LG 47LB730V: erős tévé webOS-alapú rendszerrel

LG 47LB730V

Annyira jól pörögnek az idén bemutatott webOS-alapú tévék, hogy az LG sokáig egyszerűen nem tudott viszonylag hosszabb időre kölcsönadni egy példányt. A rendszer alaposabb vizsgálatához is a főhadiszállásukig kellett vándorolnunk, így mikor a közelmúltban felcsillant a lehetőség, hogy elkérhetünk egy modellt néhány napra, konkrétan a 47LB730V típusjelzésű televíziót, azonnal lecsaptunk a lehetőségre.

Az átalakított okostévérendszer alaposabb megnyúzása mellett mindenképp szerettünk volna időt szakítani rá, hogy meghallgassuk, hogyan muzsikál az integrált 2.1 csatornás hangrendszer, illetve persze hogy milyen a képminőség, hogy működik a 3D és a digitális adások kezelése.

Pazar külső

Ezüst-fekete kombinálva a Borderless minimalizmusával – ez első hallásra nyerő képletnek tűnik, és a valóság nem is okoz csalódást, a 47LB730V-re ugyanis kifejezetten jól esik ránézni. A keret nélküli kialakításnak köszönhetően az egyébként rém vékony, körülbelül egy centi széles kávák kikapcsolt állapotban láthatatlanok. A hollófekete kijelzőt vékony matt ezüst szalag övezi, ami látszólag a talpban folytatódik.

Persze a valóságban egy teljesen különálló talpról van szó, ami jó néhány tolakodóan tekergő talp-nyak mutánstól eltérően harmonikusan illeszkedik a kijelzőhöz. Egy darab szolid céglogón kívül semmilyen más díszítőelem nem kapott helyet a tévén, de nem is hiányoznak ezek innen. A visszafogott külsőnek köszönhetően szinte bármilyen stílusú belső térbe egyszerűen beilleszthető, de azért néz ki annyira jól, hogy akár státusszimbólumként is megállja a helyét.

A könnyű, állvánnyal együtt is csupán 13,7 kilogrammot nyomó készülék 5,5 centiméter vastag. Ezzel a legvékonyabb tévéktől ugyan elmarad, de ennek valójában semmi jelentősége nincs. A hátlapjára a három-három HDMI 1.4 (egy MHL, egy másik ARC támogatással) és USB 2.0 mellett egy-egy SCART, kompozit, komponens, analóg és digitális audió, Ethernet és fejhallgató csatlakozó került, valamint a fizetős adások dekódolásához szükséges kártyák fogadására képes CI slot sem maradt le róla.

Főbb paraméterek
LG 47LB730V
Panel IPS LCD panel
Háttérvilágítás Direct LED
Képernyőméret 47 hüvelyk (119 cm)
Maximális felbontás Full HD
Maximális kontrasztarány n. a.
Maximális fényerő 290 cd/m²
24p lejátszás Támogatott
Képbeállítások Eco, Élénk, Játék, Mozi, Sport, Standard, 2 Felhasználói
Hangbeállítások Normál, Hírek, Zene, Mozi, Sport, Játék
Hangrendszer 2 x 12 watt
Beépített digitális tunerek DVB-T/DVB-C/DVB-S2
Interfész 3 db 1.4 HDMI, 3 db USB 2.0, komponens, kompozit, SCART, digitális audio, analóg audio, CI slot, 3,5 mm jack, Ethernet
Extrák digitális zajcsökkentés, rögzítés külső USB adattárolóra, EPG, médialejátszó, internetes tartalmak elérése, webOS okostévérendszer, böngésző, mozgásérzékeny távirányító, Dual Play, hangalapú keresés, 2D->3D konverzió, 3D, kislexikon, Dual Play, képvarázsló
Teljesítményfelvétel 52 watt, készenléti üzemmódban: 0,3 watt
Méret 1061 x 623 x 55,1 (talppal 227) mm
Tömeg 12,8 (talppal 13,7) kg
Gyártó honlapja www.lg.hu
Termék honlapja LG 47LB730V
Fogyasztói ár 207 000 forint

Képminőség

WebOS rendszer és különféle extra funkciók ide vagy oda, azért egy tévé esetében még mindig a képminőség a legfontosabb. Ezen a téren az LG évek óta egyértelműen a jobbak közé tartozik, így joggal lehetett remélni, hogy ezzel itt sem lesz gond. Tény, hogy mint minden más tévénél, ennek a képét is pikk-pakk el lehet rontani rossz beállításokkal, de normálisan megválasztott paraméterek, funkciók és jó minőségű, nagyfelbontású forrás esetén a kép minősége teljesen rendben van.

A színvilág természetes, visszafogott, de nem fakó, nyoma sincs az egyes más modelleknél még mindig megfigyelhető halvány, szürkés, mindenre rátelepedő fátyolos effektnek. Mivel LCD modellről van szó, ezért a tökéletes feketét, mint olyat, el lehet felejteni, de a sötét tónusok megjelenítésével azért nincs különösebb gond.  A betekintési szög horizontálisan és vertikálisan is megfelelő, csak teljesen lehetetlen pozícióból, túlságosan oldalról vagy felülről nézve kezdenek torzulni, fakulni a színek.

A tesztképből kiderült, hogy a háttérfény nem tökéletesen egyenletesen oszlik el, de a felhősödés az átlagos, mindennapi használat esetén nem érzékelhető, köszönhetően a Direct LED háttérvilágításnak. Az IPS Glow jelenség viszont észrevehető, azaz a sarkoknál olykor átszűrődik némi világosság. Utánhúzás még a képernyőn átzúduló, kisméretű objektumok esetén sem jelentkezett, de ez ma már azért alapelvárás. Akadozással sem találkoztunk, így az interpolációs TruMotion technológiát nincs sok értelme babrálni.

A zajosodást viszont nem sikerült teljes mértékben száműzni. Rossz minőségű, alacsony felbontású anyagok, elsősorban régebbi tévéműsorok esetén jelentkezhet ez markánsan. Ugyan hatásosan lehet mérsékelni a Zajcsökkentés funkció aktiválásával, de ezt túlságosan agresszív fokozatra állítva az elektronika hajlamos elmosni egyes képrészleteket. Érdemes még megemlíteni a Szuperfelbontást, ami nem túl meglepő módon a felbontás feljavítására szolgál. Csodákat felesleges tőle várni, hiszen nem varázsol ez sem HD anyagot egy rissz-rossz tévéadásból, de néha azért egész látványos javulást hoz.

A Feketeszintet és a Dinamikus kontrasztot viszont nem érdemes piszkálni, mindkettő a fényerő és a kontrasztarány módosításával jár együtt, és azért itt még olykor előfordul, hogy a technológia nem a legjobb megoldást választja. Az utóbbi használata olykor konkrétan némi villódzással jár együtt. A vállalat korábbi modelljeihez hasonlóan itt is dúskálunk a különféle képaránnyal kapcsolatos lehetőségekben: a 16:9 és a 4:2 mellett kiválasztható a 14:9 és két nagyított profil is. Szerencsére az automatikus kitöltés opció (Levágás Nélkül a becsületes neve) sem hiányzik, és ez ráadásul feladatát hibátlanul el is látja.

Hirdetés

Előzetes és ideális beállítások

Az LG most sem spórolt az előre programozott képmódokkal, melyekből összesen hat darab került be a kínálatba két ISF fiók társaságában, melyek az ISF (Imaging Science Foundation Certified Calibration Control) tanúsítvánnyal rendelkező képhangoló szakemberek számára vannak fenntartva, de azért nyilván bárki használhatja arra, hogy kiélje vágyait, és játszogasson a paraméterekkel és a különféle funkciókkal.

A gyári profilok között természetesen megtalálható az otthoni körülményeknél már-már nézhetetlen, túl fényes, túl harsány színekkel operáló Élénk, az elméletben sportközvetítésekhez optimalizált Sport, a játékokra szabott, legkisebb input lag érdekében minden képmódosító funkciót kikapcsoló Játék, az átlagos Standard, a visszafogott, meleg színvilágú Film és az energiatakarékosságot előtérbe helyező ECO mód is.


Egy kalibrátorral, illetve a LaCie Blue Eye Pro névre hallgató alkalmazás segítségével vettük szemügyre tüzetesebben az előzetes beállításokat. Sorrendben ezek a következők: Eco, Élénk, Játék, Mozi, Sport, Standard. A kép jobb oldalán látható, hogy a bemért 18 szín milyen mértékben tér el a referenciától. Ennek meghatározására használatos a delta E, ami egy olyan numerikus érték, amely két különböző szín távolságát határozza meg egy színrendszeren belül. Minél kisebb a delta E értéke egy adott színnél, annál közelebb áll a referenciához, vagyis annál jobb.

Most pedig jöjjenek a kalibrátor segítségével megtatalált ideális beállítások!

LG 47LB73
Kontraszt 82
Fényerő 53
Háttérfény 72
Vízszintes élesség 10
Függőleges élesség 10
Árnyalat 0
Szín 50
Színhőmérséklet Meleg2
Dinamikus Kontraszt Ki
Szuper felbontás Közép/Magas
Színskála Standard
Élkiemelő Ki
Színszűrő Ki
Gamma 2,2
Zajcsökkentés Ki /(zajosodás esetén mértékétől függően) Alacsony/Közép
MPEG zajcsökkentés Ki
Feketeszint Alacsony
TruMotion Ki
Fehéregyensúly Piros 4
Fehéregyensúly Zöld -12
Fehéregyensúly Kék 8

Hangzás, passzív 3D, DTV

Megszólalás

24 wattos maximális névleges kimeneti teljesítményt produkáló, rejtett hangsugárzókat használó 2.1 csatornás hangrendszert építettek a készülékbe, a megszólalás ennek megfelelően az átlagosnál egy fokkal jobb. Ám a dinamika és az erő kicsit hiányzik, így akinek fontos a jó hangzás, annak muszáj beszereznie valamiféle külső hangrendszert. De az is igaz, hogy hanghibákkal, statikus zörejekkel, rezonanciával nem találkoztunk.

A különféle előre programozott, különféle műsortípusokhoz optimalizált hangprofilok nem hiányoznak a kínálatból, illetve aktiválható a Smart mód is, amely az épp futó műsorhoz igazítja a beállításokat. Az Automatikus hangerő-szabályozás funkció is bekapcsolható, aminek köszönhetően a felhasználó az egyes műsorokat, filmeket ugyanazon a kívánt hangerőn hallgathatja csatornaváltás után is. Ezen kívül még ki kell emelni az AV szinkron Beállítást, ezzel a hang és a kép elcsúszása orvosolható.

3D

Az LG természetesen itt is a már jól bevált passzív-polarizációs háromdimenziós megjelenítés mellett tette le a voksát. A technológia előnyei és hátrányai továbbra is megvannak, tehát a szemüvegek kényelmesek, könnyűek, olcsók, nem igényelnek töltést és nem is vibrálnak. Viszont a Full HD felbontás megteremtésére nincs mód, és a függőleges betekintési szög is nagyon alacsony, azaz ha valaki kicsit magasabbról vagy alacsonyabbról nézi a kijelzőt a kelleténél, akkor a 3D kép hamar atomjaira hullik.

Működik a 2D->3D konverzió is, azaz a tévé képes a hagyományos kétdimenziós anyagokból térhatásút varázsolni. De azért ettől teljesen felesleges azt várni, hogy a végeredmény ugyanolyan lesz, mint egy "rendes" 3D anyag. Szellemképesedés nem jelentkezett, viszont a gyors mozgások esetén enyhe akadozásba bele-bele lehet azért szaladni. A 3D mélység és a nézőpont is változtatható egy 20 fokozatú skálán, így növelhető vagy mérsékelhető a térhatás intenzitása.

Digitális tévézés

A digitális tévétunerek nem hiányoznak, és ismerve a vállalat korábbi modelljeit, az lett volna a meglepetés, ha bármi komolyabb probléma adódott volna a digitális tévézéssel. Ettől megkímélt minket, azaz a csatornakeresés gyors és kulturált, a jelfeldolgozás jól működik. Ezt tökéletesen alátámasztja, hogy (Budapest középső részén) egy noname, kisteljesítményű szobaantennával is hibátlan és stabil volt a vétel.

A szokásoknak megfelelően bármikor lekérhető az épp futó műsor rövid tartalma, de az elektronikus tévéújságon keresztül is megtekinthető. Az EPG-n keresztül programozható be az időzített felvétel, viszont arra nincs mód, hogy a műsorokat típusa szerint szűrje a felhasználó, azaz mondjuk csak a híreket listázza ki a képernyőre. Működik a time-shift funkció, de értelemszerűen ehhez is USB porton keresztül kell csatlakoztatni egy külső merevlemezt vagy pendrive-ot, illetve a műsorrögzítés is elindítható egyetlen gombnyomással. A rendszerbe bekerült a Live Playback funkció, amely alaphelyzetben törli a felvételt egy megnézés után, amivel hely spórolható meg az adattároló eszközön, ám ha a felhasználó úgy ítéli meg, akkor persze meg is tarthatja az így rögzített videót.

Videó a rendszerről, médialejátszó, extrák

A megújult, webOS-alapú rendszerről, illetve a médialejátszóról már itt írtunk részletesen, most viszont egy részletesebb videót is készítettünk a megreformált kezelőfelületről működés közben.

Képvarázsló

Az LG televízióiba évek óta bekerül ez a szolgáltatás, melynek segítségével azok is a saját ízlésükhöz szabhatják a képvilágot, a kontrasztarányt, a színhőmérsékletet vagy a fényerőt, akik ódzkodnak attól, hogy elmerüljenek a képmenüben. Nincs más dolguk ugyanis, mint az egymás után felbukkanó képek közül kiválasztani azt, amelyik jobban tetszik nekik, és ezek után az elektronika elvégez minden szükséges módosítást. Természetesen így nem érhető el olyan pontos végeredmény, mintha valaki akkurátusan végigzongorázná az összes funkciót és paramétert, de sokan ezt nem is igénylik.

Hangalapú keresés

Jó pár gyártó már évekkel ezelőtt bemutatta saját, hangalapú vezérlést vagy keresést támogató megoldását. Ezek abban mind hasonlítottak egymásra, hogy hatékonyságuk kifejezetten alacsony volt, magyarul sokszor nem nagyon találták el, hogy mit is akart mondani nekik az ember. Az LG viszont nem törődött ebbe bele, hanem a közelmúltban rengeteg energiát öltek abba, hogy jobban muzsikáljon ez a szolgáltatás. Az erőfeszítéseik pedig sikerrel jártak, hiszen ez a funkció ebben a tévében már teljesen jól használható. Pusztán keresésre alkalmas, tehát mondjuk a hangerőt nem lehet ily módon változtatni, de ez nem is baj, a parancsok kiadása a távvezérlővel sokkal jobban megy. A kulcsszavakat szépen megérti, szókapcsolatokra, sőt még azok külön elemeire is képes rákeresni.

Videotelefon-telefonvideó

A készülék támogatja a Miracast technológiát, aminek köszönhetően a kompatibilis tabletek, okostelefonok képernyője tükrözhető a tévé kijelzőjén is. Ráadásul még arra is odafigyeltek, hogy ilyenkor a Magic Remote-tal, tehát a tévé távvezérlőjével(!!) lehessen irányítani a telefont. A Skype kezelésére is alkalmas, ennek hála pedig videótelefonálásra. Mivel azonban beépített kamerával nem rendelkezik, ezért ehhez mindenképp szükség van egy külső, külön megvásárolható kiegészítőre. Ily módon egyébként felvételeket is lehet készíteni, kérdés, hogy ezt manapság, mikor már a belépőszintű telefonok is tudják ugyanezt, mennyien fogják kihasználni.

Kislexikon

A beépített enciklopédia remekül működik, hiszen a műszaki dolgok iránt kevéssé érdeklődő laikus felhasználók számára is érhetően megfogalmazott, olykor illusztrációkkal is tarkított magyarázatok valódi segítséget jelenthetnek a készülék használata során a helyes beállítások vagy a szükséges funkciók megtalálásában.

Értékelés

Az tényleg sokat elárul erről a tévéről, hogy egymástól függetlenül több alkalommal is elámultak laikus, látogatóba érkező ismerőseink a tévé külsején és a kép minőségén. Tény és való, hogy a keret nélküli kialakítás ötvözve a letisztult, de mégis különleges talppal egy nagyon szép modellt eredményezett, amely amellett, hogy viszonylag harmonikusan beilleszthető szinte bármilyen belső térbe, jelenleg még státusszimbólumként is megállja a helyét.

A kép minősége, elsősorban persze megfelelő forrásból származó, nagyfelbontású tévéműsorok, filmek vagy játékok esetén tényleg pazar. Azonban alacsonyabb felbontás esetén bele lehet futni kisebb hibákba, főleg tévéadásoknál, és a háttérvilágítás sem tökéletesen homogén, továbbá az IPS Glow effektuson is volna még mit javítani. A 2.1 csatornás hangrendszer jobban teljesít, mint a nagy átlag, de azért egy külső audioeszközzel vagy szettel nem veheti fel a versenyt.

A webOS-alapú komplex okostévé rendszer remek, a kezelés gyerekjáték, az olyan új funkciók, mint a személyre szabhatóság vagy a multitasking is ülnek, úgyhogy ezzel a vállalat nagyon jó irányba indult el. A mozgásérzékeny Magic Remote most is remekül működik, és szerencsére idén már a hagyományos távvezérlőt sem spórolták ki a dobozból. A digitális tévézés és a hozzá kapcsolódó szolgáltatások, tehát az EPG, a műsorrögzítés és a time-shift is rendben van.

A médialejátszó nem rossz, de azért hibátlannak továbbra sem lehet nevezni. Böngészésre a nagy sebességnek és a jól működő, hangalapú keresésnek köszönhetően jól használható, az elérhető netes alkalmazások köre azonban egyelőre még kevés, bár az is tény, hogy a legfontosabb programok azért nem hiányoznak. Az LG 47LB730V tévé 207 000 forintos árával a középkategóriát képviseli ebben a képméretben, tudása azonban sok szempontból egyértelműen első osztályú. Kár a háttérvilágítási problémákért, de ettől eltekitve a tévé nekünk kifejezetten tetszett.


LG 47LB730V 3D webOS LED LCD tv

Daywalker

AzLG 47LB730V tévétLG magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények