Wine, CrossOver
Wine vagy CrossOver a megszokott címekért
Hirdetés
Vannak címek, melyeket úgy megszoktunk, hogy nagyon hiányoznának, ha Linuxra áttérve le kellene mondanunk róluk, mert csak windowsos változatban elérhetőek. Nincs mese, ilyenkor kénytelenek vagyunk a Wine-hoz fordulni, mely nem csak a Microsoft Office-t képes futtatni, hanem számos játékot is. Sajnos mindig akad néhány játék, aminek kapcsán nagyon sokat lehet bajlódni a telepítéssel és beállításokkal, így bőven megéri előre ellenőrizni, hogy mely játékokat sikerült már másoknak munkára bírni korábban. Erre egyik legjobb hely a WineHQ alkalmazás adatbázisa, ahol Platinum, Gold és Silver kategóriás toplistákba sorolva tallózhatjuk a szoftvereket. A Platina listában található szoftverekkel, játékokkal kapcsolatban a „csont nélkül hasít” élményre számíthatunk, a Gold kategóriában lévők esetében némi beállítgatással kiválóan üzemelő címek sorakoznak, míg a Silver csoportban azok, melyek alapvetően futnak ugyan, de kisebb problémák akadnak velük. Az oldalon a besorolás főcímekre kattintva részletes keresésbe is foghatunk, ezerszám tartalmaz a lista címeket.
Próbaképpen egy régi klasszikust, az Age of Empirest sikerült gyorsan és fájdalommentesen feltelepítenünk a Lubuntu rendszerre. Megjegyeznénk, hogy míg Windows 7 alatt lehet küzdeni a hibás, élvezhetetlen pályát eredményező színmegjelenítéssel, addig a Wine beállításaiban automatikusan megszabhatjuk, hogy melyik Windows-változat API-ját szolgáltassa a rendszer. Beállítható az is, hogy ablakban jelenjenek meg eredetileg teljes képernyős játékok.
Persze az élet nem mindig egyszerű, vannak címek, melyek nem futnak ilyen simán. Könnyen lehet a Google révén konkrét segítséget találni a beállításokhoz, de ha valaki szeretné ezt az időt megtakarítani, akkor áttérhet kereskedelmi alapokra. A CrossOver ugyan pénzbe kerül, de leveszi a bíbelődés terhét a vállunkról, és vásárlás előtt élesben kipróbálható. Ha valakinek kevés gyakorlata van Linux és Wine alatt, és nem érzi úgy, hogy ezzel megsérti a szabad szoftver szellemiségét – vagy ez cseppet sem zavarja – akkor érdemes kipróbálnia.
Linux játék és saját Steam Live Linux kockázatmentesen
Senki sem szívesen bolygatja meg megszokott otthoni gépét, így kétszer is meggondoljuk, hogy egy próba kedvéért a gépre telepítsünk-e egy második operációs rendszert. Szerencsére a Linux rugalmasságát kihasználva ugyanúgy futtathatók a rendelkezésre álló játékok egy USB-kulcsról indított Live rendszeren, mint egy fix telepítésűn. Nincs más dolgunk mint készíteni egy perzisztens Linux Live kulcsot, beállítani a drivereket, és rátelepíteni a kívánt játékokat, vagy akár a Steam-klienst (a Steam-installáció menetét alább külön ismertetjük). Egy 8 GB-os meghajtó 3-4 GB-os perzisztens területtel már elegendő, az OS felett megmaradó tárhelyre akár Steam-játékok is telepíthetők. A jó támogatottság miatt kezdőknek célszerű az Ubuntut választani.
Ha nem modern, 3D-s játékokban leljük kedvünket, hanem pont a régi, annak idején stílusteremtő címek ingyenes változataira vagyunk kíváncsiak, akkor elég, ha körülnézünk a Knoppix Live CD-n. Ez a disztribúció volt az első, mely Live Linuxként volt használható, és azóta is elsődleges küldetése, hogy minél több Linus-szoftvert tegyen kipróbálhatóvá az operációs rendszer feltelepítése nélkül, gyakorlatilag egy tetszőleges gépen. Több száz alkalmazás és rengeteg játék is megtalálható és kipróbálható rajta.
Konkrétan csak a játékokra koncentrál a linux-gamers.net Live Linuxa, mely letölthető a live.linux-gamers.net-ről. A játékőrültek a legjobb ingyenes projekteket próbálhatják ki úgy, hogy fel sem kell telepíteniük a Linuxot a gépre.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!