Kell egyfajta perverzió a startupokba történő kihelyezéshez

Ma Magyarországon főleg az állam biztosít forrásokat, de négy-öt éven belül ennek változnia kell. Oszkó Péter adott elő a startupkultúráról.

Tízből kilenc startup bedől

Startupot finanszírozni sokszor nem éri meg az óriási bedőlési arány miatt. Tízből akár kilenc is elbukik, ha nem megfelelő konstrukcióval indítják a vállalkozást. Oszkó Péter egykori pénzügyminiszter beszélt a hazai startupok lehetőségeiről és a befektetői csoportok motivációiról a Drukka Startup Studio meetupján, csütörtökön.

Hirdetés

Rettentően kockázatos forrásokat biztosítani ezen a területen, ezért főleg olyanok állnak be az induló technológiai cégek mögé, akiknek "valamilyen speciális perverziójuk van". A magánbefektetők (angyalok, inkubátorházak) harmada maga is techcégből tett szert vagyonára, harmada az ingatlanpiac helyett, de inkább mellett dönt úgy, hogy startupokat is finanszíroz, a többiek a pénzügyi piacról érkeznek. Viszonylag "szűk kör hajlandó ma vállalni a nulla és egy százalék közötti megtérülési rátát", a szerencsésebbek azonban akár három-négyszeres szorzóval is képesek dolgozni.


[+]

A trend Magyarországon is az, hogy emiatt a befektetők inkább összeállnak, és ahelyett, hogy három-négy cégnek segítenének, együtt 10-15 vállalkozásba helyezik ki a pénzüket, így javítva a megtérülési arányukat. Ezzel a típusú befektetői csoporttal izgalmas tárgyalni, mert jól átlátják a piacot, viszont mivel a saját pénzükkel "játszanak", viszonylag könnyen és gyorsan döntenek.

Az intézményi befektetők, tőkealapok a startupok szempontjából keményebb diónak bizonyulnak. Mivel esetükben jellemzően 3-5 százalék a saját tőke, a többi pénzt megbízás alapján kezelik, náluk a legmeredekebb a hozam-garancia. A felsőbb elvárások miatt gyakorlatilag csak a megtérülés érdekli a befektetőt, nem nagyon lehet elcsábítani egy érdekes, de nagyon kockázatosnak tűnő ötlettel.


[+]

A Corporate akcelerátorokat és alapokat azért veszélyes megkörnyékezni, mert a vállalati kultúra erősen korlátozza a lehetőségeket. Jellemzően ezért inkább ők keresnek meg cégeket, fő motivációjuk, hogy megszerezzék az innovációt és megpróbálják becsatornázni a céges kultúrába. Itt a megtérülés mellett kiemelt szerepe van az ötletnek, az újszerű megközelítésnek.

Az Impact akcelerátorokat nem is annyira a pénz, mint a kedvező társadalmi hatások érdeklik, befektetéseik során készek lemondani a nyereségről is, ha a tevékenységnek olyan pozitív hatása van, ami a befektetőnek is presztízst jelent.

Állami szerepvállalás

A fentiek mellett végül ott az állam, az egyetlen olyan befektető, akinél ma Magyarországon igazán komoly források találhatók. A fejlesztéspolitikai célokkal összhangban végez tömeges kihelyezéseket, emiatt sematizált döntéseket kell hoznia, nagyobb kockázatot vállalva a magánbefektetőknél. Oszkó szerint az állam nem fog tudni segíteni a célok megvalósításában, szemben a piaci befektetőkkel.

Jelenleg még mindig az állam osztja a forrásokat, természetesen domináns szereplő az Európai Unió, de Oszkó azt mondja, a következő négy-öt év vízválasztó: ki kell derülnie, hogy képesek vagyunk-e sorozatban olyan cégeket eljuttatni az exit pontig, ami alapján nemzetközi szinten érdekessé válunk, és külföldi befektetőket vonzhatunk az országba, vagy sem.


[+]

Az állami tőkealap-kezelőt tavaly novemberben 50 milliárd forinttal indították el, ebből 20 milliárd a Magyar Fejlesztési Bank pénze, 30 pedig uniós forrás. A Hiventures Kockázati Tőkealap.kezelő Zrt. szerepéről Katona Bence vezérigazgató helyettes beszélt a meetupon. Bár a jelentkezési időszak csak februárban kezdődik az Inkubációs programra (ez az ötletek támogatásáról szól), már most 61 előjelentkezőről számolt be a vezető. A kezdő startupok számára elkülönített keret 10 milliárd forint, maximum 9 millió forintos befektetésre lehet pályázni. A Hiventures célja az, hogy 2023 végéig 800 cég első lépéseit segítse. Pontosabban azt a fázist, ami a prototípuskészítésig tart, egyes esetekben ennél tovább is juthatnak a kihelyezéssel. Maximum ötéves cégek jelentkezhetnek az inkubációs programra, amiért az állami cég fix 9 százalékos részesedést kér.

Éves szinten 80-100 új kihelyezéssel számolnak, a jelentkezéstől számítva három hónapon belül már a folyósításra is sor kerülhet. Ez alapesetben 3 milliót jelent, majd ezt követi a fennmaradó hatmilliós injekció. A folyamat üzleti és pénzügyi terv beadásával kezdődik, majd a dokumentumokat egy bizottság értékeli, ezt követően akkreditált mentort kell választani a csapat mellé, ő 12 hónapig segíti majd a munkát. A mentor segítségével a startup felkészül a befektetési pitchre, azaz a három perces bemutatkozásra, ami alapján a befektetési bizottság dönt a támogatásról, a szerződéskötést követően pedig megtörténik a folyósítás is.


[+]

A Hiventures 16 milliárdot különített el a Magvető programra, ennek keretében átlagosan 60 millió forinthoz juthatnak a cégek, ha pedig ez is kevés, akkor a Startup program 24 milliárdja áll rendelkezésre, átlagosan 350 milliós plafonnal. A magvető programban 2023 végéig 180-240 cégbe fektetne az állam, a Startup keretében pedig 50-100 támogatottal számolnak. A jelentkezések során a befektetési potenciál mellett a projekt innovatív voltát, a csapat összetételét és a megfelelő kompetenciák meglétét, a kidolgozott üzleti- és pénzügyi tervet, illetve a befektetési prezentációt is figyelembe veszi a bizottság.

Azóta történt

Előzmények