HyperX Cloud II
Az elsősorban memóriáról, SSD-iről ismert Kingston 2013 lépett színre első fejhallgatójával, a HyperX Gaming headsettel. Ezt tavaly követte a HyperX Cloud, nem is olyan régen pedig befutott ennek utóda is, ami azt bizonyítja, hogy a vállalat komolyan gondolja az ilyen irányba történő terjeszkedést.
Az alapvetően a játékosok által támasztott igényekhez szabott, virtuális 7.1-es hangzással kecsegtető HyperX Cloud II füles néhány napot nálunk töltött. Kíváncsiak voltunk, sikerült-e javítani a mikrofon zajszűrésén, alkalmas-e zenehallgatásra, illetve nem utolsósorban hogy mennyire kényelmes akár úgy is, hogy több órát tölt egyhuzamban az ember fején.
Hirdetés
Pofás termék igényes csomagolásban
Pazar kivitelű, szivaccsal bélelt dobozban lakik kiegészítő barátaival együtt a Cloud II, miután kikerül a gyárból és eljut gazdájához. Nyilván nem ez a legfontosabb szempont egy fejhallgató megítélése során, de azért jó, hogy az igényes csomagolásra is odafigyeltek. A dobozban lecsatlakoztatható jack kábeles fejhallgató mellett helyet kapott egy DSP-s (Digital Signal Processor) kezelőpanellel ellátott, kétméteres, USB csatlakozós plusz kábel, egy repülőgépeken használható dupla jack adapter, egy pár plüssel borított fülpárna, a mikrofon, a használati utasítás és egy szövetzsák, ami akkor jöhet jól, ha el kell valahova vinni az egész szettet, de a doboznak nincs elég hely.
Maga a fejhallgató az elődhöz hasonlóan a svéd Qpad QH-90 módosított változata, ami külsején is meglátszik. Gyakorlatilag teljesen úgy néz ki, mint az első generáció, ami egyáltalán nem baj, hiszen – legalábbis ez a fekete (gunmetal) verzió – kellemesen visszafogott, nyoma sincs a termékcsaládban sajnos oly gyakori, bazári dizájnelemeknek. A műbőr borítású fejpánt alumíniumból készült, a fejhallgatót matt műanyag borítja, tapintása kellemes, az összhatás egészen bizalomgerjesztő már az első pillanattól.
HyperX Cloud II | |
Kialakítás | Zárt |
---|---|
Hangszóró | Dinamikus, 53 mm |
Frekvenciaátvitel | 15 Hz - 25 000 Hz |
Impedancia | 60 ohm |
Érzékenység | 98±3 dB |
Teljesítmény | 150 mW |
Teljes harmonikus torzítás | < 2% |
Súly | 320 gramm (mikrofonnal, kábellel 350 gramm) |
Tartozékok | Mikrofon, jack kábel, USB-s hosszabbító, repülőgép adapter, 1 pár plüss fülpárna, használati utasítás |
Gyártó honlapja | www.kingston.hu |
Termék honlapja | HyperX Cloud II |
Fogyasztói ár | kb. 30 000 forint |
Használat közben
A 320 grammos súly nem kevés, de több órányi használat során sem vált kényelmetlenné. Ez köszönhető a megfelelően vastag szivaccsal kibélelt, kellően széles fejpántnak, és a jól kialakított, fület körülölelő párnáknak. Alapból a műbőr fülpárnákkal érkezik a headszet, amely ugyan a külső hangokat jól izolálja, de mi egy óra után inkább lecseréltük. Játék közben a stressz megizzasztja az embert, és ilyenkor kellemetlenné válik, hogy a füles szorosan zár, nem szellőzik. Ebből a szempontból kellemesebb viselet a plüss borítású változat, viszont az meg a külső zajokat nem szűri olyan hatékonyan, de ezzel együtt lehet élni, illetve egyéni preferencia kérdése. Egyébként mindkét változat memóriahabos, egyáltalán nem nyomják a fület, kifejezetten kényelmesek.
Az sokkal inkább zavaró, hogy amíg az első generáció mellé járt egy kétméteres, 3,5 mm-es csatlakozóval ellátott hosszabbító kábel, azt innen már kispórolták, csak olyat kapunk, aminek USB bemenet van a végén. Emiatt nem lehet például rádugni kényelmesen egy tévére, mert az USB-s csatlakoztatáshoz telepíteni kell egy szoftvert, ez pedig kizárja használatát egy megjelenítő eszközön épp úgy, mint egy konzolgépen. A PS4 és az Xbox One esetében ez nem gond, hiszen azok kontrolleréhez csatlakoztatható a szimpla egyméteres kábel, de a régebbi verziók, valamint más gyártók gépei esetén ez probléma lehet, amíg nem vásárolunk párszáz forintért külön egy hosszabbító kábelt.
Mint ahogyan az is bosszantó, hogy vezérlőpanel csak az USB-s kábelen van, így ha valaki ezt dugja a számítógépbe, akkor annak hangkártyáját elfelejtheti, márpedig ha valaki egy minőségi darabbal rendelkezik, akkor azt nyilván használni is akarja. Akkor lehet ez probléma, amikor játék közben változtatni kell a hangerőn, esetleg kikapcsolni a mikrofont, mert ehhez külön az ide vonatkozó beállításokig kell elzarándokolni. A már említett kezelőpanel egy egyszerű, könnyen kezelhető darab, viszonylag nagy gombokkal, világító HyperX és 7.1 logóval. A kábelek strapabírónak tűnő, szőtt harisnya borítást kaptak, kellően vastagok, nem hajlamosak összegubancolódni hála a jó égnek.
A mikrofon 3,5 mm-es jack dugó segítségével, egy mozdulattal csatlakoztatható, ami rém kényelmes megoldás. Nagyon stabil, és a hattyúnyak rendszerű, rugalmasan pozicionálható mikrofonfej is megbízhatóan a helyén marad, nem lötyög, nem kókad le. Az elődmodellt sok kritika érte zajos mikrofonja miatt, és a mérnökök azt ígérték, hogy ezen mindenképp változtatni fognak. Úgy fest. erőfeszítéseiket siker koronázta, mert a zajszűrésnek és a vastag szivacsnak köszönhetően remekül szól. A zavaró külső zörejek, így például a gépelés vagy lihegés, szuszogás nem hallatszódnak be. Az emelt hangerőt, kiabálást is jól viseli, torzulás ilyenkor sem jelentkezik, ami létfontosságú lehet, ha mondjuk valaki belefeledkezik valami öldöklős csapatjátékba vagy MMORPG-be.
Hangminőség
Az 53 milliméteres hangszórók szépen, tisztán, természetesen szólalnak meg, fátyolosságnak nyoma sincs, így alapvetően egy korrekt sztereó fejhallgatóról van szó, amely hanghibákat, statikus zörejeket egyáltalán nem produkált. A mély hangokkal egy kicsit szűkmarkúan bánik, a basszusokból olykor hiányzik az erő, a dinamika, főleg a plüss fülpárna használatakor, de az is igaz, hogy a legmélyebb hangokat is képes visszaadni probléma nélkül.
Ez játékoknál mellékes, de zeneszámoknál olykor zavaró lehet, ezen viszont lehet segíteni az equalizer beállítások módosításával. A középtartomány arányai rendben vannak, viszont a magasakat hajlamos előtérbe helyezni, ami miatt szintén előfordulhat, hogy babrálni kell a paraméterekkel. Játék közben nagyszerűen teljesített, egész jól visszaadta, hogy honnan jönnek a hangok, ami Counter Strike-ozás közben például nagy segítség volt. Zenehallgatásra is alkalmas nyilván, de azért nem hifi kategória. Mindenesetre egy átlagos, pár ezer vagy akár tízezer forintos fejhallgatónál sokkal nagyobb élményt ad a használata.
Ha zenét hallgatunk vele, akkor értelemszerűen a jó minőségű forrásból származó zeneszámok esetén mutatja meg az igazi erejét, úgyhogy érdemes erre is odafigyelni. FLAC és DSD 5,6 MHz mintavételezésű fájlokkal próbáltuk ki, és a végeredmény egészen rendben volt. Viszont az is igaz, hogy a satnya anyagokat nem kíméli, ami miatt akadtak olyan MP3-ak vagy YouTube videók, amikkel általában nem szokott baj lenni, de most ki kellett kapcsolni féltávnál, ugyanis annyira határozottan jelentkeztek a különféle, tömörítésből fakadó hanghibák, nyeklések, zörejek.
Az USB-s kábelen lévő vezérlőben található egy Digital Signal Processor, aminek köszönhetően lehetőség nyílik a virtuális 7.1 funkció bekapcsolására. Valószínűleg nem árulunk el nagy titkot azzal, hogy ez nem igazán hozza azt a szintet, amit egy valódi 7.1 csatornás, több komponensből álló rendszer. A megszólalás nem lesz határozottan jobb a bekapcsolásával, inkább csak más. A térérzet alaphelyzetben egy kicsit szűk, amin ez a funkció segít valamelyest, de az is igaz, hogy olykor eltorzítja az arányokat, zajosabbá teszi a végeredményt.
Értékelés
Azért sok mindent elárul a Hyper X Cloud II-ről, hogy a dobozából hiányzó 3,5 mm jack dugós hosszabbító kábel vele a legnagyobb problémánk. Kényelmes, főleg a plüss fülpárnával, nem nyomja a fejet és fület, nem terheli meg különösebben a nyakat.
Mikrofonja remek, a zajszűrés jól működik, miközben a beszédhang kellően hangos és tiszta. A hangminőség játékoknál teljesen rendben van, a zenéknél azért egy kicsit zavaró, hogy a basszusok enyhén háttérbe szorulnak. A dizájnra egy rossz szót sem lehet szólni, a fekete-ezüst színvilággal nem nagyon lehet hibázni. Akár még utcára is fel lehet venni, nem fogják komplett idiótának nézni miatta az embert. 30 000 forintos árával nem tartozik a legolcsóbb mikrofonos fejhallgatók közé, de mivel a teljesítményére nem sok panasz lehet, így simán megéri az árát.
HyperX Cloud II gamer headset
elefant
A HyperX Cloud II headsetet a Kingston magyarországi képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.