Hirdetés

Xeonok az Opteron ellen

Konklúzió

Miután leteszteltük az Intel egyik leggyorsabb Core architektúrára épülő Xeonját és az AMD egyik leggyorsabb Opteronját, egyértelművé vált, hogy ezen a területen is fordult a kocka. Az elmúlt években az Intel Xeon processzorok lassabbak voltak, és jobban is melegedtek a rivális termékénél, és még ha az Intel meg is próbált mindent ezen hibák kiküszöbölésére, akkor sem tudott az asztalra letenni egy igazán versenyképes megoldást sem, mert mint láthattuk, még az 50x0-es széria sem nevezhető annak. A NetBurst az NetBurst marad, márpedig ez az architektúra sosem volt elég kompetitív az Opteronokkal szemben. Most viszont az 51xx Xeonok megjelenésével egyértelművé vált, hogy ismét az Intel gyártja a leggyorsabb szerverprocesszorokat, hiszen az egyik leggyorsabb Opteron, a 285-ös is éppen csak képes volt az 5130-as, illetve 5140-es teljesítményére, amely 28 százalékkal alacsonyabb órajelen jár a leggyorsabb Woodcrest Xeonnál.

Ki kell emelni, hogy az új Xeonok kiérdemlik a legjobb teljesítmény/fogyasztás címet is, hiszen elődeiknél és a riválisnál is kevesebbet fogyasztanak (azonos órajelet feltételezve), miközben jóval gyorsabbak, mindez pedig energiatakarékosabb, hűvösebb és halkabb szerverek, illetve munkaállomások kiépítését teszik lehetővé. Ez a szempont különösen fontos lehet azok számára, akik blade, rackmount, cluster szervereket akarnak építeni. A nem számottevően alacsonyabb fogyasztás feltehetően annak tulajdonítható, hogy szerverplatformon más a chipset (5000X vs. 975X) és a memóriák típusa (FB-DIMM DDR2 vs. DDR2), mint amit az asztali processzoroknál már láthattuk, ezek többet fogyasztanak asztali megfelelőiknél.


Intel vs. AMD: sok:sok [+]

Ezúttal is csak ismételni tudjuk önmagunkat – az Intel meglépte, amit meg kellett lépnie, igaz kicsit későn, de készített egy új mikroarchitektúrát, majd egy erre épülő szerver- illetve asztali processzort, és mindkettővel sikerült térdre kényszerítenie az évekig tündöklő AMD processzorokat. Így most, az új Xeon megjelenése után az Opteron már nem is olyan csillogó, mint pár hónappal ezelőtt volt. Egyelőre az AMD lépéskényszerben van, de nincs meg hozzá a technológiai háttere, ugyanis ahhoz, hogy órajelet emeljen, először csíkszélességet kell csökkentenie, az új architektúra (K8L) bevezetéséig pedig még van jó pár hónap, így hát kénytelen árcsökkentésekkel reagálni a kihívásokra, másképpen elveszti mindazt (a piaci részesedést, megbecsülést, pénzt), amit az elmúlt 2–3 évben sikerült összegyűjtenie... Az árcsökkentésről csak annyit, hogy jelen pillanatban az Opteronok árai mintha kicsit beragadtak volna, utánajártunk, hogy mennyibe is lenne összehozni ezeket a szervereket.

Hirdetés

A memóriaárak esetében 512 MB-os modulokat vettünk alapul, ugyanis az árak forrásánál csak ebből a méretből lehetett kapni mind a három típust.

 

  • 4 x 512 MB FB DDR2-533 Kingston ValueRAM 4 x 33 500 forint a Dempsey processzorokhoz
  • 4 x 512 MB FB DDR2-667 Kingston ValueRAM 4 x 33 900 forint a Woodcrest processzorokhoz
  • 4 x 512 MB Registered ECC DDR-400 Kingston ValueRAM 4 x 20 600 forint az Opteron processzorokhoz

Mint látható, az 533-as és 667-es memóriák között igen minimális az árkülönbség, viszont ezek jóval drágábbak az amúgy is könnyebben beszerezhető DDR-400-as memóriáknál.

Lássuk az alaplapokat, a két Intel processzoros szerverbe azonos típust választunk az egyszerűség kedvéért, az Opteronok alá pedig egy ezzel nagyjából megegyező felszereltségűt, a sebességet tekintve ezek között úgysincs különbség.

 

  • Intel S5000VSA alaplap 110 000 forint (Xeon alá)
  • Asus K8N-DL alaplap 118 000 forint (Opteron alá)

Az Opteron alá választott alaplap kicsit drágább, így az előny, amit a memóriáknál szerzett az Opteron szerver, az itt némileg csökken, de még mindig megvan.

Következzenek a processzorok, itt több lehetőséget vettünk számításba.

 

  • Intel Xeon 5060 (3,2 GHz) processzor 107 000 forint
  • Intel Xeon 5130 (2 GHz) processzor 109 000 forint
  • Intel Xeon 5140 (2,33 GHz) processzor 155 000 forint
  • AMD Opteron 270 (2 GHz) processzor 155 000 forint
  • AMD Opteron 275 (2,2 GHz) processzor 230 000 forint
  • AMD Opteron 280 (2,4 GHz) processzor 280 000 forint

Nézzük szépen sorjában. A Xeon 5060 és 5130-as processzor közel ugyanannyiba kerül, miközben az 5130 gyorsabb és kevesebbet fogyaszt, így az 5060-as ebben a helyzetben egyáltalán nem ajánlott. A Xeon 5140 és az Opteron 270 körülbelül ugyanannyiba kerül, miközben ha a teljesítményt nézzük, akkor a Xeonnak áll a zászló, hiszen már azonos órajelen is gyorsabb az Opteronnál, de ez még ráadásul 330 MHz-cel gyorsabb is annál. Így innentől kezdve egyik Opteron sem éppen versenyképes megoldás, ugyanis 200 MHz-es ugrásokért 80 meg 50 000 forintot kér el az AMD, ami teljesen fonák helyzetet teremt. Opteron 285-öst (ami a tesztben szerepelt) nem találtunk hazai árlistán, de az ennél kisebb modellek árainak láttán nincs is szükség konkrét árcédulára ahhoz, hogy lássuk, amit látni kell.

Mindezek alapján jelen pillanatban, 2006. október 24-én a Woodcrest alapú Intel szerver tűnik a legjobb választásnak, a teljesítményt és árat is figyelembe véve.

fLeSs

A tesztben szereplő Opteron processzorokat az AMD-től, a Kingston memóriákat és a Supermicro H8DCi alaplapot az IEC Kft.-től, a Xeon 5150-es processzorokra épülő Intel szervert az Inteltől, a Xeon 5060-as processzorokra épülő Intel szervert a FEFO Kft.-től, az Asus K8N-DRE alaplapot pedig az Asustól kaptuk.

Hirdetés

Így készülhetnek a cégek a NIS2-re a Lenovo segítségével

PR A NIS2 egy hálózati és információs biztonsági irányelv, amely rövidesen hatályba lép, modernizálva a 2016-ban bevezetett EU-s kiberbiztonsági szabályokat és jogi kereteket. Jogi intézkedések révén érnék el, hogy az EU-ban növekedjen a kiberbiztonság általános szintje.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés