Asustor
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Friss név a hálózati adattárak, vagyis NAS-ok világában az Asustor. Nem véletlenül hasonlít a neve az Asusra: 2011-ben a nagy tajvani márka leányvállalataként alakult. Nagyjából hetvenfős csapatának jelentős része kutatással és fejlesztéssel foglalkozik, hiszen az otthoni és kisirodai NAS-ok világa nem más, mint programozóverseny, minden gyártó ugyanazt a három-négy hardverplatformot használja. Az Asustornál mindent egy lapra – pontosabban egy területre – tettek fel, a belépőszinttől a vállalti vonalig az Intel x86-os alapú, Atom processzoraira alapoznak. Akit érdekel, az alábbi weboldalon kipróbálhatja a gyártó hálózati tárainak kezelőfelületét.
Az Asustor NAS-ok többsége nem csak egyszerű hálózati adattár, ami fájlkiszolgálást és biztonsági mentést tesz lehetővé, hanem saját HDMI kimenetük révén médialejátszóként is funkcionálnak, amit infrás távirányítóval vezérelhetünk, így nem kell az uPnP vagy DLNA gyakran felmerülő problémáival küszködni. A legkisebb HDMI-s Asustor NAS, a kétfiókos AS-202TE masszív fémburkolatot kopott, előlapján és hátlapján is van egy-egy USB 3.0 csatlakozó, hátul pedig még két USB 2.0 aljzatot is találtunk a Gigabit Ethernet csatoló közelében. A multimédiás lejátszás mellett érdekessége, hogy támogatja az iSCSI-t, USB-s nyomtatókat, Wi-Fi adaptereket, sőt a Bluetooth modulokat is hangszórók meghajtásához, illetve AES256 kódolással védett mappát is létrehoz. Az Asustor AS-202TE vételára merevlemezek nélkül nagyjából 86 000 forint, a HDMI kimenet nélküli, de egyébként azonos képességű AS-202T pedig jó tizenegyezer forinttal olcsóbb. Aki négy merevlemezzel szeretné megkapni ezeket a NAS-okat, az AS-204T-t 128 000 forintos, a HDMI kimenetes AS-204TE-t pedig 148 000 forint környékén találja meg.
Ha nagyobb teljesítményre és még nagyobb adattároló kapacitásra vágynánk, ott az Asustor AS-600T családja, amelyben hatfiókos, sőt nyolcfiókos modell is található. Lényegesen magasabb a beépített Atom órajele (1,2 GHz helyett 2,1), van RAID 5, 6 és 10 támogatás, az állapotjelzésre kis kijelző került az előlapra, a hátlapon pedig két Ethernet aljzat sorakozik, így jelentősen tovább bővíthető a tárkapacitás. A komolyabb belső alaposabb hűtést is kapott, és ezekről a nagy NAS-okról sem maradt le a HDMI kimenet. A hatfiókos Asustor AS-606T vételára merevlemezek nélkül 248 500 forint, a nyolcfiókos Asustor AS-608T pedig 291 000 forintot kóstál. Természetesen az AS-600 családnak is van kettő- és négyfiókos tagja, az AS-602T 121 000 forintba, az AS-604T pedig 195 000 forintba kerül.
Hirdetés
Ház, egér és headsetek
Az év elején mutatta be a Sharkoon alsó középkategóriás Vaya házának felújított változatát. A Vaya II Value marcona vonalvezetésű, 470 milliméter magas miditorony, aminek oldalára plexi ablakot vágtak, hogy a benne lévő hardver kívülről is látsszon. Legfeljebb ATX alaplapot, 165 mm magas processzorhűtőt és 265 mm hosszú grafikus kártyákat fogad, aljába pedig 280 mm hosszú tápot tehetünk, emellett van hely négy 5,25 hüvelykes és öt 3,5 hüvelykes meghajtónak, sőt egy 2,5 hüvelykes átalakítót is kapunk. A gyári szellőzést egyetlen 120 milliméteres, LED-es ventilátor képviseli, amit az előlap rácsos, alsó részére tettek, hátra pedig még egy 120 milliméterest szerelhetünk be. A Sharkoon Vaya II Value fehér színben 13 820 forintba kerül.
A Sharkoon Shark Force alapvetően a sokadik jól felszerelt és szerencsére nem is drága gamer egér, de van egy olyan tulajdonsága, ami kiemeli az unalmas tömegből. A szokásos fekete mellett ugyanis nem csak hófehérben, hanem harsány zöldben és rózsaszínben is elkészítették. A figyelemfelkeltő burkolat alatt teljesen korrekt hardver lapul, az optikai érzékelő maximális felbontása 1600 dpi, válaszideje 1 ms (1000 Hz-es USB lekérdezés), gombból hat áll a rendelkezésünkre, az egér felületét pedig csúszásgátló gumiréteggel vonták be. A Sharkoon Shark Force egerét feketében és zöldben láttuk a hazai piacon egész barátságos, 3990 forintos áron.
A nem túl drága gamer kiegészítők közé sorolható a Media-Tech Vivamus headset is. A mindössze 3800 forintos termék papíron hasonló képességekkel bír, mint lényegesen drágább társai, mérete hatalmas, színei hivalkodóak, 40 mm-es hangszórói, kényelmes, műbőrrel bevont fülpárnái vannak, vezetékét harisnyázták, végén pedig külön fülhallgató és külön mikrofon jack csatlakozó található.
Szintén headset, de teljesen más stílusú a LogiLink terméke. Sokkal visszafogottabb a formája, vezetéke pedig nincs, Bluetooth 4.0 kapcsolatot tart fenn a hangforrással. Ellátták mikrofonnal és híváskezelő gombokkal, így telefonálni is lehet vele, USB-től tölthető akkumulátora pedig akár tízórányi beszélgetéshez elegendő energiát tárol.
Tabletek és e-könyv-olvasó
Az elmúlt hetekben teljessé vált az LG megújult tabletkínálata. A hármas legkisebb tagja a héthüvelykes kijelzővel ellátott G Pad 7.0, melyet néhány napja próbáltak ki a mobilarénás kollégák, és nagyon meg voltak elégedve vele. Az 1280x800 pixeles, IPS kijelzőt négy ARM Cortex-A7 magos Qualcomm Snapdragon 400 rendszerchip hajtja Adreno 305 grafikus gyorsító és 1 GB RAM társaságában. A belső tárhely nem túl nagy, 8 GB, de microSD kártyával bővíthető. A készüléknek van két kamerája, n-es Wi-Fi és Bluetooth 4.0 adaptere, kapott GPS-t is, de NFC támogatása nincs, és egyelőre 3G modemes verzió sem kapható belőle. A korrekt méretű, 14,8 wattórás akkuval és Android 4.4.2 operációs rendszerrel ellátott LG G Pad 7.0 feketében és fehérben is kapható egészen barátságos, 44 900 forintos áron.
Technikai paramétereiben nagyon hasonlít kisebb testvérére az LG G Pad 8.0, mely fizikailag valamivel nagyobb, hiszen 1280x800 pixeles képernyője nyolchüvelykes. Meghajtásáról ugyanolyan négy Cortex-A7 magos Qualcomm Snapdragon 400 rendszerchip gondoskodik, a fedélzeti memória mérete sem változott. Nőtt viszont a belső tárhely (8-ról 16 GB-ra), a hátlapi kamera felbontása (3,2-ről 5 megapixelre), és egy kicsit nagyobb lett az akkumulátor kapacitása is (15,5 Wh). Az LG G Pad 8.0 szintén feketében és fehérben vásárolható meg, 55 740 forintos áron.
Nyilván senki sem lepődik meg azon, hogy méretétől eltekintve a trió legnagyobb tagja, az LG G Pad 10.1 sem különbözik számottevően kisebb társaitól. Annak ellenére, hogy 10,1 hüvelykes, IPS paneles kijelzője továbbra is 1280x800 pixeles, meghajtásáról pedig Snapdragon 400 rendszerchip gondoskodik 1 GB RAM társaságában. Az 523 grammra növekedett súlytól és az akkumulátor 29,6 wattórás kapacitásától eltekintve minden megegyezik a G Pad 8.0-val, tehát van n-es Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS, 5 megpixeles hátlapi és 1,3 megapixeles előlapi kamera, illetve Android 4.4.2 operációs rendszer. Az LG G Pad 10.1 fekete és fehér mellett vörös hátlappal is kapható, vételára 69 800 forint.
Új e-könyv-olvasóval jelentkezett az Alcor. A Codex fő jellegzetessége, hogy a modern olvasókhoz illően a korábbi, 600x800 pixelnél nagyobb felbontású, 758x1024 pixeles, hathüvelykes, ráadásul érintésérzékeny kijelzője van, ami háttérvilágítást is kapott, így sötétebb környezetben is jól olvasható. A 9 mm vastag gépházba e-könyv-olvasó viszonylatban elég nagy, 6,7 wattórás akkut tettek, amire szükség is lehet a háttérvilágítás extra fogyasztása miatt. A készülék kezeli a legismertebb e-könyv formátumokat, emellett megbirkózik a közkedvelt képformátumokkal és zenét is tud lejátszani. Az Alcor Codex ajánlott fogyasztói ára 33 900 forint.
Notebookok
Szeptember elején megkezdődött az iskolai szezon, amire sokan új notebookkal készülnek. Aki kicsi, könnyen hordozható, de mégis a klasszikus PC-ken futó Windows operációs rendszer funkcionalitásával bíró eszközt szeretne, annak érdemes szétnéznie a tízhüvelykes, Windows 8.1-es táblagépek között. A Lenovo Miix 2 10 modellje például konkurenseinél nagyobb felbontású, 1920x1200 pixeles kijelzőt és GPS modult kínál. A 64 GB-os háttértárral ellátott konfiguráció dokkoló nélkül 109 900 forintba kerül, aki viszont szeretne jó áron kiegészítő billentyűzetet is kapni, az 114 900 forintért megvásárolhatja a nálunk is megfordult bemutatódarabot.
Az átlagos, 15,6 hüvelykes, 2,2-2,4 kilogrammos notebookoknál valamivel kisebbek, kompaktabbak, de rendszerint ugyanolyan funkcionalitással bírnak a 14 hüvelykes notebook. Az Asus X451MA-ban a tabletek Atomjaihoz hasonló, Bay Trail architektúrás Pentium N3520 processzor dolgozik. Négy egyszerű processzormagja van, de ezek akár 2,42 GHz-es órajelre is felpörögnek, így alapvető internetezős és irodai feladatokhoz éppen elég erős a laptop. A 4 GB memóriával, 500 GB-os merevlemezzel, DVD-íróval, 1366x768 pixeles kijelzővel, 33 wattórás akkuval és FreeDOS operációs rendszerrel ellátott Asus X451MA vételára 96 790 forint.
Aki ritkán hordozza (vagy autóval szállítja) notebookját, és nem szeret kuporogni előtte, annak lehet érdekes a 17,3 hüvelykes Dell Inspiron 17 5000. Az 5748-as kódszám alatt ismert, középkategóriás, multimédiás laptopnak határozott vonalvezetésű, fémbetétes burkolata van, és alapszintű felszereltséggel már nagyon barátságos áron megvásárolható. A kétmagos, 1,7 GHz-es Pentium 3558U processzorral, 4 GB memóriával (egy szabad memóriafoglalat marad), 1600x900 pixeles, fényes felületű kijelzővel, 500 GB-os merevlemezzel, DVD-íróval, 40 wattos akkumulátorral és Ubuntu Linux 12.04 operációs rendszerrel ellátott konfiguráció három év garanciával mindössze 131 900 forintba kerül.
Egy nagyon komoly dokkolót találtunk a j5create kínálatában. A Boomerang Station nevéhez illően bumeráng formájú, és a notebook hátsó része alá lehet tenni, hogy kissé megemelje azt extra szellőzést biztosítva az alsó résznek. A számítógéphez egyetlen USB 3.0 csatlakozóval kapcsolódik, ezen felül saját, ötvoltos külső tápja van. Rengeteg csatlakozót találunk rajta, szám szerint négy USB 3.0 kaput, HDMI és D-Sub monitorkimenetet, sztereó hang ki- és bemenetet, illetve Gigabit Ethernet aljzatot, így akár egy szimpla Windows 8.1-es tablet is teljes értékű asztali számítógéppé varázsolható vele. Sajnos a Boomerang Station nem éppen olcsó, 31 000 forint környékén kínálják.
rudi