Nyolc KT600-as alaplap tesztje

Az ASUS, Abit, AOpen, Albatron, Gigabyte, MSI, Epox és a Soltek KT600 chipkészletű alaplapja mérkőzik 21 oldalon.

Abit KV7

Az Abit KV7 a szokásos dobozban érkezett, semmi csicsa, semmi különlegesség. A piros-fekete színkombináció az AMD platformhoz készült alaplapok ismérve (Intel oldalon ez kék-fekete szokott lenni).

Az alaplap meglehetősen érdekesen néz ki, mintha egy kicsit torzszülött lenne. Szélességében micro-ATX, míg hosszában full-ATX méretű. Talán éppen ezért van telizsúfolva mindennel, ami csak ráfért. A nyák a mostanság "Abitéknál" a szokásos bordó színű, 5 PCI foglalatot és 3 memóriafoglalatot találunk rajta. Az IDE-csatlakozók 90 fokkal el vannak fordítva, ami bizony szükséges is, hiszen egy hosszabb videokártya behelyezése után az IDE-kábelek rögzítése nehézkes lenne normál szögben. Az ATX csatlakozó szerintünk elég szerencsétlen helyre került, nem igazán értjük, miért. Az alaplapon ugyanakkor helyet kapott egy +12V-os tápcsatlakozó is.

A processzorfoglalat körül megtaláljuk a négy lyukat, ami jó hír a vízhűtéssel rendelkezőknek. A kondenzátorok sehol nincsenek annyira közel a foglalathoz, hogy egy nagyobb bordájú processzorhűtő felrakása gondot okozhatna. Ráadásul a foglalat közvetlen közelében lévő SMD alkatrészek is biztonságban vannak, hiszen le vannak takarva.

A chipset aktív hűtést kapott, ennek ellenére elég csöndes. Mindemellett nyugodtan lecserélhető a ventilátor egy passzív megoldásra, a lapka alig melegszik (viszont ne felejtsük el, hogy így garanciát is vesztünk).

Az AGP foglalat környékén találhatunk több kondenzátort is, aminek nem fogunk örülni, ha ki-bepakolásszuk videokártyánkat. Ráadásul az AGP csatlakozó nagyon közel került a memória-foglalatokhoz is, bár öröm az ürömben, hogy nem egy szinten vannak, tehát a memóriánkat könnyedén bővíthetjük.


Az integrált hangért a VIA VT1616 hangchip a felelős, míg...


az integrált LAN a VIA VT6103 hatáskörébe tartozik.

Az alaplap alja totálisan össze van "tömörítve", kb. 4 négyzetcentiméteres helyen található meg a két alaplapi USB kivezetés, a két SATA csatlakozó, az elem, két ventilátor-csatlakozó, a ledek és a gombok kivezetései és a CMOS-reset jumper. Nem kell messzire mennünk, és máris ott van a két IDE-csatlakozó és a floppy-csatlakozó is (no meg néhány kondenzátor).

A hátsó kivezetések egy-egy PS2 port az egérnek és a billentyűzetnek, egy-egy soros és párhuzamos port, négy USB, egy RJ-45 és hat (!) audio ki-bemenet: Front Speaker, Line-in, Mic-in, Center/Sub, Surround Speaker, SP/DIF Output.

A mellékelt kellékek a következőek: egy felhasználói útmutató, illetve egy ennek lerövidített változata, egy driver CD, egy SATA driver floppylemez, egy hátlap, egy-egy floppy és IDE-kábel, egy USB kivezetés, két SATA kábel és egy SATA tápkábel (másnéven Serillel2).

Az alaplap speciális tulajdonságai mind-mind rendelkeznek külön logóval, hangzatos márkanévvel. A logókra kattintva ezekről részletesebben is olvashatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények