Az LG és az IoT
PROHARDVER!: Az LG mennyire tekinti prioritásnak az IoT eszközök fejlesztését, mit jósol az iparágnak?
Csaba Cs Yoon, az LG Electronics Magyar Kft. háztartási elektronika üzletágának vezetője: Az LG az első cégek között vette észre, hogy az okos megoldások igen rövid időn belül szerves részét képezik majd a hétköznapoknak. Ennek megfelelően a vállalat már jó ideje folytat ilyen irányú kutatásokat, fejlesztéseket, és kiforrott koncepcióval rendelkezik e téren.
Csaba Cs Yoon, az LG Electronics Magyar Kft. háztartási elektronika üzletágának vezetője [+]
Egyértelműen arra számítunk, hogy az ilyen megoldások pusztán azáltal, hogy kényelmesebbé, energiatakarékosabbá, biztonságosabbá és egyszerűbbé teszik a mindennapi életet, megállíthatatlanul terjednek majd el. Épp úgy találkozhatunk ezekkel az eszközökkel és szolgáltatásokkal az otthonokban, a privát szférában, mint a közterületeken, illetve üzleti és ipari létesítményekben, például reptereken, pályaudvarokon, szállodákban.
PH!: Jól sejtjük, hogy ez egyben azt is jelenti, hogy mind az otthoni, mind az üzleti felhasználókat megcélozzák különféle termékeikkel?
Hirdetés
LG: Igen, mindkét területre fókuszálunk. Az otthonokban egy komplett ökoszisztéma megteremtésére törekedtünk, azaz egy olyan rendszer létrehozását tűztük ki célul, ahol egyaránt megtalálhatóak a központi agy szerepét betöltő, vezérlési feladatokat ellátó úgynevezett hubok, és az ehhez csatlakozó periférikus egységek. Ebbe beletartoznak a különféle, nagy szabadsággal alkalmazható érzékelők épp úgy, mint mondjuk a konyhai berendezések, a világítástechnikai eszközök, a mosógép, a porszívó, sőt még a televízió, és természetesen a mobilkommunikációs eszközök is. Tehát így például mód nyílik arra, hogy a hűtőszekrény tartalmát a felhasználó a televízión keresztül tekintse át, de arra is, hogy a mosó- és szárítógépet a munkahelyérő indítsa el egy internetes alkalmazás segítségével, hogy mire hazaér, már a frissen mosott ruha várja. Sikeres lépéseket tettünk annak érdekében is, hogy a koncepcióval kimozduljunk az otthonokon kívülre, így már előálltunk egy intelligens fűnyíróval is.
Azt is nagyon fontosnak tartjuk, hogy az innovációt felhasználva kibővítsük az egyes eszközök feladatkörét. Már van olyan robotporszívónk, amely nem csak arra alkalmas, hogy összeszedje a koszt, hanem arra is használható, hogy kamerán keresztül ellenőrizzük otthonunkat. A jövőben pedig olyan sokoldalú eszközzé fejlődhetnek, amelyek akár arra is képes lehetnek, segítsenek az otthon tartózkodó idősek, betegek ellátásában, esetleg megetessék a háziállatokat. A mesterséges intelligencia, tehát a tanulni képes eszközök rengeteg lehetőséget rejtenek magukban, biztos, hogy ez a jövő útja, hiszen ezáltal válhatnak alkalmassá, hogy a lehető leghatékonyabban szolgálják ki a felhasználókat.
Üzleti felhasználóknak szánt megoldásainkban is nagy szerepet szánunk a robotoknak: Az idei CES-en például bemutattunk egy repülőterekre szánt berendezést, ami teljesen automatikusan képes segíteni a reptéri személyzet, az utasok és a légitársaság munkáját. Ezek már az idén munkába is álltak, így aki Dél-Koreában jár, az akár találkozhat velük. Itt kell megemlíteni azt is, hogy az LG az utóbbi időben komoly energiákat mozgatott meg annak érdekében, hogy hangsúlyosan jelen legyen a gépjárműiparban is okos rendszereivel, sőt létrehoztunk a vállalaton belül egy külön ezért a területért felelős részleget.
Kompatibilitás és biztonság
PH!: Az LG okos otthon termékei kompatibilisek más fejlesztők megoldásaival?
LG: Nagy előnyünk sok "smart home" területen tevékenykedő vetélytársunkkal szemben, hogy kínálatunkban rengeteg eszköz található. De ettől függetlenül a nyíltságot nagyon fontosnak tartjuk, sőt ez az egész okosotthon-koncepciónk alapja. Maximálisan törekszünk arra, hogy eszközeink és technológiánk ne legyenek zártak, hogy kapcsolatba tudjanak lépni más gyártók termékeivel is, és folyamatosan keressük a kapcsolatot más piaci résztvevőkkel. Többek között együttműködünk az Amazonnal, az Intellel vagy a Microsofttal, hogy csak néhány példát említsek.
Meggyőződésem, hogy csak a nyílt rendszerek lehetnek sikeresek a jövőben, hiszen ezek adják meg a felhasználóknak a szükséges szabadságot. Ma már az emberek elvárják, és joggal, hogy kényelmesen és gyorsan tudják integrálni különféle gyártóktól származó eszközeiket egy komplex rendszerbe. Tudom, hogy az Apple eredményei ennek ellentmondanak, de az okos otthon, az IoT sokkal szerteágazóbb, nagyobb és bonyolultabb univerzum, mint az IT vagy a telekommunikáció.
PH!: Mi a helyzet a biztonsággal?
LG: Egyértelmű, hogy a biztonság kulcskérdés az IoT jövőjének szempontjából. Ennek megfelelően mindent megteszünk annak érdekében, hogy elkerüljük, elhárítsuk a kibertámadásokat, illetve megkíméljük ettől az LG termékek használóit. Nagyon szigorú protokollokat vezettünk be ennek érdekében, illetve természetesen megállás nélkül dolgozunk a megfelelő védelmi rendszerek kiépítésén, karbantartásán és fejlesztésén. Nyilván konkrét részleteket nem árulhatok el, de például az okos eszközeinkről beérkező adatokat nem tároljuk szervereinken, így azokat értelemszerűen nem is lehet megszerezni.
PH!: Az emberek Dél-Koreában hogyan viszonyulnak az okos megoldásokhoz?
LG: Dél-Korea ebből a szempontból, nem tudok rá jobb szót mondani, őrült piac. Az emberek elképesztően érdeklődnek az újdonságok iránt, mindent, de tényleg mindent kipróbálnak, amit csak lehet, tudnak és akarnak is pénzt áldozni a vadonatúj technológiákra. Abszolút nyitottak a smart megoldásokra, rendszerekre, emiatt nagyon hatékonyan lehet ott tesztelni az egyes megoldásokat. Nyilván nem mindenhol olyan könnyű bevezetni bizonyos termékeket, szolgáltatásokat, mint Dél-Koreában, de az nagyon jól látszik, hogy mi az, amivel sikereket lehet elérni.
PH!: Ha jól tudjuk, az LG felépített egy saját okos szigetet. Ezt hogyan kell elképzelni?
LG: Egy speciális települést hoztunk létre Jeju szigetén, hogy szimuláljuk okos eszközeink működését. Nagyon érdekes kísérletről van szó, ahol számos remek és hasznos tapasztalatot szerezhetünk, és ez megint egy olyan tényező, ami versenyelőnyt jelenthet az LG számára. Biztos, hogy a jövő az okos városoké, falvaké, ahol minden mindennel kapcsolatban van, kezdve az infrastruktúrától, az energetikai berendezéseken, gépjárműveken, háztartási készülékeken át egészen a felhasználók privát mobil eszközeiig. De az is igaz sajnos, hogy ezek felépülésére még legalább 15-20 évig kell várni, viszont arról is meg vagyok győződve, hogy ezen az úton már elindultunk.
elefant