Hirdetés

Stacker 810 - fogyókúra ésszerűen

A Cooler Master Stacker megjelenése óta etalon a nagy számítógépházak között. Megérkezett hozzánk a legenda finoman átalakított utódja.

Tesztelés, értékelés

Az új Stacker 810-et szokásos módon Casetek CK-1020 házunkkal mértük össze. A két PC-ház méretben és elrendezésben is meglehetősen különbözik. Az egyiknek alul van a tápja, és a merevlemezeit hatalmas ventilátor szellőzteti, a másikban a szokásos helyén van az áramforrás, az adattárak viszont keresztben állnak, ventilátor nélkül. A tesztrendszer kétmagos Pentium 830 köré épül, melyet alapbeállításon hajtottunk. A processzorhűtő most nem a megszokott Coolink U8-92, hanem egy Arctic Coolink Freezer 7 Pro volt, így 5-6 fokkal magasabb CPU-hőmérsékletek várhatóak. Tesztkonfiguráció:

  • Intel Pentium D 830 (3 GHz)
  • Arctic Cooling Freezer 7 Pro
  • Asus P5DW2 Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2-800 RAM
  • Asus Radeon X800 XT PE videokártya
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • 200 GB-os Samsung PATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 táp
  • Casetek CK-1020 ház hátul 9,2 centiméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as fordulatán hajtottuk. A Stackerben bekapcsoltuk az első és hátsó 12-es ventilátorokat is, a Caseteket csak a hátsó 9,2-es szellőztette.

A komolyabb szellőztető berendezéssel felszerelt Stacker megközelítőleg öt fokot vert a CK-1020-ra. Jól mutatja a szellőzés hatékonyságát, hogy a Cooler Master új üdvöskéjében a rendszerhőmérséklet 31 fok, a két merevlemezé pedig 23-24 fok volt. A Casetek belseje és adattárai is 37 fokosak voltak.

Meglepetésre a sokkal hűsebb Stacker nem volt jelentősen hangosabb vetélytársánál. Az első és hátsó tizenkettesek is 1000-1200-as percenkénti fordulatszámon járhattak, és nem voltak túl hangosak. A Cooler Master táp vagy sejtette, hogy márkatársa komoly versenyben van, vagy nem melegedett fel jelentősen, így ventilátora csendben maradt. A CK-1020-ban, közelebb az alaposan fűtő processzorhoz hangosabb volt a táp, és ennek a háznak az egyetlen 9,2 centiméteres ventilátora is nagyobb fordulaton járt. Egyik gépet sem lehetett halknak nevezni, kevésbé zavaró, mélyebb hangszíne miatt a Stackert éreztük jobbnak.

A második menetben kikapcsoltuk a házakat szellőztető ventilátorokat, csak a processzorhűtő, a táp és a videokártya kavarta a levegőt.

A nagyobb légterű Stacker melegét a Freezer 7 Pro és a tőle távol elhelyezett táp nem tudta olyan hatékonyan kifújni, mint a kisebb CK-1020-ét. Lassan ugyan, de a Cooler Master ház CPU-hőmérséklete a Caseteké fölé mászott. A 42 fokos rendszerhőmérséklet egy fokkal jobb volt a Stackerben, mint a CK-1020 43 foka. A merevlemeznél már 4 fokot vert konkurensére a 810-es, az adattárakat 38 fokon tartotta. Hozzá kell tenni, hogy ekkor még nem dolgoztattuk a winchestereket. Hangban most egyértelműen a Stacker volt jobb, abban hűsebb helyen volt a táp, így hőszabályzós ventilátora kevésbé zajongott.

A házak szellőzését visszakapcsolva és a processzorhűtőt 1800-ról 1500-ra lassítva ismét a Stacker 810 volt jobb, ráadásul közel tíz fokkal. A Freezer 7 Pro ventilátorának lassítása a Stackernél 2-3 fokkal magasabb processzorhőt hozott, mint a legelső tesztkörben. A Casetek esetében az emelkedés 5 fok volt. Ezen nem kell meglepődni, hiszen a Stackernél a két hátsó és az első 12-es ventilátor éppen közrefogja a CPU-hűtőt. A CK-1020 belseje és merevlemezei is 38 fokosak voltak; a Stackerben 34 fok volt, az adattárak pedig megálltak 28-on.

A hanggal kapcsolatban ismét az volt a helyzet, ami a legelső menetben. A lehalkított Freezer 7 Pro nem sok vizet zavart, a Stacker 810 három visszafogott 12-ese, kiegészítve a halkan járó táppal, kevésbé volt zavaró, mint a CK-1020 gyors 9,2-ese és pörgős tápja.

A negyedik tesztkörben ismét kikapcsoltuk a házak szellőzését, a processzorhűtő pedig maradt az alacsony, percenkénti 1500-as fordulaton.

Bizony, a hatalmas belső átmozgatásához kevés volt a táp és a lassú CPU-hűtő párosa. A kétmagos Intel processzor jobban felmelegedett a Stackerben, mint a CK-1020-ban. Ráadásul a különbség az előző körhöz képest közel 20 fok volt; ennyit számít a ház szellőzése. A processzorhűtő lassítása – a második tesztkörrel összehasonlítva – ötfokos emelkedést hozott. A kisebb légterű CK-1020 nem romlott annyit, így most 3-4 fokkal a nagyobb ház előtt végzett. A belső és a merevlemezek is hidegebbek voltak a Casetekben, mindkét helyen 40 fokot mértünk. A Stackerben az alaplapon 45 fokot, a merevlemezeknél 41 fokot regisztráltunk. Egy picivel a Stacker volt csendesebb, a táp továbbra is halkabb maradt benne.

gezetül meghajtottuk a merevlemezeket. A processzorhűtőt ebben a tesztben percenként 1800-as fordulatra állítottuk, és mértünk bekapcsolt és kikapcsolt házszellőzéssel is. Természetesen szellőzéssel a Stacker nyert, hiszen a 12 centiméteres ventilátor közvetlenül az adattárakra fújta a levegőt. Még intenzív másolás közben sem léptük át a 30 fokos határt, ez nagyszerű. Az eltérő felépítés és szellőzés miatt a CK-1020-ban jobban melegedtek a merevlemezek. Bekapcsolt ventilátorral 45 fokosak, kikapcsolttal 47 fokosak volt. Kereken 50 fokot mértünk a Stackernél szellőzés nélkül. Ez annak köszönhető, hogy a processzorhűtő ventilátora nem bírta áthúzni a levegőt a távolban lévő adattárakon. A Stacker merevlemeztartója meglehetősen jól elnyelte a rezgéseket, a CK-1020 merev, műanyag sínjei már több rezgést vezettek a házra. Szerencsére elforgatott tartójuk elég masszív, így nem keletkezett komolyabb rezonancia.

Értékelés

Az új Cooler Master Stacker 810 megőrizte nagyra becsült elődje legjobb tulajdonságait. Fogyókúrája csak azokat a részleteket – két táp, BTX átalakítás – érintette, melyek az esetek többségében amúgy is kihasználatlanok maradtak. Megtartották a nagyszerű formát, a sok meghajtóhelyet, tág belsőt és jó szellőzést. A szerencsétlen bővítőkártya-tartóval és az alsó táphellyel valamelyest romlott a szerelhetőség, de akit előre figyelmeztetnek, az könnyen elkerülheti a kényelmetlenséget. Az új, dupla hátsó ventilátornak a vízhűtésesek is örülnek majd, kár, hogy nem köthetőek az alaplapra.

Mindent összevetve a Stacker 810 az elődje okosan egyszerűsített, olcsóbb változata, ezért különösen ajánlott mindenkinek, aki letisztult formájú, nagy és igényes házat szeretne.

 

Cooler Master Stacker 810

rudi

A Cooler Master Stacker 810 házat az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Misztikus alumíniumház

    A Cooler Master új, alumíniumból készült Mystique házsorozatának első tagját, a vízhűtésre is felkészített 631-est teszteltük.

  • Chieftec retró

    A neves gyártó néhány etalonnak számító házát vettük elő, hátha vannak olyanok, akik még – vagy már – nem találkoztak velük.

  • Megjöttek a kis Radeon HD-k!

    Passzív táp, felfrissített processzorhűtő, extra házak, akciós Samsung termékek és még sok minden más került aktuális piaci összefoglalónkba.

  • Szerverház a Cooler Mastertől

    Kipróbáltuk a Cooler Master kis szervernek, munkaállomásnak szánt ITower 930-es házát.

Előzmények