Hirdetés

Színpadon a Centrino Duo

Akkumulátoros mérések

Végül tesztünk talán leglényegesebb részéhez érkeztünk, melynek során fény derülhet arra, hogy az Intel által folyamatosan kommunikált energiatakarékossági fejlesztések hoznak-e valamit a konyhára az új mobil platformnál. Az akkumulátoros üzemidő mérését ezúttal szokásunktól kissé eltérő módon végeztük annak érdekében, hogy a két platformot a lehető legigazságosabb módon hasonlíthassuk össze. Valamelyest megkönnyítette a dolgunkat, hogy a két tesztgép gyakorlatilag egyforma kapacitású akkumulátort használt, ugyanakkor a két notebook grafikus vezérlője és a kijelzőik még így is torzíthatnak a végeredményen, ezért a GPU-kat a PowerPlay opcióval, amennyire lehetett, leszabályoztuk, az akkumulátoros üzemidő-teszteket pedig ellenőrzésképpen elvégeztük kikapcsolt kijelzővel is (egyébként egyharmad fényerőt állítottunk be).


[+]

Szokás szerint a Battery Eater tesztprogram mérte a telepes üzemidőt a gép teljes kikapcsolásáig, ám itt is eltértünk szokásainktól, mert bár minden esetben a minimális terhelést jelentő reader's tesztet futtattuk, a processzort, illetve processzorokat a minimális üzemidő mérésekor 100 százalékra terheltük a Prime95 programmal. Így lényegében megismerhettük, hogy a gépek mennyi ideig képesek maximális és minimális terhelés mellett akkumulátorról működni. A tesztek során – lévén ezúttal elsősorban a platform energiatakarékosságát kívántuk vizsgálni – minden esetben bekapcsolva hagytuk a vezeték nélküli hálózati vezérlőt.

Mint ahogyan az grafikonunkon is látható, a Centrino Duo platformra épülő A6Ja itt meglehetősen csúfosan leszerepelt a régebbi technológiára épülő V6V-hez képest. Bevalljuk őszintén, mi magunk is kissé értetlenül állunk a jelenség előtt, mindazonáltal a gyenge eredmények véleményünk szerint részben annak tudhatók be, hogy az új energiatakarékos funkciók közül jó eséllyel néhányat még nem aktiváltak ennél a gépnél vagy processzornál, esetleg a Windows XP jelen formájában képtelen volt kamatoztatni azokat (így például nem láttuk semmi jelét annak, hogy az egyik processzormag kikapcsolna akkumulátoros üzemben). A grafikonokon mindemellett kitűnően szemügyre vehető az is, hogy az LCD-panelek egyharmad fényerő mellett mennyire kevéssé szólnak bele a gép fogyasztásába, különösen akkor, ha a processzort teljesen leterheljük.

Ezen méréssorozat alapján nem is kívánunk most pálcát törni a Centrino Duo felett, már ami a fogyasztást illeti, úgy gondoljuk ugyanis, hogy nem lenne igazságos egyetlen mintapéldány megvizsgálása után ítélkezni; ráadásul a két konfiguráció már csak kiépítéséből fakadóan sem vethető össze egy az egyben. A nagy eltérés mindenesetre nem túl biztató előjel, de felhívnánk a figyelmet, hogy a korai sonomás rendszerek is első körben csalódást okoztak, azonban a platform a bemutatása óta eltelt csaknem egy év során szépen kikupálódott.


[+]

Némi bizakodásra ad okot, hogy az A6Ja alig melegedett a tesztek alatt, ráadásul a gép hűtőventilátora sem keltett zavaró hangot, hiába izzasztottuk alaposan a rendszert. Jóllehet még ez az információ is kevés az általánosításhoz, örömmel látnánk, ha minden Centrino Duo platformhoz tartozó gép hasonlóképpen dolgozna.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Mobilizált Gigabyte

    Eddig többnyire alaplapokkal, videokártyákkal és más komponensekkel hívta fel magára a figyelmet a tajvani Gigabyte. A helyzet most megváltozhat.

  • Alaplapok CrossFire-rel

    A két ATI videokártyát kezelő alaplapok és az AGP-s GeForce 7800 GS mellett TFT monitorokkal, hangkeltőkkel és vadiúj notebookokkal foglalkozunk.

  • A mobil számítástechnika fapadosa

    A noteszgépmárkák itthoni mezőnyében szinte teljesen ismeretlen Airis belépőszintű modelljét próbáltuk ki.

  • Inteles Macintoshok

    Heti újdonság- és érdekességbemutatónk mellett Intel Core processzoros Apple gépekkel is megismerkedünk.

Előzmények

Hirdetés