Fél tucat Radeon HD 4850

Asusok

Tavaly nyári megjelenése óta a piac egyik legjobb ár/érték arányú grafikus kártyája a Radeon HD 4850. Teljesítménye elegendő a legmodernebb játékok maximális grafikai részletességű futtatásához akár 1920x1200 pixeles felbontásban. Modern architektúrája és DirectX 10.1 támogatása miatt időtálló termékről van szó, mely a CrossFire-nek köszönhetően egy vagy több társsal bővíthető ki. Jellemző a legtöbb mai grafikus kártyára, hogy első körben minden gyártó ugyanazt a referenciafelépítést és -hűtőt használja, amit a tervező kínál. Emiatt a kezdeti időkben szinte mindegy, melyik gyártó termékét választjuk, idővel viszont megjelennek a módosított változatok. Az átalakítás rendszerint az órajeleket, hűtést, de gyakran a nyomtatott áramkör felépítését is érinti.

Hirdetés

Mai tesztalanyaink közül már egyik sem úgy néz ki, mint a kezdeti referencia. Itt van például az Asus EAH4850 TOP, melyen egyedi hűtés feszít, és órajeleit is módosították némileg. A kiindulási 625/1000 MHz helyett 680/1050 MHz-en jár. Az igazat megvallva nem annyira értékeljük a hasonló, kismértékű tuningot, mert rendszerint megdobja az árat, és ugyanezt a húzást a teljesítményéhes felhasználó önállóan is megcsinálhatja.

Oldalról jól látszik, hogy a referenciával ellentétben az Asus hűtése elfoglalja a szomszédos kártyahelyet is. Ez szóló VGA-nál nem különösebben probléma, de ha CrossFire-ben gondolkodunk, akkor érdemes figyelembe venni, hogy az első kártya ventilátorát leárnyékolja, az odakerülő levegőt pedig felmelegíti majd a második kártya.

Ha tippelnünk kellene, azt mondanánk, hogy ez az egy tömbből kivágott, rézszínű, de valójában alumíniumból készült borda, rajta a kellemes méretű ventilátorral olcsóbb darab, mint a fémlapból és -lamellákból, valamint műanyag fedélből álló referenciamegoldás. Az is valószínű, hogy az Asus verzió halkabban tud dolgozni, hogy mennyivel, az később kiderül majd. A kártyához csak a szokásos alapfelszerelés járt: HDMI és D-Sub átalakító, komponens kimeneti kábel, egy PCI Express hatost négytűsre konvertáló tápkábel, egy CrossFire átkötő, két optikai lemez és némi papíranyag. A gyári tuning és a hároméves garancia miatt az átlagnál valamivel magasabb áron kerül forgalomba az Asus EAH4580 TOP.

Kétféle egyedi grafikus kártya létezik, de mindkettőnek ugyanaz a célja. Az elsőt azért módosítják, hogy olcsóbb legyen előállítani, így azonos ár mellett többet keressenek rajta. A másodikat azért módosítják, hogy drágább, de extrább legyen, így még több pénzért lehessen eladni. Az Asus EAH4850 MATRIX az utóbbi csoportba tartozik. Valljuk be, nagyon gusztusos jószág lett ezzel a dizájnos hűtőrendszerrel és a fekete színnel.

Nem látható, de a csomagoláson és az Asus honlapján is olvasható, hogy a kártya feszültségértékei dinamikusan változnak, emiatt nyugalmi állapotban kevesebb hőt termel, meghajtva pedig plusz teljesítményt biztosít. Majd meglátjuk. A méretes hűtő alatt rengeteg felületi alkatrész és egy külön memóriás fémdarab található. Akárcsak az egyszerűbb Asusnál, itt sem hűti semmi a közvetlenül a kártya végén sorakozó feszültségszabályozó alkatrészeket.

Biztos, hogy a MATRIX hűtése nem egy olcsó darab. Alja rézből van, erre méretes lamellasor támaszkodik, amit két hőcsővel is felturbóztak. A harmadik heat pipe ívet ír le a hátsó ventilátor körül, és további hőleadó felülettel is ellátták. A tetejére került még egy tekintélyes méretű fém terelőrendszer. Mondani sem kell, hogy ez a hűtés is blokkolja a szomszédos kártyahelyet. A MATRIX-ot hazai forgalomban sajnos még nem láttuk, az Asustól sem teljes csomagolású mintadarabot kaptunk, így nem tudjuk pontosan, mi jár hozzá.

Kékek

Nem aprózta el a bordagyártást a Gigabyte sem. Bár vannak egyszerűbb, Zalman OEM hűtővel szerelt példányai is, a GV-R485MC-1GH-val megmutatta, hogy őrülten merész is tud lenni. Igaz, hogy 55 nm-en készül az RV770 GPU, ezért fogyasztásban elég jó, de mégis egy felsőkategóriás VGA-ról van szó, 100 watt fölötti étvággyal. Egy ilyen kártyára szerintünk mindenképp bátor dolog passzív, ventilátor nélküli hűtést tenni.

Még akkor is, ha olyan nagy és „többmagos”, mint a Gigabyte megoldása. Két lamellasorból áll a csoda, amit hőcsövek kötnek össze. A GPU fölötti, nagyobb hőcső felnyúlik a VGA fölé, a hátsó pedig a hátlapi panelhez kapcsolódik. Természetesen a monstrum elfoglalja a szomszédos kártyahelyet.

Mérete ellenére csupán négy csavar tartja a Gigabyte passzív hűtőjét a Radeonon. Érdekes, hogy a két lamellasor merőleges egymásra, tehát a számítógépházban elölről hátulra és lentről felfelé mozgó légáramlatnak is az útjába áll valamelyik. Persze az is igaz, hogy eközben a másik hasznosítja az egyik által blokkolt irányt. Mindenesetre megjegyeznénk, hogy az egyedi VGA-hűtéseket gyártó vállalatoknál még nem láttunk hasonló elrendezésű terméket. Arra számítottunk, hogy ez a nagy fémdarab majd alaposan megdrágítja a kártyát, de úgy is csak 5000 forinttal kerül többe, mint a konkurensek, hogy 512 MB helyett 1 GB GDDR3 memória van rajta.

Különleges jószág a Sapphire Radeon HD 4850 Sapphire Edition is. Mondhatni, éppen az ellentéte a passzív Gigabyte-nak vagy a "mátrixos" Asusnak. Első ránézésre látszik, hogy jó pár centiméterrel rövidebb konkurenseinél, hiányzik a hátuljáról a feszültségszabályozó szekció. Az elején viszont van egy oda nem illő borda az Asus TOP-éhoz hasonló fő hűtő előtt.

Ez a szintén egyszerű fémdarab is elfoglalja a szomszédos kártyahelyet, tetejére pedig – a kellemesen méretes ventilátor köré – műanyag gallért szereltek.

Alulról nézve már nem olyan szimpla a Sapphire hűtője, mint az Asusé, ugyanis közepébe rézmagot tettek. Ventilátorának nem három, hanem szabályos, négytűs csatlakozója van, miből arra következtetünk, hogy fordulatszáma majd jól szabályozható lesz. Eltávolítva a gallért azt láttuk, hogy a borda lamellái nem nyúlnak fel mellé. Alapfelszereléssel és alapórajeleken kapható a HD 4850 Sapphire Edition, rendszerint pár ezressel olcsóbban, mint konkurensei.

Vörösek

Az MSI-től az R4850-2D512-OC-t vettük szemügyre. Nevében az OC utótag tuningra utal. Grafikus magja 625 MHz helyett 640 MHz-en jár. Szerencsére az MSI nem számol fel semmilyen extra költséget ezért a minimális túlhajtásért. A kártya nagyjából annyiba kerül, mint konkurensei. A gyártó honlapja szerint kétféle hűtéssel kapható. Nekünk sajnos a kisebb jutott, ami olyan magas, hogy elfoglalja a szomszédos kártyahelyet. Nem került a tetejére díszbetét, de egy MSI feliratot azért odabiggyesztettek – pontosabban vágtak – a hátsó panelre.

Ez a hűtő is réznek akar látszani, pedig alumíniumból készült. Közepén az Asushoz és Sapphire-hoz hasonló ventilátor feszít, aminek csak két vezetéke van, tehát valószínű, hogy fordulatszáma nem változik majd, és minden bizonnyal monitorozni sem lehet. Pedig csatlakozója négytűs. Örvendetes, hogy a standard árba a pici tuningon túl belefért a Rainbow Six Vegas 2 játék is.

Végül, de nem utolsósorban lássuk az eredeti ATI Radeon HD 4850-et! Egyedüliként van lapos, a szomszédos kártyahelyet nem zargató hűtése. A vörös műanyagburkolat enyhe ívben végződik, kissé fölfelé irányítja a pici ventilátor légáramlatát. A kártyát úgy alakították ki, hogy a lapos fémdarab lefedje a feszültségszabályozó részleget is, tehát a magasabb alkatrészek oldalra kerültek.

Rengeteg csavar tartja a helyén a referenciahűtőt, ami korrekten befedi nemcsak a PWM-es részt, hanem a memóriamodulokat is, amelyek hűtéséről egyedül a drága Asus MATRIX-nál gondoskodtak. A pici lapátkeréknek négytűs a csatlakozója, az automata mellett megfelelő szoftverrel is szabályozható a fordulatszáma.

Hogy a Radeon HD 4850 melegedési tulajdonságait némileg össze lehessen vetni a GeForce 8800 GT (majd 9800 GT, végül GTS 240) tudásával, amiből korábban kipróbáltunk néhányat, ebben a tesztben is bevetettük a Coolink GFX Chilla egyedi hűtést. Először gondosan felragasztgattuk a memóriabordákat, és pár jutott a feszültségszabályozókra is.

Végül feltettük a méretes, hőcsövekkel támogatott bordát, amiről két vékony, 80 mm-es ventilátor fújja el a meleget. Légáramlatukból a RAM bordái is kapnak. Közös háromtűs csatlakozójukat az alaplapra kell kötni, de kapunk hozzá négytűs, táphoz való átalakítót.

Nyomtatott áramkörök

Mielőtt nekilátnánk a kártyák hűtési képességeinek vizsgálatához, hasonlítsuk össze az egyes modellek nyomtatott áramköreit! Az eredeti elrendezését a lapos, szinte az egész kártyát beborító hűtő határozza meg. Ennek körvonala jól látható a nyomtatott áramkörön. Felső élén elmaradhatatlan a CrossFire dupla csatlakozója, a végén pedig a PCI Express tápcsatlakozó – egy darab a HD 4870 kettőjével szemben. Lényeges elem még a nyolc memóriamodul, melyek 512 megabitesek, így jön ki belőlük 512 MB. Referenciamodellünkön 1 ns-os Qimonda GDDR3 chipek voltak, melyek referenciaórajele 1000 MHz (effektív 2000 MHz). Az utolsó fontos elem a négytűs tápcsatlakozó az alsó sarokban, melyen keresztül szoftveresen is szabályozható a rákapcsolt ventilátor fordulatszáma.


ATI Radeon HD 4850 referencia

Első látásra az Asus EAH4850 TOP felépítése teljes mértékben referenciamegoldásnak tűnik. Alaposabban szemügyre véve látszik, hogy egyes szilárdelektrolitos kondenzátorokat olcsóbb hagyományosakra cseréltek. Itt szintén 1 ns-os GDDR3 modulokat láttunk, de Samsung márkájúakat. Más a tápcsatlakozó is, háromtűs. Ez azért lehet kellemetlen, mert nem biztos, hogy az általános szoftverekkel (például RivaTunerrel) szabályozható lesz.


Asus EAH4850 TOP

A hátsó csatlakozótól nagyjából a memóriamodulok vonaláig az MSI R4850-2D512-OC is a referenciát követi. Utána viszont teljesen más feszültségszabályozó részleg következik. Máshova – a felső élre – került a továbbra is négytűs tápcsatlakozó. Még egy fontos részletet felfedeztünk: a két DVI között nincs komponens videokimenet. Memóriából ismét 1 ns-os Samsungot üdvözölhetünk a fedélzeten.


MSI R4850-2D512-OC

Alaposan megrakták alkatrészekkel az Asus EAH4850 MATRIX nyomtatott áramkörét. Minden kondenzátora szilárdelektrolitos, és látható a lapon a második PCI Express tápcsatlakozónak kihagyott hely. A Radeon HD 4870-eket tárgyaló folytatásban majd részletesebben beszélünk a háromtűs ventilátorcsatlakozó mellett kihagyott helyről is. Érdemes megfigyelni, hogy a GPU a referenciához képest egy kicsit hátrább került.


Asus EAH4850 MATRIX

Még tovább tolták a GPU-t a Gigabyte mérnökei. Minden kondenzátor szilárdelektrolitos, a ventilátorcsatlakozónak viszont csak a helye van meg. A ventilátoros modellekre két- vagy négytűs aljzat is kerülhet. Annak ellenére, hogy a passzív Gigabyte-on is csak nyolc memóriamodul van, azok összesen 1 GB-ot tesznek ki, ugyanis a rajta található Samsungok már 1 gigabitesek. Nemcsak a képen tűnik úgy, hanem a valóságban is valamivel rövidebb a nyomtatott áramköre, mint a korábban tárgyalt vetélytársainak. Ez egy szűkebb házban sorsdöntő lehet.


Gigabyte GV-R485MC-1GH

Persze aki igazán rövid Radeon HD 4850-et akar, az minden bizonnyal a Sapphire Editiont választja majd. Ez a kártya még a Gigabyte-nál is pár centiméterrel rövidebb. GPU-ja még hátrébb került, mögüle a feszültségszabályzós szekciót előreköltöztették. Előbbre került a négytűs tápcsatlakozó is, mellette pedig egy televíziós szabványok (PAL, NTSC) között váltó jumper tanyázik. A memória itt ismét Qimonda márkájú, 1 ns-os, nyolc modulban 512 MB-ot tesz ki.


Sapphire Radeon HD 4850 Sapphire Edition

Kevésbé érdekes a nyomtatott áramkörök hátsó része, de itt sem egyformák. Jól látható, hogy a referenciatervezés a legzsúfoltabb, a többié lényegesen egyszerűbb. A legkomolyabb hűtésrögzítése is az eredetinek van, a speciálisakat rendszerint négy csavar tartotta. Egyedül az Asus EAH4850 MATRIX hátulján hagytak ki helyet további memóriamoduloknak.


ATI Radeon HD 4850 referencia


Asus EAH4850 TOP


MSI R4850-2D512-OC


Asus EAH4850 MATRIX


Gigabyte GV-R485MC-1GH


Sapphire Radeon HD 4850 Sapphire Edition

Tesztelés - automata hűtés és hang

Először a FurMark programocskával akartuk fárasztani a Radeonokat, de a legújabb Catalyst verzióval el sem akart indulni, a korábbival pedig az alapórajeles kártyákat is túlhevítette. Végül kiderült, hogy tényleg túlterheli a Radeonokat, mert egy húzósabb Crysis menettel sem tudtunk olyan magas hőmérsékleteket elérni. Végül a modern játékot használtuk. A teszteléshez a GeForce 8800 GT-k vizsgálatára épített konfigurációt vettük elő, de az alap Intel hűtőt egy Cooler Master Hyper TX2-re cseréltük.


VideokártyákATI Radeon HD 4850 referencia
Asus EAH4850 TOP
Asus EAH4850 MATRIX
Gigabyte GV-R485MC-1GH
MSI R4850-2D512-OC
Sapphire Radeon HD 4850 Sapphire Edition
ProcesszorIntel Core 2 Extreme QX6700 (2,66 GHz, 266 MHz FSB, 8 MB L2 cache, B3 stepping)
ProcesszorhűtőCooler Master Hyper TX2
AlaplapAsus P5E3 Deluxe Wi-Fi/AP alaplap
Memória2 x 1024 MB Samsung DDR3-1066
MerevlemezSamsung Spin Point T166 400 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache)
DVD-meghajtóNEC 3551
HázCasetek CK-1020
TápegységCooler Master RS-550-ACLY (550W)
Operációs rendszerWindows Vista Ultimate Service Pack 1

Hogy egyformák legyenek az esélyek, minden kártyát a Radeon HD 4850 625/1000 MHz-es referenciaórajelen mértünk. Először hagytuk automatán a szabályozásukat, és aktiváltuk a ház elejébe helyezett 80 mm-es és hátsó 92 mm-es ventilátort. Mellettük percenként 1800-as fordulaton járt a Hyper TX2, szóval a ház nem volt halk, de túlzottan zajos sem. Alapjáraton kihallatszott belőle az MSI, és az Asus EAH4850 TOP hangja is elkülöníthető volt.

Nagy meglepetésünkre a nem túl komolynak látszó MSI nyerte a hűtési versenyt. Vagy mégsem? Gyanús, hogy a RivaTuner legfrissebb verziójával kiolvasott eredmények nem a valóságot tükrözték, mert a bordán is 50-55 fokot mértünk. Ez pedig azt jelenti, hogy az alatta lévő GPU legalább 10-20 fokkal melegebb. Szóval az MSI eredményeit fenntartással kezeljük, az irreális eredményeket csillaggal jelöltük. Sajnos nem volt lehetőségünk egy másik, ugyanilyen példányt kipróbálni, pedig lehetséges, hogy teljesen egyedi hibáról van szó. Mindenesetre inkább a GFX Chillát hirdetnénk ki győztesnek. Nyugalmi hőmérsékleteknél kicsivel, terhelve már sokkal lemaradt mögötte az Asus MATRIX, a dobogó harmadik fokát pedig a Sapphire csípte el. Bár a 81 fokos GPU-hőmérséklet nem tűnik valami jónak, az Asus TOP is jobban szerepelt, mint a referenciahűtő, melyről köztudott, hogy aránylag halk, viszont nyugalmi állapotban is jó melegen tartja a VGA-t. A sort értelemszerűen a passzív Gigabyte zárta, melynek bordája ebben a szellős gépen is annyira felmelegedett, hogy megsütötte az ujjunkat.

Az is világos, hogy hangban a Gigabyte volt a legjobb. Őt a terhelés közben sem hallható GFX Chilla követte. Ismét a Sapphire lett a harmadik, mely röviddel a terhelés megkezdése után hangosodni kezdett. Idővel viszont tápunk már túlharsogta. Kis lemaradással a nagyjából állandó fordulaton járó Asus TOP következett, majd az MSI, amelynek ventilátorsebességéről nem kaptunk információt. A sort a gyári hűtő és a MATRIX zárta. Utóbbival kapcsolatban beigazolódott az a félelmünk, hogy a sokféle lamella közötti résben süvíteni fog a levegő.

A második körben továbbra is automata szabályozáson hagytuk a VGA-kat, de lekapcsoltuk a ház ventilátorait, a Hyper TX2-t pedig percenként 1500-as fordulatra fogtuk vissza. Ekkor kellemesen halk lett a rendszerünk, aminek a GFX Chillát – és természetesen a néma Gigabyte-ot – kivéve minden esetben a VGA volt a leghangosabb darabja. Nyugalmi állapotban mögöttük a MATRIX végzett még a dobogón, leszorult róla a Sapphire, az Asus és az MSI.

Nem változott a hűtők sorrendje, de a számok nőttek valamennyit. Az MSI-nél furcsáltuk, hogy maximum csak 1-2 fokot emelkedett, míg a hasonló felépítésű Sapphire és Asus GPU-ja 5 fokkal lett melegebb. Kisebb hatással volt a szellőzés megszűnése a nagyobb fémdarabbal operáló GFX Chillára és Asus MATRIX-ra. Semmivel sem melegedett jobban a referenciahűtő, hangja viszont valamivel erősebb lett. Szép csendben alaposan felforrósodott a Gigabyte. Tiszteletet parancsoló, hogy a grafikus kártya 120 fok környékén sem adta be a kulcsot.

Hangban továbbra is az élen maradt a Gigabyte, őt ismét a GFX Chilla és a Sapphire követte, mely most már zajosabb volt. Ezután jött az Asus TOP, az MSI, majd a referenciahűtő és végül a süvítős MATRIX.

Tesztelés - hűtés maximumon, tuning, fogyasztás

Harmadik, hűtést vizsgáló tesztünkben arra voltunk kíváncsiak, mit lehet kihozni a gyári megoldásokból egy kis szoftveres támogatással. Sajnos a verseny itt két résztvevősre csökkent, ugyanis a referenciamegoldás mellett csak a Sapphire ventilátorának forgási sebességét lehetett módosítani.

Az ATI OEM hűtője iszonyatos süvítés mellett – és az irreális MSI kizárásával – a harmadik helyre katapultált. Grafikus magjának hőmérséklete nem kevesebb mint 18 fokkal csökkent. Tehát tud ez a hűtés, ha akar, csak a hangját ne firtassuk. Kisebb mértékben hangosodott a Sapphire, de a hűtés javulása is kisebb – csupán 3 fokos – volt. Így két fokkal lemaradt a referencia mögött, de annál lényegesen halkabban tette a dolgát.

Megvizsgáltuk a Radeon HD 4850-ek fogyasztását is, de nem sok érdekeset tudtunk meg. Ahogyan korábban a GeForce 8800 GT-knél, itt sem volt lényeges különbség az egyes versenyzők étvágya között. Terhelés nélkül minden konfiguráció 120 watt körüli értéket mutatott a konnektoros mérőn, terhelve pedig 250 watt környékén mocorgott a mutató.

Végezetül a kártyák tuningpotenciálját kezdtük feltérképezni. Mivel ugyanaz a GPU és nagyon hasonló memória volt a versenyzőkön, nem lepődtünk meg különösebben azon, hogy túlhajtani is hasonló mértékben lehet őket. Legtovább a MATRIX grafikus magjával jutottunk, a referencia 625-öt még 200 MHz-cel tudtuk megfejelni, de a leggyengébb referenciamodellre is rá tudtunk pakolni 130 MHz-et. Az Asus TOP 800-ig, a Sapphire 780-ig, az MSI 760-ig jutott, a forrófejű Gigabyte-ot inkább nem feszegettük. Érdemes megjegyezni, hogy a referencia HD 4850 a GFX Chillával sem volt jobban húzható, mint a gyári hűtővel, szóval a tuning inkább a szerencse és nem a hűtés kérdése a Radeon HD 4850-nél. Memóriában minden kártyával 1100-ig jutottunk, igaz, csak 50 MHz-es lépésekkel haladtunk.

Értékelés

Fél tucat különböző Radeon HD 4850 megvizsgálásával arra jutottunk, hogy bár különböznek egymástól hűtésben és némileg felépítésben is, teljesítmény szempontjából kénytelenek vagyunk a szerencsére hagyatkozni. A tuningot nem különösebben befolyásolja a hűtés, csak a kártya hangját. Akinek fontos, hogy legalább 2D-ben csendben legyen a Radeonja, az mindenképpen olyan modellt válasszon, amelynek négytűs és négy vezetékes a ventilátora, esetleg fektessen be egyedi hűtésbe.

Fenti tanácsaink alapján a rövidke Sapphire Radeon HD 4850 Sapphire Edition tűnik nyerőnek. Amellett, hogy kisebb helyen elfér, mint konkurensei, hűtése szabályozható, ára pedig néhány ezressel kevesebb. Tőlünk ajánlott címet kapna, ha egy mezei grafikus kártya lenne, de ma a Radeon HD 4850 az egyik legjobb vétel, szóval a Sapphire Edition különösen ajánlott.

Ha nem vesszük figyelembe a hűtés hangját, akkor az Asus EAH4850 TOP sem rossz választás, bár mi inkább a TOP utótag nélküli, konkurenseknél nem drágább modellt választanánk. Nem voltunk különösebben elragadtatva az MSI R4850-2D512-OC-től, pedig nem rossz kártya ám. Egyetlen baja az volt, hogy nem adott reális visszajelzést a hőfokokról és a ventilátorról. Tetszett viszont, hogy alapáron jár hozzá a Rainbow Six Vegas 2. Akinek kell ez a játék, az válassza az MSI-t.

Az Asus EAH 4850 MATRIX és a Gigabyte GV-R485MC-1GH olyan kártyák, amelyeket a szándékért lehet értékelni. Az előbbi szép lett, az utóbbi passzív, de mi egyiket sem látnánk szívesen a házunkban. Az előbbi hangos, nehezen beszerezhető, az utóbbi tűzforró, és mind a kettő drága.

Sapphire Radeon HD 4850
Sapphire Edition
MSI R4850-2D512-OC
(a mellékelt játék miatt)

rudi

Az Asus Radeonokat az Asus hazai képviselete, a Gigabyte, MSI és Sapphire Radeonokat az Expert Computer Kft., az ATI Radeont az AMD bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Hirdetés