On-Networks N150 eszközök
Sok egyéb terület mellett a vezeték nélküli hálózati eszközöknél is jellemző, hogy a nagy és elismert márkáknál, mint amilyen a D-Link, Netgear vagy éppen Linksys lényegesen olcsóbban is találunk papíron, specifikáció alapján hasonló tudású termékeket. A hazai, különösen árérzékeny piacon hatalmas sikernek örvendhetnek és keményen szorongatják a neves konkurenseket az ilyen Wi-Fi eszközök, ezért több nagy gyártó is lépett már az olcsóbb irányba. Ma az On-Networks alapszintű, N150-es Wi-Fi termékeit vizsgáljuk meg: egy routert és egy picike USB-s adaptert. Szándékosan nem áruljuk el előre, hogy melyik nagy gyártóhoz tartozik a márka, hogy a routerek terén otthonosan mozgó olvasóink kipróbálhassák magunkat, felismerik-e az árulkodó jelek alapján.
A letisztult, zöld árnyalatokban pompázó dobozon a kelet-európai nyelvek feliratai dominálnak, ebből jól látszik, mely piacokat célozza az On-Networks. Az N150-es router hatalmas dobozából aránylag kicsi, egyszerű vonalvezetésű router bukkant elő. Célratörően tervezték meg a router házát, integrált lábai egyértelműen jelzik, hogy álló formában használandó, ez ad egy kis löketet a beépített antennának. A termék N150-as neve arra utal, hogy az n-es Wi-Fi szabvány legszerényebb, egy adatfolyamos (spatial stream) változatát támogatja, aminek elvi csúcssebessége 150 Mbps.
A routerhez hasonlóan nagy dobozban érkezett a parányi On-Networks N150 USB-s Wi-Fi adapter. Értelemszerűen itt is 150 Mbps-os elvi csúcssebességről beszélhetünk, az apró adapterre még WPS gomb is került.
Az N150-es router Wi-Fi képességei mellé két sárga, 10/100 Mbps-os Ethernet portot kapott, a vezetékes internetkapcsolathoz pedig a szokásos, kék Ethernet aljzatot készítették elő. Ezen felül bekapcsológombot, pici reset nyílást és tápcsatlakozót találtunk hátul.
Belsejében a 2011 óta a Qualcomm szárnyai alatt működő Atheros elektronikájára leltünk. Az AR9002AP-1S készlet két chipből áll, a nagyobb AR7240 lapka látja el a router és swithch feladatokat, a kisebb AR9285 pedig a két 2,4 GHz-es antennával ellátott rádiós egység. Az fenti kép bal oldalán 32 MB-os memóriamodul látható mellettük.
Hirdetés
Kezelőfelület
Külsejéhez hasonlóan az On-Networks router kezelőfelülete is egyszerű és letisztult, a pici Wi-Fi adatperé pedig annyira egyszerű, hogy nincs is, csak a Windowsba beépített Wi-Fi kezelőjét kaptuk hozzá. Visszatérve a routerhez, a három központi infromációs panel ismerős lehet az anyacég termékeiből, akárcsak az a tény, hogy a magyar nyelvű kezelőfelületet az internetről töltötte le pár másodperc alatt. Az egyes opciók között a felső, ötpontos menüben válogathatunk, mindegyikhez almenü nyílik a baloldalon. A magyar nyelv mellett jó pontot érdemel az egészen használható súgó, a balra alul található „Egyéb hivatkozások” viszont angol nyelvű weboldalakra visznek.
Az első csatlakozás után minden konfigurálás a megszokott rend szerint történt, az internetkapcsolattal, vezetékes és vezeték nélküli kliensek beállításával semmiféle problémánk nem volt. A routert nem csak az IP címével, hanem a könnyebben megjegyezhető www.mywifirouter.com címen is elérhetjük. Mivel Wi-Fi-vel indultunk neki a beállításnak, hasznos volt, hogy már gyárilag konfigurálták, ráadásul nem nyitottra, hanem WPA2 kódolásúra. Az egyedi jelszót a router alján találtuk, de WPS kapcsolatteremtéssel is sikerrel jártunk.
A felület egyszerűsége ellenére minden lényeges beállítási paramétert tartalmaz; kapunk alapvető weboldaltiltást (itt a megbízható IP-cím tétel ismét utal a márka mögött álló nagy névre), szolgáltatástiltást, ütemezhető internetelérést (megvalósítása ismét az anyacégre jellemző részlet).
A leghasznosabb, bár nem annyira gyakran előkerülő, de praktikus paraméternek a Wi-Fi hálózat rádiós teljesítményének beállítását találtuk. A Wi-Fi ismétlés szintén nagyon hasznos lehet, akárcsak a porttovábbítás és port triggering.
Próba, értékelés
Az On-Networks N150-es készletét elsősorban kisebb lakások lefedésére érdemes használni; mi szokásos, körülbelül 140 négyzetméter alapterületű, kétszintes családi házban próbáltuk ki, az alábbi ábrán látható az eszközök elhelyezése. A router a 0 pontba került az emeleten, a méréseket az 1-6 pontban végeztük. Az első négy mérés az emeleten készült, az utolsó kettővel kimentünk az udvarra. Hálózatunk legrázósabb pontja az 5-ös, itt ugyanis a födém és több fal áll a router és az adapter közé.
Az átvitel egyik végén a On-Networks N150-es USB adaptert egy Core 2 Duo alapú ThinkPad X60 notebookba dugtuk, az N150-es router egyik Ethernet portjára pedig Core 2 Duós asztali gépet kötöttünk, mindkettőn 64 bites Windows 7 futott. Táblázatainkban olyan átviteli sebességek szerepelnek, melyeket a kapcsolatot felépítő eszközök rövid ideig (10-15 másodperc) stabilan tartani tudtak. Mérés közben egy-egy konkurens 2,4 GHz-es és 5 GHz-es hálózat működött a környezetünkben. Fontos kiemelni, hogy a Wi-Fi mérések nagyban függnek a környezettől, előfordulhat, hogy a nálunk kiválóan szereplő eszközök más elrendezésben, más helyzetben vagy akár más időjárási viszonyok mellett ugyanebben a környezetben is eltérően viselkednek, ezért a kapott eredmények csak tájékoztató jellegűek
Wi-Fi - LAN adatátvitel |
On-Networks N150 router és adapter |
---|---|
1. | 4000 kB/s |
2. | 4100 kB/s |
3. | 2400 kB/s |
4. | 2200 kB/s |
5. | - |
6. | 100 kB/s |
Ahogy azt várni lehetett, a szerény kis router és a pici Wi-Fi adapter együttese nem hozott rekorderedményeket. A maximális vezeték nélküli átviteli sebesség 4 MB/s környékén alakult, ami internetezéshez, kisebb állományok (képek, zenék) mozgatásához éppen elég is, de hálózaton keresztül filmlejátszáshoz, sok adat mozgatásához már érdemes valami komolyabb megoldást beszerezni. A routertől távolabb természetesen tovább csökkent az átviteli sebesség, hálózatunk legrázósabb, 5-ös pontjában el is vesztettük a jelet az árnyékoló falak és födém miatt. Ugyanebben a pontban egy nagyobb antennás Wi-Fi adapterrel már csatlakozni tudtunk az N150-es routerre, bár az átviteli tempó nagyon szerény, 100 kB/s alatti volt.
Jó pontot érdemel a kis router stabilitása, több eszközzel, notebookokkal és okostelefonokkal is próbáltunk csatlakozni hozzá, egyik esetben sem tapasztaltunk kompatibilitási problémát, pár napos tesztünk alatt véletlenszerű hálózatszakadásokkal csak elenyésző esetben találkoztunk. Jól vizsgázott az internetkezelés terén is a kicsi router. A 60 Mbps körüli átviteli sebesség a Wi-Fi képességekhez hasonlóan nem világbajnok, de a legkomolyabb internetcsomagok kivételével mindenhez elég lesz.
Értékelés
Mielőtt bármit is mondanánk az On-Networks N150-as termékeiről tudni kell, hogy a router és adapter együtt annyiba kerül, mint egy közepes Wi-Fi adapter. Az N150 routerért 4390 forintot, a pici USB adóvevőért 2790 forintot kérnek, ami több mint baráti árat jelent. Ehhez mérten nagyon is rendben van a kapott a hardver, a magyarul kommunikáló kezelőfelület és a szett átviteli sebessége. Nyilván a komolyabb felhasználók igényeit nem elégíti ki, de egy átlagembernek egy átlaglakásba ajánlott vétel az On-Networks N150-es készlete. Már csak azért is, mert számos hasonló árú és teljesítményű konkurenssel ellentétben itt egy nagy gyártó, a Netgear fejlesztőcsapata és nem utolsósorban terméktámogató hálózata áll az eszközök mögött.
On-Networks N150 Wi-Fi router és adapter
rudi
Az On-Networks hálózati eszközöket a LANTEL Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.