száma 1
Texel fillrate 3040 Mtexel/s
Támogatott PS-verzió 2.0
Támogatott VS-verzió 2.0
Vertex Shader egységek száma 4
Memória órajele 340 MHz
Memória órajele (effektív) 680 MHz
Memóriainterfész 256 bit
Memóriatípus DDR / DDR II
Memória-sávszélesség 21760 MB/s
RAMDAC 2x400 MHz, DVI 1.0-kompatibilis és TV-kimenet
AGP busz 8x
Támogatott DirectX 9.0
Memória-optimalizáció HyperZ III+
További optimalizációk SmartShader 2.1; SmoothVision 2.1

A Radeon 9800 Pro tehát az ATI zászlóshajójának számító Radeon 9800 XT-től a némileg lassabb GPU-, illetve memória-órajeleiben különbözik, ám ezt a problémát egy kis tuninggal könnyedén kiküszöbölhetjük. A táblázatba ugyan nem került bele, de a Sapphire kártyája pontosan ugyanezekkel a specifikációkkal rendelkezik. Most pedig lássuk magát a kártyát!

Külsőleg


A doboz eleje

Kattints a képre a nagyításért!

A dobozos (tehát nem OEM) Sapphire-kártyák a legtöbb esetben egy ehhez hasonló dobozban kapnak helyet. A metálszürke, csillogó robotember nagyon dizájnosnak hat, első ránézésre nagyon igényes az egész csomagolás.


A doboz hátulról

Kattints a képre a nagyításért!

A dobozt megfordítva már valami látszik a kártyából.


A videokártya fentről és alulról

Kattints a képre a nagyításért!

Íme a videokártya. A Sapphire Ultimate Radeon 9800 Pro végeredményben egy "sima" Radeon 9800 Pro Zalman heatpipe-os hűtéssel, melyről korábban már írtunk itt. A hűtés egyetlen, számunkra lényeges tulajdonsága, hogy elvileg nem igényel ventilátort, így teljesen hangtalan, ez pedig a FlowFX-ek idejében nagy szó!


A videokártya oldalról

Kattints a képre a nagyításért!

Akik korábban még nem láttak hasonló videokártya-hűtést, azok most biztosan el vannak képedve: mi ez az óriás hűtőborda a videokártyán? A válasz egyszerű: mivel nincs aktív hűtés, tehát nincs ventilátor, így a GPU által termelt nem kevés hőt csak egy óriási felülettel rendelkező hűtőbordával lehet hatékonyan elvezetni. A Zalman már körülbelül 2-3 éve gyárt passzív hűtést a videokártyákra, tehát ez nem egy új keletű tevékenység számukra, és ahogyan a processzorhűtők piacán, úgy a videokártya-hűtők piacán is nagyon szépen szerepelnek. Az óriás passzív hűtőborda csak és kizárólag a GPU-t hűti, míg a memóriákon szintén kis passzív hűtőbordácskák vannak, hiszen a 2,86 ns időzítésű Samsung-modulok rendkívül forrófejűek.


Kattints a képre a nagyításért!

A Sapphire-kártyán a manapság szokásos ki-bemeneteket találhatjuk meg, tehát a D-Subot, DVI-t és S-Video kimenetet. Mint minden Radeon 9800-as kártyát, a Sapphire kártyáját is kötelező külsőleg a tápra rádugni, ugyanis ha ezt nem tesszük meg, a gép nem fog elindulni.

A szóban forgó kártya igazi újítása tehát a passzív hűtés, melynek köszönhetően zajtalan működésre számíthatunk, ám ennek van hátulütője is, ugyanis egy ilyen kártya megvételét csak azok számára ajánljuk, kiknek a számítógépháza igencsak jól szellőzik. Maga a hűtőborda légmozgás nélkül hosszabb játék és nyüstölés után érinthetetlen melegre, körülbelül 80 fokra forrósodott fel, míg ugyanez az érték a gyári hűtéssel maximum 55-60 fok. Nem tartjuk valószínűnek, hogy ez túlságosan jót tenne magának a kártyának, a nyáknak vagy a rajta levő komponenseknek, de ha a gyártó így forgalmazza, akkor miért ne? Két év garancia van a termékre, tehát aggodalomra nincs semmi ok.

A Sapphire-kártya GPU-ja a referencia szerinti 378 MHz-en jár, míg a memória a szintén referencia szerinti 337,5 MHz-en. Ezeket az órajeleket meglepő, de tovább sikerült emelnünk – a passzív hűtés ellenére is – egészen 411/365 MHz-ig stabilan, ami éppen a Radeon 9800 XT órajeleinek felel meg. Persze minden kártya más és más tuningpotenciállal rendelkezik, tehát messzemenő következtetéseket ne vonjunk le ezekből az eredményekből.

Kellékek és Redline


A kellékek

Kattints a képre a nagyításért!

A Sapphire az ATI-val a legszorosabb kapcsolatban álló partnerek egyike, ráadásul ezek közül is az egyik legrégebbi, termékei az igényes csomagolás mellett használható kellékeket is kapnak. Az Ultimate 9800 Próhoz a felhasználói kézikönyvön és a kábeleken kívül (S-Video, RCA és S-Video->RCA átalakító) kapunk egy DVI->D-Sub átalakítót, a driver CD-t, egy PowerDVD XP licencet, egy túlhajtást segítő szoftvert (Redline), illetve egy teljes verziós Tony Hawk's Pro Skater és Medieval: Total War játék CD-t.

Redline Tweak Utility

A Sapphire a kártyatulajdonosokat egy saját készítésű szoftverrel is meglepi, melynek neve Redline. A program – mint az ránézésre kiderül – nagyon hasonlatos az ATI-tulajok körében nagy népszerűségnek örvendő Rage 3D Tweakhez.


A Redline opciói

Kattints a képre a nagyításért!

A Redline lehetővé teszi, hogy az ATI Control Panelen kívül további beállításokat eszközöljünk videokártyánkkal kapcsolatban. Direct3D és OpenGL API alatt a szokásos beállítások mellett olyan funkciókat kínál fel, melyekkel korábban kevesen találkoztak. A program lehetőséget ad a tuningra, a monitor frissítésének felbontásonkénti beállítására, játékprofilok elmentésére, illetve különböző "hot key"-ek használatára.

Essék még néhány szó a VGA monitorra vetett képéről is: tökéletes. Ahogy az elvárható egy csúcskategórás ATI-videokártyától, a Sapphire 9800 Pro az Iyama Visionmaster Pro 452 19"-os CRT monitorunkon 1600x1200-ban 75 Hz-en, 1280x1024-ben 85 Hz-en és 1024x768-ban 110 Hz-en tökéletesen éles képet adott, nyoma sem volt szellemképnek vagy akármilyen homálynak.

Konklúzió

Az ATI Radeon 9800-as kártyák teljesítményével korábban számos cikkünkben is foglalkoztunk már, íme néhány link: Világok harca: Radeon 9800 vs. FX 5900, Örök háború: GeForce-ok a Radeonok ellen, Csupa szem videokártyák.

A Sapphire kártyája jelenleg bruttó 100 000 forint körüli kiskereskedelmi áron kapható, ez pedig nagyon sok. Egy "szimpla" Radeon 9800 Pro kártyát manapság már megkapunk bruttó 75-80000 forintért, míg a Zalman passzív hűtése bruttó 7-8000 forint körül jár, tehát a Sapphire-kártyán a gyártónak szép kis haszna van. Mindezek ellenére azok számára, akik komolyan gondolják az otthoni halk PC fogalmát, viszont nem értenek vagy csak egyszerűen nem akarnak érteni a VGA megbütyköléséhez, ajánljuk ezt a VGA-t. De csak számukra.

fLeSs

A Sapphire Atlantis Radeon 9800 Pro Ultimate Edition videokártyát az Expert Kft-től kaptuk bemutatóra. Köszönjük!

Azóta történt

Előzmények