Szoftverteszt: IObit Advanced SystemCare PRO 6 – 2. rész

Valósidejű böngészésvédelem – Témák – Összegzés

A böngészővédelem remek szolgáltatása a csomagnak. Ez bizonyos szempontból nézve a kategória újdonsága, hiszen a karbantartó célszoftverek általában nem szoktak ilyen, kifejezetten az internetbiztonságra fókuszáló funkciónak is helyt adni. Mert ugye mi is ez? Egy linkellenőrző melynek az adja a különlegességét, hogy nem egy komplett internetbiztonsági csomag részeként kerül tálalásra, nem is egy antivírus mellékelt szolgáltatásaként, sőt még csak nem is külön, mint sok más társa (pl. McAfee SiteAdvisor LIVE, WOT etc.) hanem egy Tweaker progi mellé.

Sokakban két alapkérdés merülhet fel. Az egyik: miért? A másik pedig: mennyire jó minőségben, milyen megbízhatósággal működik vajon? Az elsőre az lehet a válasz, hogy egyfelől azért, mert így egy pluszt adnak a többi karbantartó szoftverrel szemben, talán precedenst is teremtenek.

Hirdetés

Az sem mellékes szempont, hogy a BitDefenderrel kötött megállapodásuk miatt – mely nyilvánvalóan mind a két fél számára kölcsönösen előnyös feltételekkel született – egyfelől új technológiához jutottak, másfelől: ez a modul kizárólag a PRO verziót aktiváló felhasználóknak érhető el (illetve az Ultimate verziót telepítő vásárlóknak), így egy újabb lehetőség, hogy még több fizetni is hajlandó ügyfelet tudjanak magukhoz édesgetni. Magyarán: a maximumot próbálják meg kihozni a dologból. Esetleg még többen váltanak az Ultimate verzióra is, mely még több BitDefendert tartalmaz, talán kedvezőbb áron is, mintha az ember csak egy sima BitDefender AV-t venne.

iobit

Az előbb egyúttal a megbízhatóságot piszkáló kérdésre is választ adtam. A BitDefender technológiáját használja, azt pedig nem nagyon kell ecsetelni, mennyire is megbízható az idehaza csak román Kasperskynek becézett vállalat terméke.

Fontos tudni, hogy ennek a bővítménynek két arca van. Tulajdonképpen majdnem megvezetett, mert ahogyan a fentebbi képeken is látható, először csak az angol verzióval találkoztam. A probléma oka: az IObit terméke zavarban van, ha az ember nem rendszergazdai jogosultságú fiókon futtatja. A legtöbb funkció ugye nem működik ilyenkor, de ez esetben más a helyzet. Szokásomhoz híven, normál jogosultságú fiókon néztem elsőnek, és azt tapasztaltam, hogy a böngészővédelem vígan fut, beépül az Internet Explorerbe, a Google Chrome-ba is, de angol nyelven működik, és Mozilla Firefox esetében, valamint Operán nem. De ugye legalább normál jogosultságú fiókon is működik. Az első két jelenségen nem is csodálkoztam, az Opera például eléggé rétegböngésző, de a Mozilla Firefoxba sem? Pont a legjobban és legrégebben testreszabható böngészőben nem? Ahogyan az várható volt, az ASC plug-inje a Chrome bővítménykezelőjében is megtalálható, de a Mozilla Firefox nem hagyott nyugodni, így elsőként megnéztem annak a kiterjesztéskezelőjét is. (A továbbiak előtt még megjegyzem: hogy a Firefox és Opera felhasználóinak az sem járható út, hogy külön letöltsék a két, említett böngészőhöz, a kiterjesztések számára fenntartott központi gyűjtemény oldaláról.)

Gondjaim voltak: sem az A, sem az I betűnél nem találtam nyomát, így jött az ötlet, hogy átmegyek a telepítéseknél is használt admin-fiókra. És jött a rácsodálkozás, hogy igen, itt megtaláltam azt, amit ott, a másik fiók alatt is jó lett volna. Ez bizony, akárhogyan is nézzük, nem előnye az ASC-nek, sőt, egyenesen hátránya. Persze ellensúlyozható, ha például a BitDefender Traffic Lightot feltelepíti az ember, de ez megint egy megkerülő megoldás egy alternatíva találása céljából.

Később jött a másik meglepetés, miszerint: hát tud ez magyarul… és a címsor ikon is megvan.

Témák

Nos,ahogy írtam, témák terén ezúttal nincsenek túlságosan elkényeztetve a felhasználók, ez így is van, de nézzük meg melyek azok a témák melyek között mégis lehetőség van váltogatni. Felszínt választhatunk a beállítások között is, de a legegyszerűbb, ha a főablak „polo” jelére kattintva kezdeményezzük eme nem túl bonyolult művelet lebonyolítását.

iobit

Összességében elmondható, hogy mindegyik bőr minőségi, és talán lesz a jövőben több is. Persze jó kérdés, hogy a korábbiakhoz képest most miért nincs olyan bő választék. Az nyilvánvaló, hogy a régi skinek evidens okokból nem igen lennének kompatibilisek az új főverzióval, de talán egyiket-másikat azok készítői frissíthetik, hogy ráhúzható legyen az ASC-re is.

Összegzés

Az IObit ASC hozza a szokásos színvonalat, semmiben sem marad el a korábbi verzióktól, sőt, számos új funkcióval is kedveskednek a felhasználóiknak. A programgyűjtemény már a Windows 8-cal is kompatibilis, működése stabil, és sokaknak meghosszabbíthatja a Windows-telepítésük életciklusát.

A korábbi 4.1-es verziónál tapasztalt apró malőrt is javították – amikor elintézte a Windows Live Messengert –, így ilyesmitől sem kell tartani. A WLM egyébként is lassan már a múlté, az utód Skype esetében pedig szintén nem tapasztaltam semmilyen rendellenességet. Az egyik legkedveltebb funkciója nyilván a böngészővédelem lesz, hiszen akik használják a szoftvert – és nem kapcsolják ki a nevezett modulját – ezzel fognak farkasszemet nézni a legtöbbet, és ha nincs más linkellenőrző a gépén egyébként sem telepítve, akkor különösen nagy szolgálatot tehet.

Apró üröm az örömben, hogy a magyarításról kilométerről látszik, hogy gépi fordítás eredménye, így azoknak, akik legalább alapszinten tudnak angolul, érdemes az idegen nyelvre váltaniuk. Az IObitnél egy ideje hagyomány, hogy a kissé régebbi buildeket ingyenessé teszik, így azoknak sincs keseregnivalójuk akik egyébként még nem rendelkeznek PRO licenccel. Akiknek pedig megtetszett a program, az IObit oldalán meglehetősen kedvező áron szerezhetik be.

Azóta történt

Előzmények