HiTi PhotoShuttle fotónyomtató

A 630 PL után újabb szublimációs photoprinter elérhető áron, ráadásul megint a HiTi-től. Megvizsgáltuk.

Bevezető

Korábbi tesztünkben nagyon elégedettek voltunk a HiTi 630 PL printerrel. Most a HiTi PhotoShuttle sem okozott csalódást. Miért is okozott volna, hiszen annak továbbfejlesztett változata, egy jó printer még jobb lett.

Azok számára, akik képben vannak, emeljük ki a különbségeket:

  1. Felbontás 310x310 dpi (PhotoShuttle) a 300x300 dpi (630 PL) ellenében.
  2. Gyorsabb, egy 10x15 keret nélküli fénykép nyomtatási ideje 45 másodperc (PhotoShuttle) a 90 másodperccel (630 PL) szemben.
  3. Jobb minőségű, masszívabb plasztik ház, modern, gömbölyded forma.
  4. Magasabb ár.

Ami a felbontást illeti, a különbség nem számottevő, annyira nem, hogy mindkét printer leírása a forrás kép dimenzióját 1800x1200 pixelben határozza meg. Itt valami zavarnak kell lenni, amit csak pontos mérésekkel lehetne elbírálni. Ezt nem tettük meg, egy kicsit számoltunk viszont. Az 1800x1200 pixel 310x310 dpi felbontással csak 98.4x147.7 mm-es képet produkál, ami kisebb, mint a papír, így 1-2 mm-es fehér szegélynek kellett volna keletkezni, de nem keletkezett. Hmmmm.

Ami a sebességet illeti, az már fontosabb. Az előbb említett számok a tiszta nyomtatási időt jelölik, amit azonban megelőz egy adatfeldolgozási és -továbbítási fázis. Ez az adott számítógép konfigurációtól, a nyomtatandó kép részletgazdagságától, sőt még a felhasználó gyorsaságától is függően 30-60 másodperc. Ezzel együtt egy komplett kép a print utasítás kiadásától számított másfél percen belül elkészül. Nagyon figyelemre méltó teljesítmény, még tintasugaras printerekkel összevetve is.

A tényleges sebességkülönbség elsősorban a sokkal gyorsabb papír mozgatásban rejlik. A ház anyagának és minőségének javítása valóban kívánatos volt. A magasabb ár természetesen nem előny, de az ár/érték arány biztosan nem rosszabb, mint elődjénél.

A HiTi PhotoShuttle álló helyzetű, azaz magasabb, mint amilyen széles vagy mély. Ezáltal kevesebb íróasztal helyet foglal el. Fekete színe és legömbölyített vonalai modern megjelenést kölcsönöznek. Kifejezetten fotóprinter, csak 10x15 cm-es fénykép készítésére alkalmas, általános napi dokumentumok nyomtatására NEM. Speciális festék fóliát és speciális fotópapírt igényel. A festék fólián egymást követik a fotópapírral megegyező nagyságú sárga, bíbor, cián és átlátszó szakaszok, ez utóbbi a védőréteg lesz. Az 50-es fólia tehát 50x4x15 cm azaz 30 méter hosszú és 105 mm széles. A fotópapír egyik felülete fényes, mint a hagyományos vegyi fotópapíré, erre az oldalra kerül majd a kép. 101x178 mm-es téglalap, a rövidebbik oldalairól egy 16 illetve 10 mm-es szél letörhető, így alakul ki a 101x152 mm-es végső kép méret.

Üzembe helyezése egyszerű. A mellékelt CD-ről a driver installálása egy percet vesz csak igénybe a megszokott Windows varázsló irányításával. Mac használók hátrányos helyzetben vannak, számukra a csomagban nincs bent a szükséges driver, külön kell azt letölteniük. A legközönségesebb tápkábel (könnyen pótolható elvesztés esetén) és az egyedi USB kábel (nehezen pótolható elvesztés esetén) csatlakoztatása sem okoz semmi gondot. A készülék tetején lévő gomb megnyomására kitárul az előlap ajtaja. Ide kell a festék fóliát tartalmazó kazettát beilleszteni, ezt sem lehet elszúrni, csak jó helyre jó irányba fog sikerülni.

Ezután helyezzük a fotópapírt a papír adagolóba. Ez egy csöpp figyelmet igényel, a lehetséges négy variáció közül azt válasszuk amelyiknél a papír fényes felülete felfelé, a keskenyebbik letörhető szél pedig előre, a printer belseje felé néz. Egyszerre legfeljebb 25 papír fér be. Végül a papír adagolót kell a kisebbik ajtó lenyitásával keletkező résbe csúsztatni, és a printer üzemképes.

Működés

A HiTi PhotoShuttle hőszublimációs printer, száraz üzemű, nincsen folyékony festék, amit el lehet kenni, nincsenek beszáradó szóró fejek. Cserébe van romlandó papír és festék fólia. A nyomtatás maga négy fázisból áll. A printer elején a lapadagoló felett, illetve a hátán felül található egy-egy rés. A papír hol ezen, hol azon jelenik meg, de nem jön ki teljesen, a letörhető szélek tartják bent. Elölről hátra mindig csak átszalad érintetlenül, míg hátulról előre a tekeredő fóliával együtt elmegy a papír szélességű nyomtató fej előtt. A thermo fej az egyes képpontokban a fény intenzitásával arányos hőt közöl, amivel arányos mennyiségű száraz festék a fóliáról áttapad a papírra. Először a papír felszalad, majd lassabban megjelenik elöl alul, magán hordozva a kép sárga részét. Másodszor a bíbor rész kerül fel, amitől az imént még sárga kép pirossá válik. Mivel a festék rétegek átlátszóak, a színek keveredése tökéletes. A harmadik fordulóban a cián rész nyomódik rá, ami által már a tökéletes színes kép jelenik meg. Végül még egyszer oda-vissza megy a papír, magára véve az átlátszó vedőfóliát. Választhatunk fényes vagy matt felületet, illetve előre megtervezett vízjel vagy logó rányomtatását is. Az utolsó kijövet ki is dobja a kész képet. A vezetőszélek letörése után egy tapintásra, látványra egyaránt teljesen fényképszerű, mosható, UV álló, keret nélküli képet kapunk, amit még az idő sem homályosít el. Ezek a vezetőszélek biztosítják, hogy a papír teljes terjedelmével átmenjen a nyomtató fej előtt, de ne essen ki a vezető görgők közül. Gondoljuk el milyen precíz mechanikára van szükség ahhoz, hogy az egyes fázisokban minden képpont újra és újra a pontos helyére kerüljön. A képpont mérete kb. 0.083 mm. Ez a mechanika teszi a készüléket drágábbá a vele egy kategóriájú tintasugarasokkal szemben. Nincs ide-oda szaladgáló fej, egy sor egyben nyomtatódik, ezért az aránylag kicsi papír méret.

Szoftver

A két mellékelt képszerkesztő programot (Photo Desiree' és Mr Photo 3) nem vizsgáltuk meg közelebbről, egyik sem olyan sokoldalú és komplex, mint például a Photoshop. Az alapvető szerkesztői feladatokra, mint például a kivágás, átméretezés, kontraszt, fényerő, színegyensúly, sőt felirat vagy keret hozzáillesztése, mindkettő képes. Jó tudni, hogy a Photo Desiree' egy HiTi fejlesztésű program, kiválóan együttműködik a printerrel. Van egy eset, amikor igen nagy segítségünkre lehet: ha öntapadós matricára nyomtatunk. Bizony, ez is lehetséges, vagy 4x4-es vagy 4-2-4-es hálóba rakhatunk kis képecskéket, és a Photo Desiree' segítségével az üres hálóba dobálhatjuk a képeket. Az átmeretezés és összeillesztés automatikusan történik. Ha megtelt a háló, csak egy klikk a print utasításra, és nem kell másfél perc, hogy készen legyen. Egyéb programmal ez azért macerásabb lenne.

A printer driver első oldalán állíthatjuk be a papír típust (fotó, 4x4, 4-2-4), a kép állást (fekvő, álló), mozaikolást (teljes lap, 4 igazolvány kép), példányszámot, kívánunk-e előzetes képet látni, kívánunk-e speciális védőréteget. Félreértés ne essék, védőréteg mindig van, azt kell eldönteni, lesz-e különleges kívánságunk, amit majd egy későbbi oldalon fogunk konkretizálni. A második és harmadik oldalakra nem feltétlenül kell rálépnünk.

A második oldal a printer kalibrálását segíti, ezt természetesen csak időnként kell elvégezni, célszerűen akkor, amikor új festék fóliát helyezünk be. Ez egy primitív művelet, amely részben a kép papírra helyezését célozza be, részben a színek kezelését. Egyszerűen kinyomtatható egy 9 változatot tartalmazó tesztkép és a legsikerültebb sorszámát kell a megfelelő ablakba beírni. De kérhetjük a Windows segítségét is, vagy egyáltalában nem kérünk semmilyen színkezelést. Erről még külön is fogunk beszélni.

A harmadik oldal az adminisztratív információké, a driver verzió adatai, sorozatszáma, és link a HiTi weboldalára.

Ha megjelöltük a speciális védőréteget, akkor az első oldal OK-ja után bejövő oldalon választhatjuk meg, mit akarunk. Akarhatunk matt felületet, előre elkészített logó vagy vízjel rányomtatását, ez utóbbiak esetében megválaszthatjuk azok halványságát.

Ha megjelöltük az előzetes képkeretet, akkor az első oldal OK-ja után (vagy a speciális vedőréteg OK-ja után) a következő oldalt láthatjuk.

Itt még egy esélyünk van kontraszt, fényerő, élesség állításra, a scale és centralize gombok segítségével kivágásra (Erre szükségünk is lehet, ha eddig meg nem gondoltunk arra, hogy a legtöbb digitális fényképezőgép 4:3 arányú képet készít, míg a legtöbb fotóprinter, így a PhotoShuttle is 3:2 arányút.), és korlátozott színegyensúly állításra is. Ha ugyanis klikkelünk a Mirabella gombon, akkor a kép kilenc, színben, kontrasztban kicsit eltérő változatát kínálják fel nekünk, a legmegfelelőbbet újabb klikkeléssel választhatjuk ki. Végül ellenőrizhetjük eddigi beállításainkat is, ha minden stimmel, egy utolsó klikk a print gombon, és a kocka el van vetve.

Kalibrálás

Új festék fólia behelyezésekor célszerű a printert újra kalibrálni, pontosabban a fólia után állítani. Ezért gazdaságos 50 darabos papír és fólia csomagokat venni. Szerencsére a papír még abban is két 25 darabos alcsomagban van, ami azért jó, mert nem ajánlatos hosszú ideig tárolni a már megbontott csomagokat. A printer nem kínál fel profi objektív módszert a színhűség beállításához. Próbálkozhatunk a driver második oldalán található tesztkép kinyomtatásával. Így egy fotópapírt elvesztegetünk, és nem látván az élő hölgyet, nehéz az eredetihez legjobban hasonlítót kiválasztani, nem is beszélve az összehasonlításban rejlő hibalehetőségéről. Készíthetünk magunknak saját tesztképet, aminek az eredetije is kéznel van, ha jól csináljuk, jobb eredményt érhetünk el, de az utánállítást így minden egyes képen külön kell majd megtennünk, ami nagyon macerás lesz. Végül megtehetjük, hogy egyszerűen printeljük a képeinket. Ha az első túl zöld, a második előtt átállítjuk a driver második oldalán a kódot, és így tovább, javítunk amíg tudunk. Nagyon nem professzionális megoldás, de ne feledjük el, hogy printerünket nem is a professzionálisok árán vettük. A tapasztalat az, hogy csak árnyalatnyi színeltérések jelentkeznek, akkor sincs semmi baj, ha egyáltalában nem törődünk a kalibrálással. Ha pedig a fokozatos korrigálás mellett döntünk, akkor sem lesz nagyon szemet szúró az első és utolsó képek közti színhűségbeli különbség. (Csak zárójelben, vegyük észre, hogy a profi labor profi módon kalibrált profi printere sem képes a Te képedet összehasonlítani annak alanyával. A digitális adataid színhűsége függ a fénykép elkészítésekor fennálló fényviszonyoktól, fehér egyensúlytól, és az esetleges utószerkesztés gondosságától.

Az otthoni nyomtatásról

Választhatsz tintasugaras printert, hőszublimációsat, vagy inkább profi laborba küldheted digitális képeidet papírra nyomtattatni. Valószínűleg az utóbbi esetben lesz a legprofibb printeren készült képed, és manapság ez nem is drágább, mint amibe az otthoni nyomtatás kellékanyagai kerülnek. De egy különleges élménytől fosztod meg magad, és az eredmény sem biztosan kielégítő. Mint már mondtuk, nem elég a printert jól kalibrálni, ha már az adatokban eltérés van. A laborok gyakran egy automata folyamattal próbálják ezt korrigálni, ami valóban segíthet egyes képeken, de ronthat is. Könnyen lehet ködös időből napsütésest produkálni, csak az tudja a kép eredeti hangulatát felidézni, aki ott volt a készítésekor. Tehát ha megteheted, nyomtass otthon! A hőszublimációs printerek általában drágábbak a tintasugarasoknál, ráadásul az utóbbiak nagyobb formátumúak (A4-es vagy még nagyobbak is) és a mindennapok dokumentumainak nyomtatására is alkalmasak, elterjedtebbek, rugalmasan választható a nyomtatott képek mérete, minősége. De igazi fénykép minőséget a hőszublimációs produkál. Nem véletlenül használják ezt a technológiát a profi laborok. Ha igényes vagy képeid minőségére, a HiTi PhotoShuttle nagyon jó választás, bár első ránézésre nem tűnik olcsó mulatságnak a maga 60ezer Ft körüli plusz 100 Ft képenkénti árával.

Összefoglalva

A HiTi PhotoShuttle egy kiváló printer, a HiTi 630 PL továbbfejlesztett, leginkább felgyorsított és kicsit legömbölyített változata. Ami jót az utóbbiról elmondtunk korábbi tesztünkben, mind érvényes az előbbire is. Csak 10x15 cm-es fotórealisztikus képek készítésére alkalmas, de arra nagyon. Az elkészített képek minőségben, színességben (a színhűség szót itt kerülöm), idő és vasfog (UV és víz) állóságban vetekszenek egy profi labor digitális vagy akár hagyományos kidolgozású képeivel. "Egy digitális minilabor a számodra!" Extra bónuszként 25x37.6 mm-es öntapadós címkéket is nyomtathatunk vele, ha megvásároljuk az ehhez szükséges alapanyagot. Üzembe helyezése és használata roppant egyszerű. Az ára és a képenkénti ára is kimagaslóan alacsony a hőszublimációs printerek közt, de nem olcsó, ha tintasugarassal hasonlítjuk össze. A 310x310 dpi felbontásban folytonos átmenettel biztosított 24 bites színmélység nem hivatalos átváltásban 4800x4800 dpi felbontású tintasugaras képnek felel meg, a 45 mp nyomtatási idő pedig gyorsabbá teszi a legtöbb printernél. Két negatívum említhető meg: csak Windows használók élvezhetik, illetve a printer kalibrálási lehetősége jobb is lehetne. Nem tökéletes, de jobban és még mindig nagyon egyszerűen használható megoldást nyújtana, ha a kalibráláshoz felhasznált tesztképet a felhasználó tölthetne a driverbe.

HiTi PhotoShuttle műszaki adatok:

  • Nyomtatási módszer: szublimációs D2T2, 4 szakaszos: sárga/bíbor/cián/védő réteg, 256 színt színenként, összesen 16.77 millió szín (24 bit színmélység)
  • Felbontás: 310x310 dpi
  • Papír méret: 101x152 mm
  • Sebesség: 45 mp/kép adatfeldolgozás nélkül
  • Papír adagoló: automata, max 25 papír
  • Computer interface: USB v1.1
  • Rendszer követelmény: Windows 98/ME/2000/XP, 64MB RAM, 25 MB HDD üres, USB, Pentium processzor
  • Táp: 100-240 V, 50/60 Hz
  • Működési hőmérséklet: 15-32 °C
  • Méretek: 218x210x140 mm
  • Súly: 2.0 kg
  • Doboz tartalma: printer, papír adagoló, USB kábel, táp kábel, rövid használati utasítás, CD (driverek, Photo Desiree', Mr Photo 3, használati utasítás), próba készlet (8 db papír, 1 db 4x4 sticker, 1 db 4-2-4 sticker, 10-es festék fólia).

Azóta történt

  • Lapolvasók tesztje 3/1.

    Szkennereket bemutató tesztsorozatunk első részében négy, 40 000 forintnál olcsóbb lapolvasó kerül terítékre.

  • HiTi 640 PS nyomtató

    A HiTi cég termékei nem először járnak nálunk, és eddig jól szerepeltek. Most a 640 PS jelű fotóprintert vizsgáltuk.

  • HiTi 730 PS fotóprinter

    A 630 PL/PS és a 640 PS után szerkesztőségünk megismerkedhete-tett az akár 15 x 20 cm-es képeket is nyomtató HiTi 730 PS-sel.

  • 50. hét: digitális képalkotás

    Az új termékek mellett most a digitális fényképezés eszköztárának szentelünk több figyelmet.

Előzmények