Hirdetés

Samsung WB650 - a térképész

Működés 1.

A Samsung WB650 legfőbb érdekessége vitán felül a GPS nyújtotta Geo-tagging. A Globális Helymeghatározó Rendszernek köszönhetően lehetőségünk nyílik fotóink megjelölésére, így mindig konkrétan visszakereshető lesz azok „születési” helye. A készülék ilyenkor a kép EXIF adataihoz fűzi – egyebek mellett - a helymeghatározáshoz szükséges koordinátákat és a GPS szerinti pontos időt és dátumot.

A felhasználó szemszögéből két információ fontos a GPS-szel kapcsolatban: az egyik, hogy milyen gyorsan talál megfelelő mennyiségű és jelerősségű műholdat, a másik, hogy mennyire pontos a beépített rendszer. A Samsung WB650 GPS rendszere a mi használatunk során legfeljebb fél - másfél perc alatt vált teljesen működőképessé, ez az időintervallum azonban nagyban függ a légköri zavaró tényezőktől (pl. vastag felhőburok, sűrű havazás, köd stb.), és a készülékre való szabad rálátás mértékétől (magas toronyházak között, szűk utcákon igen rossz a rálátás, míg egy szabad síkságon elméletileg ideális a helyzet). Egy GPS vevő pozíciója akár tíz méteren belüli pontossággal is megmondható, mivel azonban a körülmények alapján egy több összetevős kérdéssel állunk szemben, a valós felhasználás közepette nem tudhatjuk, hogy épp mennyire pontos a Samsung GPS rendszere.

A fenti képen láthatók az általunk mérési célból készített képek EXIF és valós adatai. Próbánk során 20-25 méternél sosem volt nagyobb az eltérés a két adat között, azonban hozzá kell tenni, hogy a fotók túlnyomórészt erősen felhős, esős időben készültek, így napfényes időben, nyílt terepen bizonyára sokkal jobb eredmények is elérhetők.

Hirdetés

A WB650 azonban nem csak Geo-tagginggel kényezteti tulajdonosát. A Samsung weblapjáról ingyenesen letölthető térképszoftver, melyet a Navteq szolgáltat. Természetesen Magyarország is elérhető az adatbázisban.

Ha a módválasztó tárcsával a térkép nézetet választjuk, akkor a készülék behúzza az objektívet, majd a memóriakártyáról betölti az előre, manuálisan feltöltött térképet. Nos, aki még nem csinált ilyet, annak nem lesz egyszerű dolga, ugyanis nem létezik olyan szoftver a fényképezőgéphez, amely automatikusan, gombnyomásra megcsinálná a szükséges könyvtárakat és letöltéseket – mindent magunknak kell „levadászni” és a megfelelő helyre átmásolni. Alábbi képen láthatók azok a könyvtárak, melyeket létre kell hoznunk:

Mielőtt azonban nekiállhatnánk letölteni a térképeket, ki kell tölteni egy rövid regisztrációs lapot a Samsung Imaging oldalán, ahol többek között fényképezőgépünk sorozatszámát is be kell pötyögni. Miután a rendszer leellenőrzött minden adatot (létezik-e ilyen számmal WB650-es fényképező), továbbléphetünk a letöltések felé. Szükségünk lesz a „City Name”, a „Base Map”, valamint a „Hungary” tömörített állományokra. Tömörítsük ki a fájlokat értelemszerűen a saját könyvtáraikba (az SD kártyára), melyeket már létrehoztunk a memóriakártyán. Ha ezzel megvagyunk, akkor kapcsoljuk be a masinán a GPS-t, majd a térkép nézetben egy előre megadott helyen villogó piros háromszög fogja jelölni pozíciónkat (ami egészen addig nyilván nem lesz hiteles, míg a GPS megfelelően el nem indult):

Ha már fotóztunk bekapcsolt Geo-tagging funkcióval, akkor a térkép nézet módban két módusz közül választhatunk. Az egyik a térképet hozza elénk, ahol megtekinthetjük aktuális hollétünket (GPS pozíció), a másik a fénykép nézet, ahol tárolt képeink helyszíne válik láthatóvá. Ilyenkor a képeket a kijelző bal oldali sávjában görgethetjük fel és le, közben jobboldalt a térképen kis fényképezőgép ikon jelöli annak elkészülési helyét.

Nagy hátrány, hogy a készülék menüjéből indított formázás nem intelligensen törli az adatokat, így az összes letöltött térkép és minden egyéb ezzel kapcsolatos fájl odavész. Okvetlenül tartsunk biztonsági másolatot a letöltött állományokból, hogy egy véletlen törlés esetén ne kelljen mindent újra letölteni.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Azóta történt

Hirdetés