Friss Intel processzorok és alaplapok

Intel, 1333 MHz



A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi partnereink listái alapján képeztük kiskereskedői haszon és 20% áfa hozzászámításával. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vásárolhatóak meg.

Jövő héten érkezik a hazai kereskedőkhöz a Bearlake chipkészletekhez való Core 2 Duo processzorok első hulláma. Az újdonságok fő érdekessége, hogy FSB-jük 266 MHz-ről 333 MHz-re, azaz effektív buszsebességük 1066 MHz-ről 1333 MHz-re emelkedett. Nem változtak viszont a szorzók, így alapvetően magasabb órajelen ketyegnek a friss CPU-k, mint a régiek. A leglassabb E6550 is 2,33 GHz-es, ami 7-es szorzóra vall. Árát nagyon érdekesen lőtték be, 42 000 Ft, tehát csak egy ezressel drágább a 200 MHz-cel lassabb E6420-nál. Eggyel magasabb szorzójú, tehát 2,66 GHz-es az E6750, amely így pariban van az E6700-zal, de 45 000 forintos árával jelentősen olcsóbb nála, hiszem az E6700-at durván 70 000 forintért mérik. Ha minden jól megy, a leggyorsabb 3,00 GHz-es E6850 sem lesz drágább 65 000 forintnál.


Már elérte a 3 GHz-et

Még két érdekesség van az Intel processzorok háza táján. Az egyik a 200 MHz-es FSB-s E4000 sorozat felfelé bővítése a 2,20 GHz-es E4500-zal, amelynek értelemszerűen magas, 11-es szorzója és kedvező, 33 000 forintos ára van. Érdekesen alakul majd a 2,4 GHz-es, négymagos Q6600 ára, ugyanis a jövő hét folyamán az aktuális 100 000 forint fölöttiről valahova az E6850 szintjére akarják csökkenteni.

Bővítette Bearlake chikészletes alaplapjainak hazai arzenálját az Asus. A korábbi négy modell mellé további négyet vezetett be. Jelenleg a legolcsóbb a valamivel 30 000 forint alatt kapható P5K SE. Ugyan alapmodellről van szó, de így is felszerelték minden fontossal. Az új processzorok mellett kezel négy DDR2 memóriamodult, egy hosszú PCI Express csatlakozója van. Az ICH9 déli híd csak négy SATA egységet irányíthat, de külső vezérlőre köthetünk két IDE és egy külső eSATA meghajtót. A hálózati vezérlő gigabites, a hangrendszer nyolccsatornás. Van egy tucat USB, csak a FireWire vezérlő és a gigantikus hűtőborda maradt le.

Nem sokkal drágább, már csak 32 000 forintba kerül az alap P5K, amely két hónappal ezelőtt kereken 40 000 forintos árral indult. Az SE-hez képest több extrát is kínál, mint amilyen a második hosszú PCI Express aljzat CrossFire-támogatással, eggyel több SATA csatlakozó, FireWire és néhány heat-pipe.

Nagyjából 5000 forinttal csökkent a korábban már megismert P5K-E, P5K Deluxe és a DDR3 memóriás P5K3 ára, melyekhez Wi-Fi modult is kapunk. Két, munkaállomásokba szánt modell is bemutatkozott. A P5K WS érdekessége, hogy a szokásos PCI és PCI Express mellett PCI-X busz is van rajta, amelybe például komoly hardveres RAID vezérlőt illeszthetünk. A felszerelés többi része is elsőrangú. Összesen hat belső és két külső SATA, valamint két IDE tárolót állíthatunk hadrendbe. Van mellettük 12 USB, FireWire és dupla gigabites hálózati vezérlő. Az Asus P5K WS vételára 52 400 Ft. Ugyan az Asus P5K64 WS-nek nincs PCI-X aljzata, de van helyette négy hosszú PCI Expresse. Többi lényeges paraméterében megegyezik a P5K WS-sel, ára pedig 57 500 Ft.

DDR2–DDR3 öszvérrel is előrukkolt az Asus. A P5KC-nek összesen hat memóriaaljzata van, ezek közül négybe DDR2, kettőbe pedig DDR3 modulokat rakhatunk. A többi részletre is ügyeltek. Van két hosszú, CrossFire-t támogató PCI Express aljzat, használhatunk akár öt belső és egy külső SATA, valamint két IDE tárolót, a hálózati vezérlő gigabites, a hangrendszer nyolccsatornás, van tucatnyi USB, FireWire, és a hőcsövek sem hiányoznak. Az ár a gazdag felszereltséghez mért: 36 000 Ft.

VGA, egér, USB

Tovább éleződik a helyzet a középkategóriás VGA-k piacán. Eddig csak az MSI kínálatában láttunk GDDR3 memóriás Radeon HD 2600 XT-t, amely extra hűtővel, de közel 34 000 forintos áron kellette magát. Most itt a Sapphire hasonló tudású, de jóval mérsékeltebb árú modellje, melyért alig több mint 25 000 forintot kell fizetni. Az újdonság GPU-ja 800 MHz-en ketyeg, ezzel 200-at ver a HD 2600 Próra. Memóriája 700 MHz-es (effektíve 1400 MHz-es), ami elmarad a GDDR4-es társa mögött, de tesztek alapján teljesítményükben nincs túl nagy különbség.

Azért az NVIDIA sem ül tétlenül a babérjain. 600/750 MHz-es Galaxy GeForce 8600 GT-t már kevesebb mint 27 000 forintért vehetünk, és ez a kártya felveszi a versenyt az új Radeonokkal. Kisméretű gépben gondolkodóknak is kedvez az NVIDIA. A nem valami erős, de legalább olcsó – 13 600 forintba kerülő – MSI 8400 GS után a Leadtek gondozásában megjelent egy félmagas nyomtatott áramkörű GeForce 8500 GT is. Az újdonság DVI, D-Sub és S-Video csatlakozóit két alacsony hátlapi modulra osztották szét. Várhatóan aktív és passzív, hőcsöves hűtéssel is forgalomba kerül 22 600 forint körüli vételáron.

A Logitech legutóbbi egeres újítása a szervómotoros MicroGear görgetőkerék, amellyel egyszerre lehet nagy léptékben és hajszálpontosan görgetni. Egyelőre nehezen terjed a technológia, ugyanis csak a legdrágább modellekben találkozhattunk vele. Most megtörni látszik a jég, mert a lézeres MX 610 utódján, az MX 620-on is megjelent a motoros görgő. Bár ez az egér sem olcsó, de 10 000 forint körüli ára már enyhébb. A lézeres érzékelő vezeték nélkül, a 2,4 GHz-es rádiófrekvencián küldi pozícióját a számítógéphez. Az új egér formája megegyezik elődjéével, de gombjait kicsit átvariálták. Lehagyták az e-mail vagy üzenet érkezését jelző lámpácskákat, a bal gomb peremén lévő gombokat pedig egyetlen, keresőt aktiválóra cserélték. Megmaradt viszont a hüvelykujjnál lévő két gomb. Egyelőre balkezes változatról nem hallottunk, olyan csak az MX 610-ből van.

Az idehaza kevéssé ismert Integral – melynek termékeit a Majos Plus Kft. forgalmazza – nagyon elegáns pendrive-okkal rukkolt elő. A letisztult formavilágú, ezüstös pálcikák ideálisak vállalati címkék, reklámfeliratok gravírozására. Az AG47 értékét tovább növeli az elegáns bőrtok. Teljesítményére sem lehet panasz, támogatja a Vista ReadyBoost technológiáját is. Az 1, 2, 4 és 8 gigabájtos kapacitással elérhető pendrive-ok ára rendre 4000, 5500, 10 300, illetve 21 600 forint.

A4 Tech R7 billentyűzet és egér

Folytatódik A4 Tech-es mini sorozatunk. Ezúttal két energiatakarékos vezeték nélküli beviteli eszközt próbáltunk ki, melyeket a gyártó az R7 termékcsaládba tömörít. Az R7 RK(S)-2670D billentyűzet és egér kombóhoz hasonlót már korábban is kipróbáltunk.

A két termékhez ugyanazt az X7-es szériára hasonlító, de annál valamivel kisebb vezeték nélküli egeret kaptuk, ami egyértelműen pozitív tény. Már első találkozásunkkor megszerettük ezt a formát, és az A4 Tech anyagminősége is egyre jobb. Az egér két AAA-s elemről működik, optikai érzékelője és összesen hét gombja van, melyek közül egyik duplaklikkelő.

Változatlan a pici, USB-s adóvevő és a mellékelt vezetékes USB aljzat is.

Merőben más viszont a rengeteg kiegészítő gombbal felszerelt billentyűzet, igaz, ez is az egyre divatosabb, fekete gombos, ezüstszürke borításos színt kapta. A klaviatúra bal szélét kiszélesítették, de így sem nagyobb átlagos társainál. Véleményünk szerint a legrosszabb helyről, a kurzorbillentyűk és a fölöttük lévő hatos környékéről lopták el a helyet. Az új elrendezés megszokást igényel, és nagy sűrűsödést eredményezett, bár logikusnak mondható. Egymás mellé került a Home és End, egymás alá a Page Up és Page Down, az Insert és a Delete is jól elérhető, csak meg kell szokni, merre nyúljunk értük.

Az extra gombokat két zónára oszthatjuk; a felső ezen belül még három részre bomlik. Balra új MS Office dokumentumot hozhatunk létre, Wordöt, Excelt, webböngészőt és e-mail klienst indíthatunk. A középső részen médialejátszóhoz tartozó extrák vannak, és naptárat, számológépet, valamit a sajátgépet, keresőt hívhatjuk elő velük. Van itt egy office gomb is, amellyel a funkcióbillentyűk MS Office funkciót kapnak. Ilyenkor nem működnek hagyományos szerepükben. Jobbra felülre webböngészéshez való gombokat telepítettek.

Némi redundancia van a felső és oldalsó gombok tekintetében. A bal szélen is találtunk előre-hátra lépegetőt, de volt ott sok minden más is. Például kikapcsoló, sleep, taszkváltó, bezáró. Alattuk egy széles görgő terpeszkedett, amely az egér hasonló szervének funkcióját veszi át. Még lejjebb volt az extra billentyűk azon része, amelyet a leggyorsabban megszoktunk és megszerettünk. Ezek a másoló, kivágó és beillesztő gombok, valamint a visszavonás.

Annak ellenére, hogy az alsó gombsor alatt méretes perem húzódik még egy nagyobb csuklótámaszt is kaptunk.

Az ergonómiát javítják a picike lábacskák.

Az extra gombok többsége csak a meghajtószoftver telepítése után kelt életre, ekkor viszont már kifogástalanul működött. Nemcsak alapfunkciójukat láthatták el, hanem testre is szabhattuk őket. Kár, hogy a médiakezelős rész alapból nem boldogult a Winamppal. Ami a fő gombsorokat illeti, kicsit imbolyogva jártak, de inkább a szokatlan elrendezéssel, mintsem működésükkel volt gondunk. Ez a probléma pár nap alatt eltűnik, de azonnal újra előjön, mihelyst ismét hagyományos kiosztású billentyűzetre váltunk. A teszt után folyamatosan a felfelé nyíl fölötti üres helyet nyomogattuk, ahol a Delete-et sejtettük, de már nem volt ott, vagyis nem ott volt.

Korábbi R7-essel is tapasztaltuk, hogy – valószínűleg az energiatakarékosság miatt – a vevő hatótávolsága elég kicsi; szemből 2 méterről már nem érzékelt. Tesztkörnyezetünkben a vevőt az asztalra állított számítógép előlapjába szúrtuk, az egeret azonban jó 30 cm-rel beljebb, nagyjából a ház közepével egy vonalban használtuk. Ebben a felállásban a monitorhoz közelítve már akadozott a vétel. Szintén a takarékosság rovására írható, hogy az egér használaton kívül „elaludt”, és ilyenkor érezhető késéssel ébredt fel újra.

A készlet 8500 forintos árához képest meglepően sok extrát kínál. Az egér formája kényelmes, a billentyűzet alapvetően jó, de szokni kell a kiosztását.

A4 Tech R7-10 miniegér

Másik R7-es energiatakarékos delikvensünk egy kedves kis egérke volt, az R7-10. Dobozában a szokásos R7-es adóvevőt, némi papíranyagot és egy kis táskát találtunk mellette.

Piros pontot érdemel az A4 Tech, hogy a tokról nem felejtette le az adóvevő kis zsebét. A külső mikroszálas anyagból van, a belső párnázott.

Nagyon ügyesen és ízlésesen alakították ki a pici elektronikus rágcsáló borítását. A feketeséget csak az övvonalon és a görgő tájékán körbefutó ezüstös csík töri meg; a fenékre biggyesztett A4 Tech logó egészíti ki őket. A forma íves, nincsenek kiszögellések. Az R7-10-nek mindössze három gombja van, ezek közül egyik a görgő alatt, amely egyébként oldalra nem billenthető.

Alul itt is optikai érzékelőt találtunk, amit jobban szeretünk, mint a lézereset. A kisegér két AAA-s elemről működik, melyeket felülről lehet betölteni. A burkolat kioldója a görgő fölötti méretes gomb.

A rádió hatótávolságából és az energiatakarékosságból adódó lekapcsolási-újraéledési kellemetlenségekkel itt is találkoztunk, de lényegében nem voltak zavaróak, különösen nem egy notebookos egérnél. Véleményünk szerint az A4 Tech R7-10 megéri a 4600 forintos árát; semmivel sem rosszabb, mint számos jóval drágább konkurense.

rudi

Előzmények

Hirdetés