A digitalizáció mindenre hatással van
A digitalizáció térhódításának hozadékaként munkahelyek szűnnek meg. A különböző felmérések és előrejelzések más-más eredményre jutnak, ezeket átlagolva nagyjából az jön ki, hogy az adminisztratív munkakörök kétharmada is áldozattá válhat, ahogyan az alacsonyabb képzettséget igénylő termelői, mezőgazdasági munkára sem lesz a jelenlegi mértékben igény a közeljövőben. Erről Horváth Krisztina, a Cisco Magyarország ügyvezető igazgatója beszélt a HTTP Alapítvánnyal közösen tartott sajtótájékoztatón.
A régiek helyett azonban új munkakörök jelennek (illetve részben már jelentek is) meg, például a közösségi alaőú gazdaságban - a kihalófélben lévők helyére érdekesebb, több kreativitást igénylő munkahelyek érkeznek. Az új állások persze sokkal magasabb képzettséget is igényelnek, ez viszont nem feltétlenül papíralapú végzettséget jelent, hanem friss, naprakész tudást, proaktív alkalmazkodókészséget, melyekkel a változó körülményekhez lesz képes igazodni a munkavállaló - fogalmazott az ügyvezető.
A cégek szempontjából is fontos mérföldkőhöz érkeztünk: a sikeres vállalkozások élnek a lehetőséggel, és hasznosítják a hatalmas mennyiségben keletkező adatot, velük kapcsolatban csak az a kérdés, mennyire kreatívan tudják felhasználni az információkat. Horváth szerint "a határ a csillagos ég". A Cisco birtokába jutott előrejelzések szerint 40 százalékot is elérheti azon vállalatok aránya, amelyek jelentősen zsugorodni fognak, vagy teljesen ki is szorulnak a piacról, mert nem tudnak versenyképesek maradni az adatvezérelt optimalizálásra, folyamati automatizálásra nagy hangsúlyt fektető versenytársaikkal szemben.
Hirdetés
Amikor arról beszélünk, hogy 22 ezer informatikus hiányzik a munkaerőpiacról, nem felltétlenül csak programozókra és rendszergazdákra gondolunk. Egyre inkább elengedhetetlenné válik a munka világának minden területén a készségszintű számítógéphasználat mellett a strukturált látásmód, a komplex gondolkodás, illetve a programnyelvek működési elvének ismerete, még ha a konkrét kódolási ismeret nem is elvárás (még).
Hogyan lehet tartani a lépést?
A problémakör súlyának enyhítésében fontos szerepe van az oktatásnak,, az informatikushiány megoldására azonban a felsőoktatás egyedül nem képes. Idén a mérnök-informatikus és programtervező informatikus szakokra első helyen alig ötezren jelentkeztek, miközben az óriási hiány miatt ennek többszörösére lenne szükség. Az informatikai szakokra jelentkezők száma az utóbbi években jelentősen lecsökkent, és az első helyen jelentkező felvételizők csupán 6-8 százaléka választja az informatikát, és a befejezetlen felsőoktatási képzések aránya is rendkívül magas. Az oktatásban ezért jelenleg az egyik legnagyobb potenciált a középfokú, technikusi képzés jelenti.
Ezt a tendenciát ismerte fel a Cisco: jövőre lesz húszéves a Cisco Hálózati Akadémia, az a nonprofit szakképzési program, mely az oktatási intézmények és az informatikai vállalatok közötti együttműködésnek köszönheti létét. Magyarországon 1999-ben indult az első akadémiai képzés, mostanra 106 oktatási intézmény csatlakozott, összesen több mint 33 ezer diák vett részt a programban.
Négy éve történt, hogy végre sikerült az informatikai szakképzés megújítása, ennek során a szakképzési kerettantervbe informatikai munkaerő-piac elvárásainak megfelelő tartalmak kerültek be - erről már Sisák Zoltán, a HTTP Alapítvány kuratóriumi elnöke beszélt.
Az akadémiai programhoz kifejlesztett Cisco Packet Tracer szoftver fontos szerepet kap a 2017-ben első alkalommal lebonyolításra kerülő szakmai informatika érettségin: a szoftverlistán a Cisco programját jelölték ki a hálózati feladatok megoldásához. A Cisco Packet Tracer olyan szimulációs program, amivel a diákok akár otthoni körülmények között is gyakorolni tudják a hálózatok kiépítését és a hálózati eszközök beállítását. A programot a Cisco minden szakközépiskola és szakgimnázium részére ingyenesen elérhetővé tette.