Samsung 850 PRO SSD: 3D V-NAND először

Virtualizáció és végszó

Egy korábbi ötletből született következő tesztünk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az tapasztalhatta, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális gép) van üzemben. Igazából már egyetlen VM is le tudja "ölni" a rendszert, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne, ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején.

Hirdetés

Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. A telepítés témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve inkább a meghajtók véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli. A futási időt a time paranccsal mértük le, így az eredmény minden esetben meglehetősen pontos.

A 850 PRO itt is jól muzsikált, és csak a négyszer nagyobb kapacitású 840 EVO tudott elékerülni. Telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét.

Végszó

A Samsung 850 PRO egyedül a NAND chipek terén újult meg igazán, de ott nagyon. A 3D V-NAND egy ígéretes technológia, ami az élettartam mellett az elérhető tempót is növeli, miközben hosszútávon gazdaságosabban gyártható, így folytatódhat az SSD-k árainak lassú, de biztos mérséklődése. Az új technológia kiskereskedelemben egyelőre csak a 850 PRO-ban található meg, de már nem titok, hogy belátható időn belül érkezik a 850 EVO is, ami már TLC, azaz 3 bites 3D V-NAND cellákat fog alkalmazni.

No de ne szaladjunk ennyire előre, hisz addig is itt van nekünk 850 PRO! Tempó tekintetében, bár igen tisztességesen szerepelt a tesztalany, de alapvetően nem hozott csodát, ugyanakkor ez sokkal inkább a SATA csatoló egyre szűkösebb maximális átviteli sebességéről árulkodik, amin már csak a SATA Express és az M.2 felület képes változtatni.

Megbízhatóság terén sokkal érdekesebb az SSD, ugyanis ahogy részletesen ecseteltük, a Samsung 3D V-NAND jó néhány olyan változtatást alkalmaz, ami a cellák élettartamára igen pozitív hatással van. A gyártó ennek megfelelően nem kevesebb mint 10 év garanciát vállal a 850 PRO SSD modellekre, mely idő alatt 150 TB írási mennyiséget garantálnak, ami egy évtizedre vetítve napi 42 GB írást jelentene. Ugyanakkor, ahogy már említettük, ez még távolról sem jelenti azt, hogy a garancialimitet meghaladva azonnal beadja a kulcsot az SSD, csupán a gyártók szeretik bebiztosítani magukat az extrém mértékű használattal szemben, ugyanis erre más (drágább) modelljeik vannak.

Összefoglalva tehát a 850 PRO sebességben hozza azt, amit a jó öreg SATA felületből még ki lehet préselni, ezen felül a 3D V-NAND-nak köszönhetően igen strapabíró is, 10 év garanciával. Mindezért a tesztelt 256 GB-os modell esetében nagyjából 47 000 forintot kell fizetnünk, ami a legolcsóbb, hasonló kapacitású, de kevésbé strapabíró, illetve jóval kevesebb garanciával rendelkező modellekhez képest nagyjából 50%-os felárat jelent. Bár ez elsőre soknak hangozhat, ugyanakkor per pillanat ebben az árszegmensben nem kapunk tartósabb, hasonló garanciális feltételekkel rendelkező SSD-t, így az ezen szempontokat elsődlegesen előtérbe helyező vásárlóknak bátran ajánljuk a Samsung 850 PRO meghajtókat.


Samsung SSD 850 PRO 256 GB SSD

Oliverda

A tesztelt két Samsung SSD 850 PRO-t a Samsung magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés