Kolink Umbra EX180 processzorhűtő: egyszerűség

Az alapokra koncentrálva igyekezett a Kolink ennek a 180 wattig ajánlott hűtőnek alacsonyan tartani az árát.

Bevezető, külső

Az utóbbi időben sokat teszteltünk különleges és drága hűtési megoldásokat, ehhez képest a most sorra kerülő Kolink Umbra EX180 Black Edition az ellenkező végletet képviseli: nincsenek trükkös megoldások, ARGB fények, se univerzális rögzítés, se extrém terheléssel is megbirkózó, több kilogrammos bordázat – ennek megfelelően ára kedvező, a 15 000 forintos határ alatt marad. Kompromisszumot persze kell kötnünk: ahogy neve is utal rá, a gyártó legfeljebb 180 wattos TDP-ig ajánlja ezt a modellt, mely azonban aligha zavarja majd a megcélzott vásárlóközönséget.

Külső

Az Umbra EX180 egy klasszikus toronyhűtő, mely fekete színben pompázik: fekete a négy hővezető cső, feketék a bordák és fekete a bordázatot felülről takaró lezáró lemez is, melyen egyedül a gyártó logója kapott szürke színt. Ami a felépítést illeti, alul a saját minibordázattal is ellátott, és nem meglepő módon feketére színezett talpba sajtolt csövek közvetlenül érintkeznek a processzor kupakjával, majd függőlegesen felfelé haladva tartják (kissé ferdén) az összesen 41 darab alumíniumlemezből álló bordázatot. Mivel ennek mérete 130 x 48 mm, a memóriák és a VRM fölé nem fog belógni, az ezekkel való kompatibilitás tökéletes.


[+]

A teljes egység egyébként 157 mm magas, így a kisebb házakban is elfér. Visszakanyarodva egy pillanatra a talphoz, ezen szemmel még felismerhetők a megmunkálás nyomai, de körömmel már nem érezhetőek a marógép hagyta ívek. Ugyanakkor azért tökéletesnek sem mondanánk a munkát, a csövek és a talp között láthatók apró rések, amelyek bizony rontják a hőátadás hatékonyságát. Plusz pont viszont, hogy a pasztát nem előre felkenve, hanem kis tubusban kapjuk.


[+]

A bordázatot alkotó lemezek kialakítása viszonylag egyszerű. Bár nem teljesen szabályos téglalapok, különleges, a turbulens áramlás kialakulását megkönnyítő bemetszésekkel, formákkal nem találkozhatunk rajtuk, és keskenyebb oldalaikat sem dolgozták össze, a levegő tehát minden irányban szabadon távozhat.

Hirdetés

[+]

Az utolsó fontos komponens a ventilátor, mely a gyártó logóját viseli és a Classic szériába tartozik. Ez a 12 cm-es egység hidrodinamikus csapágyazást és PWM vezérlést kínál, és a hivatalos adatok szerint maximális, percenként 1800-as fordulatszáma mellett 28,6 dB-es zajszinttel rendelkezik. A légkavaró rögzítését a megszokott rugalmas acéldrótok végzik, a rezgéscsillapítást pedig a ventilátor sarkainál található gumibetétekre bízza a hűtés.


[+]

Specifikációk és felszerelés

A Kolink már az elnevezésben is utal arra, hogy az Umbra EX180 Black Editiont legfeljebb 180 wattos TDP mellé ajánlja, ami azt jelenti, hogy maximum felső-középkategóriás processzorokkal érdemes párosítani. Ide tartozik például a Core i5-13600K (TDP: 125 watt, Max Turbo Power: 181 watt) vagy a Ryzen 7 7700X (PPT: 142 watt), de mondjuk a Core i7-13700K-val már nem biztos, hogy komolyabb terhelés mellett is képes megbirkózni. Az elmondottak a felszerelhetőségben is visszaköszönnek, ugyanis HEDT foglalatok szóba sem jönnek, csak az aktuális desktop megoldások: LGA115x, LGA1200 és LGA1700, valamint AM4 és AM5 platformok.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Kolink Umbra EX180 Black Edition
Felszerelhető AMD – AM4/AM5
Intel – LGA115x / LGA1200 / LGA1700
Méret (ma x sz x mé) 157 x 130 x 75 mm
Borda anyaga alumíniumlamellák, 4 réz hővezető cső
Hűtő tömege (ventilátorral) 500 gramm
Ventilátor 1 db Kolink Classic PWM vezérlésű ventilátor, 120 x 120 x 25 mm
Ventilátor fordulatszáma 800-1800 rpm, PWM szabályozással
Ventilátor csapágyazása hidrodinamikus
Légszállítás max. 125 m³/h
Extrák -
Gyártó honlapja www.kolink.eu
Termék honlapja Kolink Umbra EX180 Black Edition
Fogyasztói ára kb. 14 000 forint

Szerelés

A kevés támogatott foglalat előnye, hogy a szerelés pofonegyszerű, hiszen a szerelék csak három alkatrészből áll. Beépítéskor az első lépés, hogy fel kell csavarozni a hűtő talpára a rögzítőkeretet – a megcélzott platformtól függően az AMD-s vagy az inteles változatot.


[+]

Ez a rögzítőkeret a leszorítást végző lemezek mellett a szükséges csavarokat is biztosítja. AMD platformoknál ezek a csavarok az alaplaphoz tartozó merevítőlemez fészkeibe passzolnak, míg az inteles megoldásnál a hűtőhöz mellékelt lemezen található furatokba kell becsavarni őket. Ez utóbbiakat természetesen a foglalat típusától függően méretre is lehet igazítani – ezt a kék műanyag elemek könnyítik meg. A kereten található egyébként két csíknyi kétoldalas ragasztó is, melynek az a feladata, hogy a már függőlegesen álló alaplapon megtartsa a keretet szerelésnél, viszont ez a későbbi hűtőcserét alaposan megnehezítheti.


[+]

Harmadik, egyben utolsó lépés a ventilátor rögzítése és az alaplapi vezérléshez történő csatlakoztatása.

[+]

Mérések

Hűtők mérésére szolgáló tesztrendszerünkre az Umbra EX180 hivatalosan nem szerelhető fel, hiszen az LGA 2011-3 foglalat nem tartozik a támogatott platformok közé. Szerencsére az évek során elég hűtő maradt itt ahhoz, hogy ezt áthidalhassuk, sikerült ugyanis egy olyan köztes keretet építenünk, mely lehetővé tette az EX180 rászorítását az Core i7-5960X processzorra. Ugyanakkor arra gyorsan fény derült, hogy a Kolink nem véletlenül ajánlja csak 180 wattig ezt a terméket: a Prime95 elindításakor pillanatok alatt 100 °C fölé emelkedett a CPU hőfoka, így a hardver épségének megóvása érdekében eltekintettünk a további kínzástól, és maradtunk az AIDA64 stressztesztjénél.

Méréseink első köre szokás szerint az alaplap Silent profiljának használatával zajlott. Ez terhelés nélkül 850 rpm körüli fordulatszám mellett 33 °C-os processzorhőmérsékletet biztosított, és a hűtő ezen körülmények között 19 dB-es zajszinttel üzemelt. Ez átlagos felhasználási körülmények között teljes némaságot jelent, ha nem hajtjuk fülünket az alaplap közelébe, nem fogjuk hallani a ventilátor mozgását.

Amint bekapcsoltuk viszont az AIDA64-et, változott a helyzet: a CPU villámgyorsan 80 °C fölé melegedett, és ez a folyamat meg sem állt 85-86 °C-ig. Ez természetesen azt jelenti, hogy a ventilátor is maximális sebességre gyorsult (az alaplapi vezérlés 80 °C felett már ezt használja), ami 1750 rpm körüli fordulatszámot, és vele 38 dB-es zajszintet hozott magával.

Második körben végig maximális fordulatszámon (1750 rpm, 38 dB) dolgozott a légkavaró. Érdekes módon ez a terhelés nélküli állapotban nem produkált alacsonyabb CPU-hőmérsékletet – alighanem a CPU-talp-bordázat úton találkozhatunk a szűk keresztmetszettel, így pedig hiába a plusz légáramlat, nincs mit elszállítania.

Értékelés

Az Umbra EX180 egy rendkívül zsúfolt piaci szegmensben próbál meg sikert elérni, hiszen az ilyen 12 cm-es, szimpla toronyhűtőkkel gyakorlatilag Dunát lehetne rekeszteni. Az általunk kipróbált Black Edition a tömegből maximális visszafogottságával igyekszik "kitűnni": nincsenek rajta díszek, RGB fények (akinek pont ez hiányzik, annak létezik ARGB-s változat is) és nincsenek extrák sem – például második ventilátor rögzítését lehetővé tévő felfogató, pedig ezt nagyon sok esetben még a belépőszinten is mellékelik.

Ezek helyett viszont a Kolink igyekezett az alapokra koncentrálni, így biztosítani a kompatibilitást a modern foglalatokkal, illetve a lehető leggyorsabb szerelési lehetőséget kínálni. Ez sikerült is neki, az EX180-nál kevés gyorsabban felszerelhető hűtő van – leszámítva persze azokat, amelyek az alaplapi furatokba benyomható tüskéket használnak. Sajnos a kidolgozás nem lett tökéletes, a teljesítményt például gyengíti a processzorral közvetlenül érintkező hővezető csövek kialakításának módja. Szerencsére a gyártó által ígért 180 wattos limitet azért megbízhatóan hozza a hűtő, így tudásában nem kell csalódnunk, és az ára is kedvező.

Wombath

A Kolink Umbra EX180 Black Edition processzorhűtőt a Caseking Hungary bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények