Megroggyant a Samsung a tévés piacon, de mi lehet a következő lépés?

Milyen lehetőségek állnak a cég előtt: marad az LCD, jön az OLED, esetleg valami új?

QLED és "QLED"

Nem változik semmi, marad a QLED

A Samsung az elmúlt években folyamatosan azt kommunikálta, hogy töretlenül bízik a kvantumpontos LED LCD, azaz QLED technológiában, és ez így marad a közeljövőben is. A cég a 2017-ben bemutatott QLED egyetlen nagy előnyére épít, mégpedig, hogy fényerő tekintetében fölülmúlja az OLED-et. Ennek köszönhetően a nagy dinamikatartományú tartalmaknál pontosabban, valósághűbben képes a színek megjelenítésére a világos képrészleteknél, tehát amikor drámaian megnövekszik egy-egy pillanatra fény.

Ennek értelmében jó esély van rá, hogy a Samsung 2018-ban nem lép semmilyen forradalmit, hanem tovább csiszolgatja a kvantumpontos LED LCD technológiát, és megpróbálja kihúzni addig, amíg eljön a QLED ideje, azaz egyre több lesz az elérhető HDR videó és film. Emellett a háttérben folyamatosan új képalkotó eljárásokon dolgoznak, de ezek még egy pár évig nem jelennek meg a piacon.


[+]

Addig pedig próbálják valahogy tartani a frontot, mérsékelni a veszteségeket. Ennek érdekében tolják továbbra is az ívelt kialakítást, illetve olyan új, egyedi dizájnkoncepciókkal állhatnak elő, mint például a Frame vonal. Emellett ismét nagy hangsúlyt fektethetnek a különböző okostévés szolgáltatásokra, például a személyi asszisztenssel kapcsolatos funkciók megjelenésére, esetleg valamit fejlesztenek a háttérvilágításon, és ezt úgy kommunikálják, mintha mindez szintlépést jelentene az otthoni televíziózásban. Az is könnyen előfordulhat, hogy ezzel párhuzamosan a korábban megvásárolt Harman csoport által fejlesztett, "minden korábbinál moziszerűbb" élménnyel kecsegtető hangrendszerekkel látják el televízióikat.

Egy szó mint száz, ennek alapján  lényegi változás nem lesz a Samsung stratégiájában 2018-ban, vagyis a cég a kivárásra fog játszani. Egyértelműen ez a legkevésbé izgalmas lehetőség, és elnézve az elmúlt néhány évet, sajnos ez is tűnik a legvalószínűbbnek.

Szerintünk az esély erre: 60 %

Minden borul, jön a "QLED"

2016-ban az egész világot bejárta a hír, hogy a Samsung egy gyökeresen új kijelzőtechnológián dolgozik. Ezt akkoriban szintén QLED-nek nevezték, de ez a QLED nem az a QLED, amit a boltokban árulnak jelenleg és amit az előző bekezdésben taglaltunk, úgyhogy mostantól erre "QLED"-ként fogunk hivatkozni.

A "QLED" az alapokat tekintve sok mindenben hasonlít az OLED eljárásra; itt is kiiktatják az LCD-knél szükséges háttérvilágítást és folyadékkristályokat, és az OLED-hez hasonlóan egy speciális filmet használnak, ami elektromos impulzus hatására fényt bocsát ki magából. Ezen a filmen helyezik el az RGB alpixeleket alkotó kvantumpontokat, azaz rendkívül kis méretű (2-10 nanométer) kristályokat, amelyekből összeállnának az egyes képpontok. Ez papíron lehetővé teszi a tökéletes fekete, így a végtelen kontrasztarány megteremtését, az RGB kvantumpontoknak köszönhetően pedig a gazdag színskála, élénk tónusok megjelenítését. Ez a technológia rendelkezik egy hatalmas előnnyel az eddigi információk alapján az OLED-hez képest: annál ugyanis olcsóbban állíthatóak elő panelek, azaz kedvezőbb áron lehet adni a tévéket.


[+]

Tegyük fel, hogy bár az első modelleket 2019-re ígérték, de a Samsung igen jól haladt a fejlesztésekkel, és így már 2018-ban készen állnak. A vállalat a CES-en januárban bemutathatja a technológiát használó prototípust, nyár elején pedig már a boltokba küldheti az első ilyen "QLED" tévéket, nagyjából azt a stratégiát követve, amit az OLED esetén alkalmaztak anno. Az elkövetkező rövid időszakban a Samsung portfóliójában ezek a modellek teljesen megszállnák a prémium kategóriát, kiszorítva innen az LCD modelleket, ahogy azt az LG vagy a Panasonic esetében már láthattuk.

Tehát akár  jöhetne is a forradalmi "QLED" 2018-ban. Azonban, ha a szívünket a kezükre tesszük, erre nagyon kevés az esély. Egyelőre még egy pisszenést se hallani arról, hogy errefelé mozdulnának mostanában, a Note 7 tavalyi kudarca után pedig nem valószínű, hogy a cég megkockáztatna még egy kiforratlan technológiából fakadó botrányt.

Szerintünk az esély erre: 4 %

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés