Nagy VGA-k, notebookok és egyebek

Megjelenítés

Hivatalos AcerShop

A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (megfelelő kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük 25% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.

Új királya van a grafikus kártyák világának; most éppen úgy fordult a kocka, hogy az AMD után ismét az AMD és nem az NVIDIA ül a trónra. A csúcsra a Radeon HD 6990 került, ami két GPU-val, óriási mérettel és fogyasztással hengerel. Két Cayman kódnevű lapka került rá, összesen 3072 számolóegységgel, 192 textúrázó csatornával, 830 MHz-es órajellel. Hozzájuk 256 bites buszon összesen 4 GB memória kapcsolódik, ami 5 GHz-es effektív órajelen jár, szóval a Radeon HD 6990-nek a fele sem tréfa. Hát még a fogyasztása! Normál állapotban 300 wattot kér, de turbózva (880 MHz-en és emelt feszültséggel) ez az érték 450 wattra emelkedik. A bátrak még tovább tuningolhatnak, no meg azt sem szabad elfelejteni, hogy megfelelő alaplappal könnyedén összeköthető két ilyen grafikus fenevad. Jó hír, hogy néhány nagyvas már érkezett a hazai piacra is. Természetesen az ár híven tükrözi a királyságot, valahol 185 000 forint környékén mozog.

Úgy tudni, március végén érkezik az NVIDIA válasza, a GeForce GTX 590, ami szintén egy dupla GPU-s bálna lesz, minden bizonnyal hasonló teljesítménnyel, fogyasztással és árral. Addig viszont felmerül a kérdés, milyen alternatíva kínálkozik 185 000 forint környékén? Hasonló árban van két Radeon HD 6970, melyek párba állítva akár olyan gyorsak is lehetnek, mint a HD 6990 turbós állásban, de akkor együttes fogyasztásuk is eléri majd a 450 wattos szintet. Szintén kétszázezer forint alatt maradhatunk három Radeon HD 6870-nel, de a HD 6800 család tagjaiból csak kettőt lehet összekötni. GeForce oldalról két GTX 580 talán gyorsabb is egy HD 6990-nél, de egy ilyen kettős ára már meghaladja a negyedmillió forintot. Amit zöldben ajánlani tudunk picivel kétszázezer alatt, az a két GeForce GTX 570-ből felépített SLI rendszer. Elvileg egy ilyen felállás hozhatja a Radeon HD 6990 tudásszintjét, bár mostanában abba az irányba haladnak a gyártók, hogy a csúcs játékokhoz saját vasukat előnyben részesítő kiegészítőt gyártanak. Ezzel a szerencsétlen húzással elérhető az is (lásd a Dragon Age 2 esetében), hogy egy kétszázezres grafikus alrendszer a feleannyiba kerülő konkurens szintje alá lassuljon.

Szép, látványos monitorral kedveskedik a vásárlóknak az Asus. Az ML228H két körívből összeillesztett állványa, kontrasztos, fekete előlapja és fehér hátulja nagyon érdekes összhatást kelt, ráadásul a látszattal ellentétben magassága állítható és a kijelző dönthető is. Panelből TN+film technológiás, LED-es háttérvilágításos került bele, képátlója 21,5 hüvelyk, felbontása pedig 1920x1080 pixel. Bemenetnek HDMI-t, illetve D-Subot kapunk, előbbi átalakítóval DVI-ra transzformálható. Az Asus ML228H vételára három év garanciával 50 000 forint alatt marad.

Ház és zenelejátszók

Egy új közepes tornyot kínál vásárlóinak az Enermax: a Hoplite 490 milliméter magas és nagyjából ugyanilyen mély. Rengeteg extrával rakták meg, melyek egyik része hasznos, a másik inkább látványos. Az utóbbi kategóriába tartozik a homlokzatra szerelt 120 milliméteres ventilátor, aminek fénye vörös és kék árnyalataiban állítható, sőt még különböző pörgő-forgó mintákat is előcsalhatunk belőle. A ház tetejére nem csak két USB 3.0 és egy eSATA kivezetést, hanem egy 2,5, illetve 3,5 hüvelykes merevlemezeket fogadó SATA dokkolót is tettek. További adattáras extra a ház aljába telepített kéthelyes hot-swap doboz, amibe két 3,5 hüvelykes SATA egységet tehetünk. Ezen felül még telerakták az Hoplite-ot ventilátorhelyekkel és szellőzőnyílásokkal, gyárilag pedig az első mellé hátra is kapunk 120 milliméteres lapátkereket. A friss Enermax ház vételára 35 590 forint.

Rég nem foglalkoztunk MP3-lejátszókkal a Hazai Pálya hasábjaink. Annak ellenére, hogy a mobiltelefonok erősen veszélyeztetik a külön zenelejátszók létét, még mindig nem haltak ki. Magunk is azon a véleményen vagyunk, hogy a zene csak szóljon céleszközről. Mert mi van, ha éppen hívnak a multimilliárdos játékból, hogy miénk a főnyeremény, de nem tudjuk felvenni a mobilunkat, mert lemerült muzsikálás közben? A full extrás zenelejátszók között is találni már olyat, ami sokat tud és nem is drága. Az Alcor Clip például 4 GB-os belső memóriával 20 900 Ft, 2 GB-tal 17 900 forintba kerül. Nem csak zenélni tud, hanem 4,3 hüvelykes, 480x272 pixel felbontású, érintésérzékeny kijelzőjén akár filmet is nézhetünk. Támogatja a H.264 kódolást (SP/MP/AP profilokat), de sajnos az MKV konténert nem emészti. Emellett kezeli még a képeket, TXT szövegállományokat, lehet vele rádiózni, zenét felvenni és adnak hozzá pici távirányítót.

A csak zenére való modellek közül kedvencünk a Cowon iAudio U5. Könnyű, egyszerűen kezelhető, boldogul mindenféle zenei formátummal, és kimenete elég nagy teljesítményű ahhoz, hogy a méretesebb fejhallgatókat is meghajtsa. Régebben drágábban adták, de mostanra 20 000 forint alá ment a 4 GB-os verzió ára.

Acer netbookok

Úgy tartják a statisztikák, hogy a netbookok piacán az Acer érte el a legjobb eredményeket. Amikor az első kicsi, minimalista gépek megjelentek, éppen válságban volt a gazdaság, talán azért is fogytak nagyon jól. Mára megváltozott a piaci helyzet, és részben a netbookok is; mondhatni felnőttek. A legújabb modellek már sokkal inkább kicsinyített notebooknak, nem pedig minimálköltséges apróságnak tűnnek. Bár maradt az Atom processzor, ám rengeteg gépet kétmagos központi egységgel szerelnek, ami még combosabb grafikus alrendszer nélkül is elbírja a 720p-s filmeket, bár a Full HD-t sajnos nem.

Az Acer termékpalettáján az Aspire One D255 modell tölt be központi szerepet. Kijelzője a hagyományos 10,1 hüvelykes. Többféle árnyalatban (fekete, fehér, barna) és konfigurációban kapható. A kétmagos, 1,50 GHz-es Atom N550 processzorral, 1 GB memóriával, 250 GB-os merevlemezzel, n-es Wi-Fi adapterrel, hatcellás akkumulátorral és Windows 7 Starter operációs rendszerrel ellátott modell 82 513 forintba kerül. Ebben az árban csak egy év garancia van, de ha még egy évet veszünk hozzá (10 800 forintért), akkor is nagyon érdekes marad az ár. Viszont ha már bővítjük a garanciát, érdemes inkább két extra évet venni (három évre bővíteni), ami 13 800 forintért tehető meg.

Aki pedig vidámabb, fiatalosabb külsővel szeretne hasonlóan jó netbookot, az Acer Aspire One Happy sorozatából válogathat. Itt a fehér mellé levendulalilát, cukorkarózsaszínt, Hawaii kéket vagy lime-zöldet kevernek. A konfiguráció lényegében ugyanaz (N550-as, kétmagos Atom, 1 GB memória, 250 GB-os merevlemez, n-es Wi-Fi, hatcellás akku, egy év garancia), de a Windows 7 Starter operációs rendszer mellé kapunk Google Androidot is, így a vételár 90 990 forint környékére emelkedik.

Hogy még menőbbek legyünk, a vidám színű Aspire One Happy netbookokhoz illő, vezeték nélküli egeret is vehetünk 4990 forintért.

Apróságok

Rengeteg különböző apróságot kínál vásárlóinak a Connectland. Gyorsan reagált az internettáblák megjelenésére is, mert többféle kiegészítőt készített már hozzájuk, például hatféle szögben állítható, körbeforgatható állványt. Elsősorban az iPadhez igazították, tehát 10 hüvely körüli masinákhoz jó, de elférnek rajta a kisebbek is. Laposabb állásaiban netbookot, kisebb notebookot tehetünk rá vagy akár e-könyv olvasóhoz is jó lehet. Vételára nem vészes, csupán 2400 forint.

Notebookunk alá jól jöhet a nyári kánikulában egy hűtőpad, mondjuk egy olyan, amilyet a Connectland kínál. Termékének érdekessége, hogy hatalmas, 160 milliméteres ventilátort építettek bele, ami ráadásul kéken világít. Alapja igényes fémrács, ami 10 vagy 20 fokos dőlésszögre állítható, ezzel téve kényelmesebbé a munkát. Az óriás lapátkerék USB-ről kapja az áramot, fordulatszáma két fokozatban állítható. Ezen felül még egy USB csatlakozója van az eszköznek adattárak, beviteli eszközök és egyebek csatlakoztatására.  A Connectland notebookhűtő 12-től 15,6 hüvelykes notebookok alá ajánlott, vételára 3600 forint.

Elsősorban modern, USB 3.0 csatlakozóval ellátott számítógépekhez lehet nagyon praktikus a LogiLink külső dobozkája, melybe 3,5 hüvelykes (vagy kisebb) SATA winchestert tehetünk. Az adatot USB 3.0-n visz át, aminek sebessége vetekszik a merevebb vezetékezésű eSATA tempójával. Ráadásul olyan lendülettel terjed az új, gyors USB, hogy lassan már a középkategóriás alaplapokon és notebookokon is szériatartozék lesz. Bár nagyobb teljesítményt ad le 2.0-s elődjénél, de a 3,5 hüvelykes tárak meghajtásához továbbra sem elég tápos, ezért külső áramforrás jár a dobozhoz. A Logilink USB 3.0-s külső merevlemeztár vételára 7500 forint.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés