Hirdetés
Nyomtatott áramkörök
Mielőtt nekilátnánk a kártyák hűtési képességeinek vizsgálatához, hasonlítsuk össze az egyes modellek nyomtatott áramköreit! Az eredeti elrendezését a lapos, szinte az egész kártyát beborító hűtő határozza meg. Ennek körvonala jól látható a nyomtatott áramkörön. Felső élén elmaradhatatlan a CrossFire dupla csatlakozója, a végén pedig a PCI Express tápcsatlakozó – egy darab a HD 4870 kettőjével szemben. Lényeges elem még a nyolc memóriamodul, melyek 512 megabitesek, így jön ki belőlük 512 MB. Referenciamodellünkön 1 ns-os Qimonda GDDR3 chipek voltak, melyek referenciaórajele 1000 MHz (effektív 2000 MHz). Az utolsó fontos elem a négytűs tápcsatlakozó az alsó sarokban, melyen keresztül szoftveresen is szabályozható a rákapcsolt ventilátor fordulatszáma.
Első látásra az Asus EAH4850 TOP felépítése teljes mértékben referenciamegoldásnak tűnik. Alaposabban szemügyre véve látszik, hogy egyes szilárdelektrolitos kondenzátorokat olcsóbb hagyományosakra cseréltek. Itt szintén 1 ns-os GDDR3 modulokat láttunk, de Samsung márkájúakat. Más a tápcsatlakozó is, háromtűs. Ez azért lehet kellemetlen, mert nem biztos, hogy az általános szoftverekkel (például RivaTunerrel) szabályozható lesz.
A hátsó csatlakozótól nagyjából a memóriamodulok vonaláig az MSI R4850-2D512-OC is a referenciát követi. Utána viszont teljesen más feszültségszabályozó részleg következik. Máshova – a felső élre – került a továbbra is négytűs tápcsatlakozó. Még egy fontos részletet felfedeztünk: a két DVI között nincs komponens videokimenet. Memóriából ismét 1 ns-os Samsungot üdvözölhetünk a fedélzeten.
Alaposan megrakták alkatrészekkel az Asus EAH4850 MATRIX nyomtatott áramkörét. Minden kondenzátora szilárdelektrolitos, és látható a lapon a második PCI Express tápcsatlakozónak kihagyott hely. A Radeon HD 4870-eket tárgyaló folytatásban majd részletesebben beszélünk a háromtűs ventilátorcsatlakozó mellett kihagyott helyről is. Érdemes megfigyelni, hogy a GPU a referenciához képest egy kicsit hátrább került.
Még tovább tolták a GPU-t a Gigabyte mérnökei. Minden kondenzátor szilárdelektrolitos, a ventilátorcsatlakozónak viszont csak a helye van meg. A ventilátoros modellekre két- vagy négytűs aljzat is kerülhet. Annak ellenére, hogy a passzív Gigabyte-on is csak nyolc memóriamodul van, azok összesen 1 GB-ot tesznek ki, ugyanis a rajta található Samsungok már 1 gigabitesek. Nemcsak a képen tűnik úgy, hanem a valóságban is valamivel rövidebb a nyomtatott áramköre, mint a korábban tárgyalt vetélytársainak. Ez egy szűkebb házban sorsdöntő lehet.
Persze aki igazán rövid Radeon HD 4850-et akar, az minden bizonnyal a Sapphire Editiont választja majd. Ez a kártya még a Gigabyte-nál is pár centiméterrel rövidebb. GPU-ja még hátrébb került, mögüle a feszültségszabályzós szekciót előreköltöztették. Előbbre került a négytűs tápcsatlakozó is, mellette pedig egy televíziós szabványok (PAL, NTSC) között váltó jumper tanyázik. A memória itt ismét Qimonda márkájú, 1 ns-os, nyolc modulban 512 MB-ot tesz ki.
Sapphire Radeon HD 4850 Sapphire Edition
Kevésbé érdekes a nyomtatott áramkörök hátsó része, de itt sem egyformák. Jól látható, hogy a referenciatervezés a legzsúfoltabb, a többié lényegesen egyszerűbb. A legkomolyabb hűtésrögzítése is az eredetinek van, a speciálisakat rendszerint négy csavar tartotta. Egyedül az Asus EAH4850 MATRIX hátulján hagytak ki helyet további memóriamoduloknak.
Sapphire Radeon HD 4850 Sapphire Edition
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!