Socket AM2+ a felsőházban - chipsetek párbaja

Tesztkonfiguráció, fogyasztás

AlaplapokAsus Crosshair II Formula BIOS rev. 0502
MSI K9N2 Diamond BIOS rev. v2.0b8

Asus M3A32-MVP Deluxe BIOS rev. 1002
Gigabyte MA790FX-DQ6 BIOS rev. F4
MSI K9A2 Platinum BIOS rev. v1.4
ProcesszorAMD Phenom Black Edition 9600 (2,3 GHz)
MemóriaCSX Diablo DDR2-1200 MHz – 2 x 1024 MB
ÓrajelDDR2-1066
5-5-5-18-2T időzítések
VideokártyaRadeon HD 3850
MeghajtóprogramokAMD VGA: Catalyst 8.4
AMD chipset: Catalyst 8.4
NVIDIA VGA (Hybrid SLI): Forceware 174.13
NVIDIA chipset: 174.74
MerevlemezSamsung SpinPoint T166 500 GB (SATA; 16 MB cache)
TápegységCooler Master RS-550-ACLY
Operációs rendszerWindows Vista Ultimate 32 bit SP1

Az öt új csúcskategóriás alaplapot leteszteltük néhány memória- és processzorintenzív alkalmazással, bár nem vártunk túl nagy különbségeket, lévén, hogy a memóriavezérlő a processzorban található, az AMD processzoros rendszerek esetében a chipseteknek kisebb hatása van a teljesítményre. Azonban mielőtt az alkalmazástesztek jönnének, lássuk a fogyasztást.

Ezúttal nemcsak két véletlenszerűen kiválasztott, különböző chipsetes alaplap fogyasztására voltunk kíváncsiak, hanem az összes bemutatott típuséra. Mint látható, az igyekezetünk nem volt hiábavaló, ugyanis ahány gyártó, annyiféle fogyasztás. A nagyon hasonló CPU-ellátó rész miatt szerintünk az MSI alaplapjain keresztül lehetne a chipsetek fogyasztását összevetni, és ha így teszünk, akkor az jön ki, hogy az AMD 790FX és az nForce 780a SLI közel ugyanannyit fogyaszt, igaz, terhelve az NVIDIA körülbelül 5%-kal többet szív ki a konnektorból. Kicsit meglepő, hogy a két Asus esetében mennyire különböző értékeket mértünk, a Crosshair II Formula minden esetben jó 30–40 wattal többet kért magának, talán nem véletlenül. A Gigabyte 790FX-DQ6-ja valahol a két előbb említett márka között helyezkedik el, Cool'n'Quiet mellett a legalacsonyabb fogyasztást mértük, valószínűleg ebben a helyzetben a Gigabyte lapja nemcsak a CPU órajelét veszi vissza, hanem a CPU ellátásáért felelős elektronika egy részét is lekapcsolja/leszabályozza. Abból következtetünk erre, hogy CnQ nélküli üresjáratban és terhelve viszont már annyit fogyasztott, mint az Asus M3A32-MVP Deluxe.

A később bemutatásra kerülő alaplapok miatt Radeonnal teszteltük az egyes rendszerek fogyasztását és sebességét, de a Hybrid SLI csak a 9-essel kezdődő GeForce-okkal működőképes, ezért a Hybrid Power beüzemeléséhez kicseréltük a VGA-t egy 9800 GTX-re. El kell hogy mondjuk, a kipróbált öt meghajtóprogram közül a Hybrid SLI csak kettővel volt működőképes, és ezek közül is csak az egyik volt stabil, a másik fagyasztotta a rendszert. A megfelelő meghajtóprogram feltelepítése után manuálisan kellett váltogatni az energiamegtakarító mód és a szimpla VGA-s üzemmód között. A grafikonról leolvasható, hogy a rendszer üresjáratban, 9800 GTX videokártyával 220 wattot evett (többet, mint HD 3850-nel terhelve). Ha ekkor rákattintunk a Save Power opcióra, a külső videokártya szimplán kikapcsol, a ventilátora is leáll, és ebben a módban mértünk 165 wattot. Érdemes ezt az értéket összehasonlítani a fentebb látható grafikon eredményeivel, ebben az üzemmódban (a CnQ nincs bekapcsolva) Radeon HD 3850-nel 168 wattot mértünk, alig 3 wattal többet (ráadásul 5–10 wattos intervallumon belül folyamatosan ingázik a fogyasztásmérő műszeren kijelzett érték). Összefoglalva, a Hybrid Power tényleg okos dolog, de csak azért van rá szükség, mert a GeForce 9800-as VGA-k kazánként működnek, mint láthattuk, a Radeon HD 3850 alig fogyaszt valamit üresjáratban. Még nem szóltunk a Hybrid SLI hátrányairól, ezeket kicsit később tárgyaljuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Intel P45 MSI módra

    Festői alpesi környezetben, gleccserrel, tuningversennyel, mestergerendán lógó informatikussal és tájjellegű zenebohóccal prezentálta új inteles alaplapjait az MSI.

  • AMD 770-et a népnek: olcsó alaplapok a színen

    Négy alaplapot tesztelünk az AMD kisebbik, grafikus vezérlő nélküli chipsetjével.

  • SLI a CrossFireX ellen

    Kettő, három és négy grafikus processzorból álló konfigurációk hasznavehetőségét és teljesítményét vetettük össze.

  • Intel P45 - Front Side Bus utoljára?

    A Nehalem CPU-kkal alapvetően megváltoznak az Intel platformok. Megnéztük, mit tud a váltás előtti utolsó középkategóriás chipset.

Előzmények

Hirdetés