Adattárolás 2,5”-os merevlemezen
A notebookok mellett a 2,5”-os merevlemezek is egyre jobban előtérbe kerülnek. A kisebb winchesterek nagy előnye, hogy halkabbak, hordozhatóbbak. A SATA-s egységeket már mindenféle átalakító nélkül be lehet építeni az asztali gépekbe is, így a halk rendszert építők nagy kedvencei lehetnek. A kisebb kapacitású, 40-60 GB-os modellek ára oly mértékben csökkent, hogy felveszi a versenyt a 4 GB körüli flash alapú tárolókéval. A notebookmerevlemezek hátránya az asztaliakkal szemben, hogy lassabbak és kisebb a kapacitásuk is. A két problémát egyszerre orvosolja – vagyis inkább csak enyhíti – a PMR (perpendicular magnetic recording), vagyis merőleges adatrögzítési elv. Ezzel a módszerrel nagyobb adatsűrűség érhető el, és gyorsul a lineáris írás/olvasás is. Az első PMR merevlemez a hazai piacon a Samsung 160 GB-os modellje. Sajnos, egyelőre csak IDE csatolófelülettel vásárolható meg, vételára pedig 38 300 Ft. A kisebb 120 GB-os Samsungok között is volt már PMR-es, de a hazai forgalmazóknál nem találkoztunk vele.
Hirdetés
A kis merevlemezeknél egyelőre nem terjedt el a SATA oly mértékben, mint a nagyoknál, de a fokozatos váltást itt sem lehet elkerülni, az újabb notebookokba már ezeket építik. A napokban egy 2,5”-os SATA merevlemezkeret járt nálunk. A termék az equip márkajelzését kapta. A dobozkában, a tároló mellett műbőr huzatot, egy kis csavarhúzót, felragasztható gumilábacskákat, adat- és tápkábelt, használati útmutatót, valamint egy telepítőlemezt találtunk.
A huzat meglehetősen szűk volt, és az átvitelhez elengedhetetlen kábelt sem tudtuk belerakni.
Maga a dobozka nagyon egyszerű, szögletes formájú, így a szükségesnél egy picivel sem foglal több helyet. Alumíniumból készült, így a hőleadással sem lesz gond.
A tároló lelke egy JMicron JM20339 vezérlő, amelyet a pici nyomtatott áramkörre telepítettek, közvetlenül a SATA adat- és tápcsatlakozó mellé.
A HDD-keret teszteléséhez egy 60 GB-os, 5400 rpm-es SATA merevlemezt használtunk. Elsőre úgy tűnt, hogy pusztán az adatos USB kábel feszültsége elég lesz, de komolyabb lemezműveleteknél már a kiegészítő tápellátást adó USB részre is szükség volt.
Az SATA-s USB vezérlők általában kevésbé terhelik a processzort, mint az IDE-sek, ezt az equip dobozka JMicron chipje is alátámasztotta, csupán 8%-os processzorterhelést produkált. Az átlagos átviteli sebességben valószínűleg a merevlemez volt a korlátozó tényező, mert USB és közvetlen SATA csatlakozással is 29 MB/s körüli értéket mértünk. Elérési időben a SATA valamivel jobb volt, löketszerű sebességben pedig alaposan leiskolázta az USB-t, de erre számítottunk.
Az equip 2,5”-os SATA HDD-kerete 6400 forintba kerül. Lényegesen olcsóbb, 2600 Ft IDE csatolós változata.
rudi