Bevezető
Szeptember 27-28-án zajlott az Első Magyar Tuning és Modding Kiállítás és Verseny névre keresztelt rendezvény, a radikalmod és a HardwareOC szervezésében. A PROHARDVER! sem volt rest, mind az oldal készítői, mind a fórumozók közül többen tiszteletüket tették, arról nem is beszélve, hogy a Modding verseny zsűrijébe a PROHARDVER! CoolNESS csapatának két tagját is sikerült "becsempésznünk". A kiállítás helyszínéül a kArton Galéria szolgált, amit csak vasárnap látogattunk meg, így a tuning versenyt kihagyva, a Modding rész érdekességeit mutatjuk be.
Inkognitóban közelítettük meg a galériát, hogy szükség esetén észrevétlenül távozhassunk. Körbenéztünk, és miután láttuk, hogy minden a legnagyobb rendben van, felfedtük kilétünket. A kiállítás kivitelezése nagyon korrekt volt, modern, letisztult vonalak fogadták be napjaink mondern hardvereit. A rengeteg ház-típus asztalokon várta a tapogatni vágyó kezeket, míg a zsebben jobban elférő elemek: ITX lapok, nV FX-ek és értékes társaik inkább vitrinekben lapultak, természetesen díszkivilágítva. Csak a kiállított termékekért is érdemes lett volna benézni, láthattuk egy Athlon 64 FX-es gépét, high-end Radeonokat, egy halom FX 5900-at, és hasonló mennyiségű alaplapot. A földszinten tovább bandukolva akadtunk rá a Gigabyte képviselőire, akik nyereményjátékra invitálták a vállalkozó kedvű (és hardverre éhes) látogatókat.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Egyre beljebb férkőztünk a hardverek dzsungelében, megcsodáltuk az igényes Antec házakat, a Sonata fényezését is szemügyre vettük, majd hirtelen egy nagy, átlátszó, kéken világító szörnyetegbe botlottunk. Egy hatalmas plexiház állt előttünk, ami drágasága és exkluzivitása ellenére sem nyerte el tetszésünket. A közönségdíjas caseMod tulajdonosának jutalma, a Minuet mATX ház viszont annál jobb benyomást tett ránk, hibátlan fényezésével és kompakt, egyszerű formájával. Amikor már azt hittük, mindent láttunk, amit az alsó szint tartogat, akkor akadtunk rá a hangérzékeny hidegkatód-csövekre, ami előtt mindenki tapsolva, vagy valamilyen hangot kiadva haladt el, némi derűt csempészve ezzel a komoly hardverek közé.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A kiállítás jól sikerült, mindenki találhatott magának valami érdekes látnivalót. Jól szemléltették a hűtési szélsőségeket is, a pár évvel ezelőtti FCPGA hűtőktől kezdve a termoelektronikus hűtésig minden megtalálható volt, persze nagyrészt napjaink népszerű coolerei uralták a mezőnyt. A házszemle is elnyerte tetszésünket, rengeteg különféle modell közül csemegézhettek az érdeklődők. A csúcspont mégis az Athlon 64 FX volt, amely egy CoolerMaster WaveMaster házban kapott helyet, nyitott oldallappal, hogy mindenki szemügyre vehesse.
Hirdetés
A sörösrekesztől a plexiházig
De térjünk a lényegre, hiszen nem holmi NYÁK-szépségversenyre jöttünk, de még csak nem is videokártyatesztre, hanem caseMod vesenyre! Modra fel: lássuk az első magyar modding megméretés mezőnyét!
Mielőtt konkrétan megismernénk a versenyzőket, általánosságban pár szót a résztvevők műveiről: nem gondoltuk volna, hogy lesznek ilyen jó ötletek, ennyi színvonalasan átalakított ház, és nem utolsó sorban ennyi házi és gyári vízhűtés. Magasra tették a mércét a magyar modderek, főleg az első három helyezett, akik ugyan más és más stílusban alkottak, egy közös mégis van bennük, az átgondolt, igényes megvalósítás. Látogatók is akadtak szép számmal, igaz a zsűri munkája jó ideig akadályozta őket a gépek megtekintésében, ezért ezúton is elnézést kérünk, ha túl sokat kellett várni. A házak bemutatásánál különösen igaz, hogy egy kép többet ér, mint száz karakter...
1. A sörösrekesz
Már az első versenyző, Pötyi, is egészen más szemszögből közelítette meg a PC házak szürke-bézs világát, és egy üres sörösrekeszbe álmodta bele számítógépét. A gondolatot tett követte, az alkatrészek a zöld műanyagban landoltak. Az alaplapot az egykori sörösüvegekre merőlegesen építette be, így a gyanútlan szemlélődő a hűs sör helyett azonnal az áramköröket tekinti meg, ráadásul így könnyedén bővíthető a gép. Nagy érdeklődésre tartott számot ez az átalakítás, joggal, hiszen ez az első hazai megvalósítása a sör-PC-nek.
![]() |
![]() |
2. Keményvonalas vízhűtő
Nem sokat törődött a külsővel Etele, ő a hűtésre, azon belül is a vízre helyezte a hangsúlyt. Két hőleadó radiátorral, Innovatek alkatrészekkel, és három darab 120 mm-es ventivel ez a gép egy igen nehéz, és egyben hűvös egyéniség. A lelkes tulaj indult a szombati tuning versenyen is, ahol második helyezést ért el.
![]() |
![]() |
3. Strip-server
Ablakot szinte mindegyik gépen találhattunk, de ekkorát, és ilyen rugalmasat csak enguszén. Nem rejtegeti belső értékeit a ház, a 3 mm vastag poliamid lap az egész oldalfalat nyugdíjba küldte, így betekintést enged a kerek IDE kábelekkel fűszerezett, kéken világító térbe. A meghajtók színre fújására nem volt szükség, hiszen az előlap nagy részét egy zárható ajtó takarja.
![]() |
![]() |
4. Plexiház
A méretek minimalizására törekedett zERo, aki ezúttal plexiből próbált egy minél kompaktabb gépet kialakítani. Ha már akrilházat épített, a látványt sem akarta figyelmen kívül hagyni, ezért LED-es ventik tömkelege, és egy kék fénycső világítja meg az átlátszó gépet. Az optikai meghajtó, és a merevlemez itt is az alaplap alá került, mint a sörösrekesznél. Fontos szempont volt még a LAN Party praktikum, ezért a csatlakozók és a meghajtók egy oldalra kerültek, szükségtelenné téve a gép hátuljában való turkálást.
![]() |
![]() |
A hátizsákgéptől a teljes nyugalomig
5. Hátizsákgép
Még tovább ment a mobilitás jegyében zERo, a plexi gépénél még könnyebben hordozható darabra vágyott, így született meg a hátizsákgép. Egy házi készítésű fémvázra varrták a zsákot, ami ötletnek jó, de a műanyag borítás, és a szellőzés hiánya miatt a belső hőmérséklet igen magas volt.
![]() |
![]() |
6. Kékség
Az első benyomásunk nem volt túl pozitív a Codegen ház egyenetlen felületű, foltos, helyenként matt fényezése láttán. Gyökeresen megváltozott a kép, amint a tulaj bemutatta a ház fícsöreit, 220-as fém venti, külön 12V-os trafó a hűtésnek, házi akusztikus csendesítő módszer, és még sok más érdekesség lapult a feketére festett vázon belül. Ami pedig egyértelmű sikert aratott, az a billentyűzet és az egér-pad alá helyezett, kéken mevilágított plexi volt, ami mind ötletben, mind látványban nagyon jó volt.
![]() |
![]() |
7. Vizes sárkány
Összességében jó benyomást keltett a Dragonokra hajazó ház, de sajnos megint nem az átalakításokon volt a hangsúly, újra a vízhűtés kapott főszerepet. Az Innovatek és Nextcool elemekből építkező rendszer érdekessége a ház tetejére rögzített radiátor, amin keresztül sorba kötött, tehát 6 Volton üzemelő ultrahalk 12 cm-es ventik öblítik, szállítják a levegőt. Ötletes még a plexi víztartályban található szivacs, ami a nemkívánt buborékképződésnek szab gátat. A csendesítést passzív Zalman bordák is segítik, az elmaradhatatlan kék katódcső természetesen itt is megtalálható.
![]() |
![]() |
8. Csend és nyugalom
Az ultrahalk gépek kedvelői most figyeljenek, ebben a gépben passzív a VGA, és a NorthBridge borda, sőt a vízhűtő radiátora is félig passzív, közvetlenül nincs rajta ventilátor, de az orrban elhelyezett egység légáramlásának útjába került. Charles-nak csak a csend számít, nem kimondottan tuningcentrikus, ami nem lenne baj, de sajnos a moddolással sincs kibékülve.
![]() |
![]() |
Kompakt elegancia, Biomouse
9. Kompakt elegancia
Ugyanaz a tulajdonos, de itt már nem a nyugalmat kereső, sokkal inkább a kreatív oldala került előtérbe. Szokatlanul szögletes, de ízléses ablakkal, és szolid fényezéssel látta el a kis gépet. A belső elrendezés példamutató, a kábelek nem zavarnak bele az összképbe, a színre fújt meghajtók, és a LED-es ventivel harmonizáló előlapi fények pedig igazán kellemes látvánnyá teszik a gépet. Egyszerű, letisztult, tetszetős.
![]() |
![]() |
10. AMD Koffer
Érezhető volt a külföldi trendek hatása, így nem csak sörösrekesszel, de bőrönd PC-vel is találkozhattunk. Némi fanatizmust sejtet az AMD jel alakú ablakkivágás, amin keresztül UV fény árad kifelé. A biztonság jegyében kulccsal zárható a ház, amit pár másodperc alatt ketté is lehet nyitni, így láthatóvá téve a kissé zsúfolt, de jól elrendezett belsőt.
![]() |
![]() |
11. Bőrönd PC
Olyannyira kedvelt volt a koffer-téma, hogy rögtön két ilyen gép is versenybe szállt. Itt egy kicsit más megközelítésből láthattuk az ötletet, a belső világítás piros volt, ami ebben a környezetben szokatlannak számított. A megvilágítást egy autó LED-es féklámpája, és egy bicikliről szerzett fényforrás biztosította. Szegecselt ablakot is láthattunk, ami jól illett az alumínium táskához. Kiegészítők terén talán itt láthattunk a legtöbbet, volt itt kék LED-ekkel megvilágított billentyűzet az éjszakai gépeléshez, egy három LED-del dolgozó ismeretlen célú gömb, és ami andorpapa szívét a legjobban megdobogtatta, a júzerhűtő-ventilátor.
![]() |
![]() |
11. Biomouse
Vitathatatlanul Vikthor ötlete volt a legállatabb, ő egy egeret, név szerint Nettit költöztetett gépébe. Nem kell aggódni, az egér jól bírta, sőt az alkotó állítása szerint még szerepelni is akart. Ventilátor segítette a levegőzését, andorpapa mérései szerint egy melegebb tavaszi napnak megfelelő klíma uralkodott a kis rágcsáló dobozában. Az egéren kívül az előlap egy részének feketére festése, egy fogantyú a ház tetején, és az oldalablak gazdagította az átalakítások számát.
![]() |
![]() |
A győztesek
Végignéztük tehát a caseModok nagyrészét, mégis maradt némi hiányérzetünk ezek után. Vessünk hát egy kicsit nagyobb pillantást az első három helyezettre! Megérdemlik...
III. Helyezett - Az ördögi caseMod
Satan-Claus kezeinek munkáját dicséri a verseny harmadik helyezettje, a gonosz erők számítógépe. A legfeltűnőbb, az ördögi oldalablak, piros helyett egyelőre kék világítással. A fényezés nagyon szépre sikerült, a sima felület fenntartását segítik a rejtett meghajtók, melyek remekül beleolvadnak környezetükbe. Légáramlás terén is sikerült figyelemreméltót alkotnia, elviselhető zajszint mellett, nem túl sok ventilátorból jól működő házszellőzést hozott létre. Az előlapi szájban tátongó blowhole-t egy mikrohullámú sütőből nyert rács fedi, ami nagyon praktikus megoldás. Belenyúlni nem lehet, ennek ellenére nem fogja vissza jelentősen a légszállítást. Összességében nagyon egységes külsejű, igényesen megvalósított caseMod-ot láthattunk Satan tolmácsolásában. Gratulálunk!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
II. Helyezett - Chrome Hell
A kiállítás második helyezettje, aki egyben a közönség kedvence is volt, fórumainkon nemes egyszerűséggel modd3rnek hívja magát, nem minden alap nélkül. A leglátványosabb ház készítője mestere a ragaszótpisztoly forgatásának, evvel készítette a koponyákat is magába foglaló keretet, amely hamarosan egy egész temetővel fog kiegészülni, különböző effektekkel megbolondítva. Az igényesen beépített négysoros inverz LCD, és a színre fújt meghajtók jól érzékeltetik az igényes munkát. Hab a tortán az egész modot inspiráló, kínai piacról beszerzett napszemüveg lencse, ami a két krómkeretes szellőzőnyílásba helyezve rémisztgeti a gyanútlan nézelődőket hologrammos halálfejeivel. Az átalakítás teljeskörű volt, a billentyűzet és az egér is színre lett fújva, sőt a rágcsáló még egy koponyát is kapott a gombjai közé. Gratulálunk, szép munka volt!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
I. Helyezett - Blue Holes
Elérkeztünk a győztes caseMod-hoz, melyet a fórumainkról jól ismert Kalandor neve fémjelez. Nagyon kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott, no meg a szükséges pluszt, és ezek segítségével sikerült egy ponttal megelőznie Chrome Hell-t. A verseny tehát igazán szoros volt, és véleményünk szerint a jobbik győzött, modd3r háza sajnos idő hiányában nem készült el teljesen. A Chieftec házban jól tervezett légáramlás valósult meg, a belső körültekintően volt elrendezve. A zsűrinek okozott némi fejtörést az ismeretlen helyről szóló zene, amit a készítő által a legfelső maghajtórekeszbe, a fankontroller mögé helyezett hangszóró bocsátott ki. A LED-es, 12 cm-es ventivel felvértezett táp a hátsó fertályt tette érdekesebbé, és tovább javította a ház szellőzését. A fő attrakció, a moddert a győzelemhez segítő legfőbb tényező a gondosan kiválasztott, és kivitelezett airbrush festmény, ami nagyon jól illett a ház karakteréhez, és pont a megfelelő arányban volt jelen a borításon. Gratulálunk a győztes munkához!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Nos, idén ennyi fért a versenybe, reméljük, mind a résztvevők, mind a nézők élvezték a programot, jövőre lesz folytatás. Addig is mindenki törje a fejét jobbnál-jobb mod-ötleteken, amelyeket megvalósítva eséllyel vehet részt a következő megméretésen.
atus