Lenovo Legion 5i 15 notebook: légiós fegyverzetben

Az Intel 12. generációs platformjára épül a Lenovo ígéretes középkategóriás gamer notebookja.

Bevezető, dizájn

Évek óta Legion márkanév alatt érkeznek a Lenovo játékosoknak szánt eszközei, melyek között tesztalanyunk, a középkategóriás, Intel-alapú 5i mellett megtalálható például az AMD-s Legion 5, a felsőbb polcra szánt Legion 7i és 7 páros, vagy a 16:10-es képarányú kijelzőkkel egy kicsit a munka felé orientált Legion Pro família is. A szerkesztőségünkbe érkezett, hetedik generációs modell tehát a széria szürke eminenciásának is tekinthető, ugyanakkor felépítésének tervezésekor láthatóan támaszkodhattak azokra a tapasztalatokra, amelyeket a ThinkPad szériák gyártásánál szereztek a mérnökök.

Külső

A Legion noteszgépek külsejének már jó ideje jellegzetessége, hogy a zsanérok nem a hátsó élen, hanem annál valamivel előrébb helyezkednek el – így a kijelző közelebb kerül a felhasználóhoz, a hátsó szellőzőnyílásokon át távozó meleg pedig nem a kijelzőt fűti, hanem gyakorlatilag észrevétlenül távozhat a külvilágba. Ettől a – Legionokat nem ismerő szemnek szokatlan – megoldástól eltekintve a Lenovo nem dizájnolta túl a gépházat, a vaskosabb szellőzőket és az általában véve is robusztusabb méreteket (360 x 262 x 20 mm) leszámítva nem sok minden utal arra, hogy játékra tervezett notebookkal van dolgunk. A márkajelzés is teljesen „hivatalos” formát kapott, kivilágítás nélkül uralja a kijelző hátoldalát.


[+]

A formaterv szögletes, nincsenek nagyon lekerekítések, de felesleges, dísznek szánt élek sem, a gépet gyakorlatilag nyugodtan elővehetjük az irodában, értekezleten is, nem fognak kinézni minket onnan. A burkolat nagy része sötétszürke műanyag, egyedül a kijelző felső része fém – de az összeszerelés, a szilárdság így is tökéletes, nem lehet érezni sehol, hogy rugalmas lenne, vagy hogy felemeléskor recsegne-ropogna. A zsanérok súlyozása jól eltalált, a kijelző könnyen mozgatható egy kézzel is, ugyanakkor nem esik hátra a legkisebb mozgástól és egészen 180 fokig hátrahajtható. A képernyő kerete főleg alul viszonylag vastag – a Pro verziók 16:10-es paneljei pont az itt látható fekete sávból „harapnak ki” egy csíkot.

[+]

Hirdetés

A gépház alja a látható csavarok eltávolítása után könnyen nyitható, ugyanakkor a bővítési lehetőségeket a különböző ragasztott matricák valamelyest korlátozzák.


[+]

A csatlakozók elhelyezkedése remekül mutatja, hogy a Lenovo elsősorban asztali használatra tervezte a Legion 5i 15-öt, ugyanis nemcsak a két oldalára, de hátulra is kerültek interfészek. A gép itt egy Type-C kaput, két USB 3.2 Gen1 konnektort (közülük az egyik töltésre is bevethető), egy HDMI kivezetést, Gigabit Ethernetet és a Lenovo egyedi, szögletes tápcsatlakozóját kínálja. A Type-C valójában egy USB 3.2 Gen2 interfész, DisplayPort Alt móddal és USB-PD támogatással, mely akár 135 wattos teljesítmény felvételére is képes (a Lenovo tavaly januárban jelentett be egy éppen ilyen erős USB-PD-s tápegységet).


[+]

A felsoroltakon kívül a bal oldalra további két Type-C konnektor került, melyek közül az egyik Thunderbolt 4-et, a másik USB 3.2 Gen2-t rejt (ez utóbbi is rendelkezik DP-alt móddal). A jobb oldalon egy USB 3.2 Gen1 Type-A port, egy kombinált audiocsatlakozó és egy kis kapcsoló található, mellyel a webkamerát tudjuk letiltani.

Belső és teljesítmény

Gamer notebookként a Legion 5i természetesen erős hardverre épül, dedikált grafikus kártyával, sok memóriával, nagy háttértárral, a hetedik generáció esetén Alder Lake-H platformmal. Tesztalanyunk a jobban felszerelt modellek közé tartozik, így a legnagyobb választható CPU-t kapta a Core i7-12700H személyében, ezt GeForce RTX 3060, 16 GB memória és 1 TB SSD egészíti ki. A vásárló egyébként kérhet GeForce RTX 3070 Ti grafikát is. A kijelző esetünkben szintén a maximumot képviseli, az olcsóbb opciók között szerepelnek Full HD panelek is, alacsonyabb frissítési frekvenciákkal is.

Specifikációk
Termék megnevezése Lenovo Legion 5i Gen 7 15 (2022) – 15IAH7H
Processzor Intel Core i7-12700H – 6P+8E mag, 2,3-4,7/1,7-3,5 GHz, 45-115 W TDP
Memória 2 x 8 GB (SK Hynix) DDR5-4800
Kijelző 15,6"-es, 2560x1440 pixeles CSOT MNF601CA1-3 IPS panel, 165 Hz-es frissítéssel, G-Sync-kel, DisplayHDR 400, Dolby Vision támogatás
Grafika - Intel Iris Xe G4
- GeForce RTX 3060, max. 140 watt TDP (Dynamic Boost)
Adattároló 1024 GB Micron MTFDKBA1T0TFH, PCIe 4.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Realtek RTL8168/8111 GbE
- Intel AX211 Wi-Fi 6E
- Bluetooth 5.2
Interfészek - 1 db TB4
- 1 db USB 3.2 Gen1 Type-C (töltéssel)
- 1 db USB 3.2 Gen1 Type-C (hátul, töltéssel és DP-Alt móddal)
- 2 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- 1 db HDMI 2.0b
- 1 db Gigabit Ethernet
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák billentyűzetvilágítás (fehér), fizikai kapcsoló a webkamerához
Akkumulátor 80 Wh
Méret 360 x 262 x 20 mm
Tömeg 2,47 kg
Operációs rendszer Windows 11 Home
Gyártó honlapja www.lenovo.hu
Termék honlapja Lenovo Legion 5i Gen 7 15
Fogyasztói ár Kb. 720 000 forint
Garancia 3 év

Teljesítmény

Ahogy ebben a kategóriában ma már kötelező, a Lenovo is lehetőséget ad a notebook tuningolására az előre telepített Vantage szoftverben elérhető profilok segítségével, melyek csendre (Quiet) vagy éppen teljesítményre (Performance) hangoltak. Ezen felül lehetőség van a MUX kapcsoló és az Advanced Optimus kínálta lehetőségekkel is élni, és dedikált dGPU üzemmódban használni a noteszgépet. Tesztjeinkben két beállítással mértünk: az alapértelmezett Balanced profillal, hybrid GPU-val, illetve Performance profillal, dGPU-val.


[+]

Először nézzük meg a Micron által gyártott SSD teljesítényét! Ahogy az alábbi ábra mutatja, ha nem is a világ leggyorsabb példánya, de bőven elég gyors, és láthatóan ki tudja használni a PCIe 4.0 x4 interfész kínálta lehetőségeket. A hardver ezen része tehát rendben van, nem fogja majd vissza a napi használat során a többi komponenst.

Ahogy az rögtön az első diagramon is látszik, a Lenovo bizony nem alibiből készítette a Performance profilt, ha gyors munkára vágyuk, akkor bizony érdemes használni, jelentős teljesítménytöbbletet szabadít fel. Nem szeretnénk a következő oldalon látható grafikonokat "elspoilerezni", de már most eláruljuk, hogy a CPU esetében azt tapasztaltuk, hogy a Balanced profillal a PL2 80 wattra, a PL1 pedig 60 wattra áll be, míg a Performance beállításokkal mindkét érték fixen 100 watt fölé emelkedett.

Teljesítmény különböző beállításokkal
Lenovo Legion 5i (2022) teljesítménye Balanced Performance
7-Zip beépített benchmark (nT) 67 259 MIPS 70 385 MIPS
SpecWPC 7-Zip Compress* 226,77 s 171,53 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 64,66 s 57,51 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 111,39 / 44,31 fps 125,48 / 52,85 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 177,00 fps 223,33 fps
SpecWPC Python SciPy* 87,91 s 83,73 s
VeraCrypt 64 SHA-256/SHA-512 404 MB/s / 598 MB/s 424 MB/s / 630 MB/s
*A kisebb érték a jobb

A különbségek természetesen valamennyi mérésben látványosak, nem csak a Cinebench verzióknál, hanem a multimédiás vagy grafikus feladatok, irodai programok használata során is. Az értékek önmagukban vizsgálva sem rosszak; ha összehasonlítjuk őket például a Core i9-12900H-val és RTX 3050 Ti-vel szerelt ZenBook Pro Duóval, akkor bizony sok esetben a Lenovo kerül ki győztesen még a teljesen CPU-központú tesztekből is.

Ami a játékok alatt kínált sebességet illeti, ezzel sincs gond, a kijelző natív felbontásán és maximális minőségi beállításokkal futtatott programok bőven 30 fps feletti értékeket produkáltak. A számok elég magasak ahhoz, hogy a 165 Hz-es kijelzőnek és a G-Syncnek is értelmet adjanak például a Strange Brigade és a Shadow of the Tomb Raider alatt. Azt csak mellékesen jegyezzük itt meg, hogy a Performance profil használatakor nemcsak a CPU, de a GPU is több energiával gazdálkodhat.

Tapasztalatok

Kijelző

Az elmúlt egy-két év egyik hasznos trendje, hogy a notebookgyártók felismerték: egy gamer noteszgépet sem lehet pusztán az fps értékekkel eladni, illik más jellemzőkre – például a kijelző minőségére – is odafigyelni. Erre ügyelt a Lenovo is, a 2560x1440 pixeles maximális felbontással, 165 Hz-es frissítéssel és G-Sync kompatibilitással rendelkező képernyő egy 365 cd/m² maximális fénysűrűségű, 1153:1 kontrasztarányú IPS panelt használ.

[+]

A színtér is jó, az sRGB 99%-át, a DCI-P3 72,1%-át fedi le, és ugyan a Lenovo konkrétan nem hirdeti, de a színhűség is teljesen elfogadható, a delta E átlagos értéke 1,3 alatt marad.

[+]

Használat közben

Valószínűleg senkinek sem meglepő, hogy terhelés nélkül vagy alacsony terhelés mellett a Legion 5i gyakorlatilag némának tekinthető, a hűtőventilátorok ilyenkor tulajdonképpen állnak, miközben a CPU hőmérséklete 50 °C alatt tanyázik. Ha bekapcsoljuk a processzorra koncentráló terhelést, akkor – Balanced profil mellett – körülbelül 30 másodpercig 80 watt körüli teljesítménnyel dolgozik a CPU, miközben hőmérséklete 86-88 °C köré emelkedik, természetesen a ventilátorok hangosodásával párhuzamosan. Fél perc elteltével a TDP 60 wattra, a hőmérséklet pedig 70 °C köré csökken, elfogadható zajszint mellett.

Amennyiben Performance módban használjuk a notebookot, kicsit más a szituáció, mert ilyenkor a ventilátorok sokkal aktívabbak, ezért a CPU nyugalmi hőfoka is alacsonyabb – de csak amíg el nem kezdjük terhelni a rendszert. Ilyenkor a TDP fixen 100 watt körül mozog, és a processzor hőmérséklete is 95-98 °C között ingadozik. A hűtés ilyenkor már érezhetően hangosabb, de még mindig elviselhető szinten marad.

Ahogy korábban már említettük, a Performance mód a GPU-t is befolyásolja, a specifikációkban említett 140 wattos maximális TBP csak ezzel a beállítással érhető el, egyébként 100 watt alatti teljesítményre számíthatunk. Természetesen a grafikus processzor hőmérséklete is változik profiltól függően, szerencsére veszélyes szintet nem ér el.

Végül vessünk egy pillantást a burkolati hőfokokra, melyek hosszas játék után is elfogadhatóak maradnak – hidegnek nem neveznénk persze a gépet, de billentyűzeten sehol sem lesznek elviselhetetlenül forró gombok.

[+]

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

A Lenovo billentyűzetei általában elég jók, és ez a Legion 5i esetében is így van, a gombok határozott visszajelzést adnak, jól eltalált nyomásponttal rendelkeznek. A kiosztással sincs semmi baj, a kurzormozgató gombok pedig teljes méretűek, és még egy kicsit összenyomott, de használható numerikus részt is kapunk. Extra billentyűk nem állnak rendelkezésre, a plusz funkciók az Fn gomb segítségével érhetők el. A háttérvilágítás fehér színű, de opcionálisan négyzónás RGB is rendelkezésre áll.


[+]

A tapipad átlagos méretű, integrált gombokkal. Kényelmes, precíz, csak jót lehet róla mondani. Ami viszont hiányozhat, az az ujjlenyomat-olvasó – a felül, középen elhelyezett bekapcsológombban nincs, külön sem kapunk és a webkamera sem rendelkezik Windows Hello kompatibilis arcfelismerő szolgáltatással, a Legion 5i esetében tehát a biometrikus azonosítási megoldásokról le kell mondanunk.

Hangszórókat alul találunk, elhelyezkedésük és kis méretük miatt nem érdemes csodát várni: a notebook meg tudja szólaltatni a hangokat, de igazi mélyekre, térre, dinamikára ne számítsunk tőle – a játékosoknak célszerűbb külső hangszórókat vagy még inkább headsetet igénybe venni.

Üzemidő

A 80 Wh-s akkumulátor viszonylag nagy kapacitású, de a hardver is sokat fogyaszt, így ez a gép nem lesz a kedvence azoknak, akik hosszasan szeretnének dolgozni utazás közben. Ahogy a lenti diagramon is látszik, takarékosan bánva az energiával azért egy munkanapot, még ha szűken is, de ki lehet hozni belőle, de ilyenkor valószínűleg alaposan le kell venni a fényerőt (mi 120 cd/m²-re állítjuk mindig a notebookok kijelzőjét), és bevetni a Quiet profilt. Szerencsére a mellékelt töltő elég nagy teljesítményű, egy órán belül képes teljesen feltölteni az akkumulátort, sőt, nagyjából fél órán belül már 80%-nál járunk. További jó hír, hogy USB-PD is rendelkezésre áll, tehát még csak nem is muszáj a gyári töltőt állandóan magunknál tartani, ha rendelkezünk egy megfelelő mobiltöltővel, dokkolóval vagy dokkolóként bevethető monitorral, akkor azok is biztosíthatják az energiaellátást és töltést.

Értékelés

Nagyon ígéretes és tetszetős notebook a Lenovo hetedik generációs Legion 5i-je: kivitele igényes, teljesítménye magas. Pár helyen érhető csak tetten a spórolás, de ezek a napi használatot csak nagyon kis mértékben befolyásolják. Az egyik, hogy a burkolat jórészt műanyagból készült – de szerencsére ez igényes műanyag. Kicsit jobban fájt a biometrikus azonosítást lehetővé tévő komponensek (ujjlenyomat-olvasó, IR webkamera) teljes hiánya, ami pedig biztonsági szempontból lenne jó. Akinek a hordozhatóság igazán fontos, az nem lesz elégedett, hiszen közel 2,5 kilogramm tömegű a gép, miközben üzemideje sem éppen a leghosszabb – egyértelmű, hogy a Lenovo asztali használatra szánta ezt a termékét.


[+]

Az előbbieket leszámítva azonban nem nagyon lehet mit kritizálni, hiszen középkategóriás gamer notebookként a Legion 5i remekül teljesít, ára is tudásával arányos. Erős, a játékok mind megfelelő sebességgel futnak rajta. Ergonómiája is rendben van, a portkínálat bőséges és a csatlakozók elhelyezkedése is átgondolt. A kijelző minősége is példás, ami sokat segít abban, hogy a gép univerzálisan felhasználható legyen, tehát nemcsak a játék közben lehetünk elégedettek vele, hanem multimédiás felhasználásra, böngészésre, munkára is bevethetjük (de ha ezek a fontosabbak, akkor azért nézzünk szét a 16:10-es kijelzővel szerelt Pro széria tagjai között). A dizájn is olyan, hogy bárhol elővehetjük, nem ordít róla, hogy játékra született.


Lenovo Legion 5i 15 Gen7 (15IAH7H) notebook

Wombath

A Lenovo Legion 5i notebookot a Lenovo hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés