Első lépések
Ugyan fontos a monitor megjelenése, mérete és kezelhetősége, de valljuk be: igazán a képe számít. Nos, a monitor automatikusan beállította a szerinte megfelelő értékeket, így nem sok dolgunk maradt; egyedül a kontraszt és a világosság szorult némi utánállításra. 'Semmi gond, hiszen pár pillanat ala...' - fejcsóválva erőltettük szemeinket a kezelőgombok feliratait kutatva. Fekete alapon fekete gombokok, melyeken fekete, bemetszett írás lapul. Nem az igazi...
Nappali fényben, közel hajolva lehet csak kivenni a kezelőszerveken lapuló rovásírást; mennyivel könnyebb dolga lenne a felhasználónak, ha a fekete gombok fehér feliratozást kaptak volna és a monitor előlapjának ezüst színű részére kerültek volna. - Volna, de nem kerültek, így minden egyes állítás nehézkesen és lassan ment végbe.
Az LCD a Windows megszokott asztalának szép sík képével próbálta nyugtatni a kidülledt, véreres szemeinket. - A monitor alapbeállításait követően mélyebbre merészkedtünk az OSM (On Screen Menu) rendszerében. Szerencsére ez könnyen áttekinthető, logikusan felépített volt, így biztonságosan és nagyobb körutazások nélkül elérkeztünk a színhőmérséklet menüponthoz. Mint korábban említettük, a monitor automatikusan elvégezte a beállításokat, de az általa kiválasztott színhőmérsékletet inkább az SRGB-nek megfelelő pozícióba állítottuk (a többi érték Kelvin fokban volt kiválasztható).
A képminőség
Hirdetés
LCD monitorról lévén szó, a képminőség elemzésénél eltekintettünk az esetleges geometriai torzítások felkutatásától és egyből a színeket és a szürkeárnyalatokat vizsgáltuk (megjegyzés: a szín- és szürkeárnyalatok értékelését az SRGB színtér beállítása mellett végeztük).
A szürkeárnyalatok enyhe rózsaszín, majd halovány lilás elszineződést mutattak; a kép némely sötétebb színeknél zajos volt. Közelebbi megfigyelésnél 'zsizsikes' volt foltokban a kép. Első ránézésre a beépített táp zajszűrésének hiányosságára gyanakodtunk, de végül gyanakvásunk alaptalannak bizonyult, mert a kép világosabb színre váltása után megszünt a jelenség.
A fekete szín (illetve nem szín, mert a fekete és a fehér - ugye - nem szín) homogén és szép volt. Az LCD monitorok háttérvilágítása miatt nehéz igazi feketét előállítani, de a kis NEC-nek sikerült. A folyamatos átmeneti kép feketéről fehérre viszont foltos volt és nem kaptunk egyenletes átmeneteket. Világossárga háttér előtt kék színű betűk kissé feketés beütést kaptak - esetenként minimális szellemkép vált láthatóvá, ami nem érte el a zavaró szintet.
3. Konklúzió
Kissé csalódva érkeztünk el rövid bemutatónk utolsó fázisához, az értékeléshez. Igaz, ennek részben mi is okai voltunk, hiszen az NEC impozáns külsejével eleve a hibátlanságot sugározta, pedig kijelzők esetében ilyen gyakorlatilag nem létezik. Az NEC LCD1701 elegáns és már-már filigrán megjelenése egy irodai elitet sejtet, de sajnos a monitor képminőség terén nem makulátlan. Ezt némileg kompenzálhatja az alacsony ár és az erős specifikációk.

Ami tetszett:
- vékony káva
- ezüst/fekete színkeverék
- elegáns
- beépített tápegység
- főkapcsoló
- 16ms reakcióidő
Ami nem tetszett:
- olvashatatlan és rosszul elhelyezett kezelőszervek (értsd: gombok)
- galibák a színekkel
- lilás és rózsaszínes beütésű szürkeárnyalatok
Értékelés: 3/5 - közepes
MLaca
Az NEC 1701 TFT monitorát a CASE Computer bocsátotta rendelkezésünkre, amiért ezúton is szeretnénk köszönetet mondani!