Az új EAX
A kártya lelkét továbbra is a Creative EMU chipje adja, kimagasló teljesítménnyel. A képességek listájából némi ízelítő, a teljesség igénye nélkül:
- Multi-Environment: akusztikai környezetet szimulál, ahol a hangok visszaverődnek, erősítik, kioltják egymást. Például: ezerrel rohanunk egy szűk sikátorban kedvenc roadsterünkkel, mindeközben süvítve veri vissza csúcson pörgő motor hangját a falról, a szabadtérre kiérve viszont egyből elhalkul, esetleg néhány másodperc múlva a távoli hegyekről halljuk a visszhangot, már ha leállítjuk a kocsit.
- Environment filtering: az egyes közegekben különbözőképpen terjedő hangokat szimulálja, hiszen más a hang vízben és a levegőben. Különbözőképpen reagál a környezet más magasságú hangokra, némelyiket elnyel, másokat fölerősít.
- Environment Morphing: változó akusztikai paraméterek esetén a DSP a közbeeső állapotokat is számítja. Erre példa, amikor egyik szobából egy másikba lép át kedvenc játékhősünk, és az ajtóban állva keverednek a két szoba hangjai, méghozzá úgy, hogy az egyik szobában keletkező hang terjedésébe a másik szoba akusztikai tulajdonságai is beleszólnak.
- Audio Clean-up: zajszűrés. Bárcsak régebben is lett volna már ilyen a közhasználatú hangkártyákban...
- Smart Volume Management: a nagy dinamikai különbségek csökkentése a halk részek hangosításával és a hangosabb részek halkításával. Nagydinamikájú felvételek mp3-tömörítésekor, CD-re írásakor, illetve DVD filmek nézésekor használható. Legalábbis a Creative szerint, mi maximálisan ellene vagyunk az ilyen módosításoknak.
- Time Scaling: a hangok eredeti magasságának megőrzésével lassítja-gyorsítja a zenét. Kiválóan alkalmazható hangok vizsgálatakor, amit persze a szoftverek is tudnak, de csak jelentős processzoridő használat mellett.
A THX a Tomlinson Holman eXperiences rövidítésből származik. George Lucas bízta meg a Csillagok Háborúja készítésének idején annak vizsgálatára, milyen akusztikai paramétereknek kell megfelelniük a moziknak, hogy Lucas azt hallja a termekben, amit kikevertek a stúdióban. Mára egyfajta minőségi elismervénnyé nőtte ki magát az audio/video eszközök világában, amely azt garantálja, hogy az adott berendezés a megadott szabványokat többnyire túlteljesítő minőséggel felel meg a THX követelményeknek. A THX szigorúan specifikált, de folyamatosan újítják az egyes pontokat, követve a modern kor igényeit.
Műszaki adatok, specifikációk
Minimális gépigény: 350 Mhz Pentium II, 128 MB RAM, 600 MB HDD, Windows 98, Me, 2000SP2, XP. DVD-Audióhoz második generációs, 6X-os sebességű DVD-ROM, 1GHz+ CPU.
Jel-zaj viszony, 2V kimenetnél:
- Jobb és bal csatornák: 106 dB
- Center, hátsó center és Subwoofer: 90 dB
- Teljes harmonikus torzítás (súlyozott, 1 kHz): 0.004%
- Frekvenciaátvitel: 10 Hz - 46000 Hz, +/-3 dB.
Összességében a Creative új terméke megérdemli az elismerést, legalábbis a specifikációk alapján, mivel rengeteg techológiai újítást hoz az amatőr felhasználók, gamerek asztalára. Mindezt a profi kártyák árához képest olcsón kínálja, legyen az nagyteljesítményű DSP, Dolby Digital dekóder vagy kiváló minőségű A/D-D/A konverterek. Az egyetlen kérdés igazából a szubjektív hangzás maradt, mivel "élő" kártyával ez idáig nem találkoztunk, és a high-end hangzásra messze nem garancia a jó technikai adatok listája...
(Emvy)