EMTEC médialejátszók két szinten

Hirdetés

EMTEC N120 és N200

Idősebb olvasóink biztosan emlékeznek még a BASF márkára, mely eleinte magnókazetták, majd floppy lemezek és videokazetták gyártására szakosodott. Később, a mágneses adathordozók háttérbe szorulásával nehezebb helyzetbe került, neve EMTEC-re változott, de a márka nem tűnt el. Most két érdekes, manapság nagyon divatos terméket – hálózati médialejátszókat – mutatunk be a kínálatából.

Hogy pontosabbak legyünk, a Movie Cube N120 nem is hálózati, hanem csak egyszerű médialejátszó. Az eddig nálunk járt hasonló dobozkák sem voltak nagyok, de ez a csöppség nagyjából egy tenyérnyi.

Csatlakozóból sincs rajta, sok, de valójában többre nincs is szükség. Oldalára került egy kártyaolvasó, illetve egy USB, hátul pedig a hang- és képkimenet, illetve a tápcsatlakozó van. Analóg (kompozit) képet és sztereó hangot egy kombinált aljzaton keresztül, digitálist HDMI-n vezet ki. Szóval a legszükségesebb funkciók megvannak, de sem Ethernet, sem eSATA csatlakozás nincs, és az erősítőre vezethető digitális hangról is le kell mondanunk.

Nem csak a méret és csatlakozóarzenál minimális, hanem a hardver is. Az eddig nálunk járt lejátszókban vagy a Sigma Designs, vagy a Realtek elektronikája dolgozott, melyek többé-kevésbe – utóbbi időben inkább többé – képesek lejátszani a HD videókat. A Movie Cube N120 felszerelése ennél jóval szerényebb. Az ESS negyedik generációs DMPX ES6461SAA lapkája csak az egyszerűbb kódolású, legfeljebb MPEG-4/ASP formátumú anyagokkal birkózik meg, sajnos az AC3 hangot is csak fejlettebb, SAB utótagos változata kezeli. Mindenesetre a közkedvelt sorozatok és DVD-ink biztonsági másolatainak nézegetésére jó lehet.

Dobozában sajnos csak az analóg összekötéshez találtunk vezetéket, kár, hogy a HDMI kábelt kispórolták a csomagból. Igaz, az N120 inkább régebbi, analóg megjelenítőhöz való, hiszen a HD filmek nem mennek neki. Kaptunk mellé egy kis CD-t is, amin a használati útmutatója található – sok szükség nem volt rá. Távirányítója még a lejátszónál is kisebb. Jó hír, hogy szerény tudásával arányos, 14 900 forintos ár tartozik hozzá, ami nagyjából a fele a HD-képes modellekének.

Ilyen, nagyobb felbontású videókkal is boldoguló darab az EMTEC Movie Cube N200. Vetélytársai között még ez a modell is a kisebbek közé sorolható. Kellemes tapintású és megjelenésű, szálcsiszolt fémből készült a teteje és homlokzata, melyen egy kis betét mögött rejtőzik pár LED és a távirányító infrás szeme. Oldala viszont fehér színű, ami szerintünk már nem olyan tetszetős. Persze nem a dobozkát, hanem a kijelzőre küldött képét kell nézegetni.

Csatlakozóból a kategóriában megszokott bőséges kínálatot regisztráltuk. Oldalra egy USB-t és egy kártyaolvasót kaptunk, hátuk pedig az adatbeviteli részleget még egy USB és Ethernet aljzat képviseli. Kimenetből HDMI és optikai hangaljzat jelenti a digitális részt, analógból kompozit és komponens kép-, illetve sztereó hangkonnektort kaptunk.

Belül a szokásos kép fogadott. Sok konkurenséhez hasonlóan az EMTEC Movie Cube N200-ban is a Realtek RTD1073 integrált médiaprocesszora dolgozik. Ennek előnye a Sigma Designs termékeivel szemben elsősorban alacsonyabb ára.

Ennek megfelelően az N200-as nem is túl drága: picivel 30 000 forint alatt kapható. Dobozában sajnos most is csak a leggyengébb minőségű (kompozit) képhez és sztereó hanghoz való kábelezést találtunk. Emellett kaptunk egy rövidke USB hosszabbítót, illetve egy SCART átalakítót, ami egyszerűbb tévékhez lehet hasznos. Az N200 távirányítója ugyanakkora, mint az N120-é, de néhány extra gomb került rá.

Működés

Most először járt nálunk az ESS médiaprocesszora, szóval az EMTEC Movie Cube N120 kezelőfelülete teljesen új volt számunkra. Megismerni és megérteni egy pillanat műve volt, hiszen a hardverhez hasonlóan nem egy összetett darab. És nem is valami látványos. A főmenüben hat ikon közül választhattunk, melyekkel típusonként és könyvtáranként is böngészhetőek a multimédiás tartalmak.

Nem találtunk semmi szokatlant az öt részre bontott beállítási részen. Kelet-európai nyelvek közül sajnos a legfrissebb firmware is csak a lengyelt támogatta. Kedvenc részünk a videós volt, azon belül is a feliratos. Ugyanis itt nem csak a betűk, hanem hátterük színét is megadhattuk. Ez akkor lehet fontos, ha filmünkben bekódolt felirat van. Sajnos, nem minden ilyen jó a feliratos részen; a betűk mérete és pozíciója nem módosítható, valamint az időzítés sem állítható.

Mivel típusonként (kép, hang, video) és egyben is böngészhetjük a csatlakoztatott adattár tartalmát, minden esetben kétféle megjelenítési módot kapunk. Szerintünk a közös böngészős a jobb, mert ott a képeknél és filmeknél is külön előnézetet kapunk. Ez a képeknél sokkal gyorsabb, mint a kis ikonos előnézeti mód.


Mivel elég kevés gombja van a mellékelt távirányítócskának, a lejátszás közben elérhető funkciókat (nagyítás, feliratváltás, ismétlés módja stb.), csak körülményesen, egy alul megjelenő menüből választhatjuk ki.

Kellemes meglepetésben volt részünk a Movie Cube N200 belapcsolásakor. Az EMTEC végre átszabta a Realtek chipes lejátszóknál megismert, eléggé ódivatú kezelőfelületet. Először a kommunikáció nyelvét választhattuk ki – sajnos a magyar ezúttal is hiánycikk volt. Emellett még a vezetékes hálózatot állíthattuk be, csak ezután jött a főmenü.

Végre egy olyan elosztást láthattunk, ami 2010-ben is – nagyjából – megállja a helyét. A fő funkciókat csoportosító ikonsorból lefelé, oszlopokban nyíltak a további lehetőségek. Ha éppen valamilyen lejátszásból ugrottunk vissza a menübe, akkor a háttérben megjelent annak képe.

Nem csak látványosnak, hanem praktikusnak is bizonyult a főmenü. Segítségével a korábbi realtekessel ellentétben azonnal a kívánt funkcióhoz ugorhattunk. Például a beállítások főmenüje alatt kiválaszthattuk, hogy a kép, hang vagy milyen egyéb szekcióba szeretnénk ugrani. Eltekintve az új – szerintünk szebb – grafikától, alig változtak valamit a belső menüpontok. A beállítási részen egyedül a média könyvtár menüje jelentett újdonságot. Itt megadhattuk, hogy a telepített adattárak milyen könyvtárait nézze át a lejátszó számára kezelhető állományokat keresve. Sajnos a torrent és Samba kliens hiányzott a kínálatból.


Ugyan itt is típusonként és ömlesztve válogathatunk a lejátszanivalók között, mindkét esetben szinte teljesen azonos felülethez jutunk. Itt már nem olyan látványos a különbség a korábbi, Realtek grafikához képest, de a fekete alapon fehér szöveges és vörös, kissé plasztikus kurzoros formaterv szerintünk tetszetősebb.

Sajnos, itt is meg kellett küzdenünk a távirányító szegényessége miatt előugró menüvel. A képméret, felirat, hangsáv elérése kissé nyakatekertnek bizonyult, de ezen felül nem sok bajunk volt az N200-zal.

Egyetlen internetes tartalomhoz fértünk hozzá az EMTEC Movie Cube N200-zal. Rengeteg internetes rádióállomás közül válogathattunk, többféle csoportosításban. Szívesen láttunk volna emellett torrent klienst, RSS-olvasót, sőt egyes konkurensei időjárás-előrejelző, YouTube, Flickr vagy Picasa klienst is kaptak. Ugyanez nem tűnik lehetetlennek az EMTEC lejátszója számára sem, implementálásuk csak a vezérlőszoftver fejlesztőin múlik.

Próba

A hálózati médialejátszók vizsgálatához stevve fórumozónk segítségével összeállítottunk egy tesztcsomagot. Ebben különféle felbontású videó-, hang-, valamint képállományok szerepelnek, és belekerült néhány felirattípus is. Videóknál a fő hangsúlyt a nagyfelbontású HD anyagokra helyeztük, melyek kezelése fejlettebb hardvert igényel. Sok hálózati lejátszó ezeket csak számítógép segítségével tudja megjeleníteni, transzkódolást igényel. A videós tesztcsomag számítógépes rendszerek képességeinek vizsgálatához is hasznos lehet, hogy olvasóink el tudják dönteni, hardverük felkészült-e a HD korszakra. Ezért elérhetővé tesszük. A filmrészletekhez egy szoftvercsomagot mellékeltünk, amiben lejátszók, kodekek és információs program található.

Fájlnév és méret
(klikk a letöltéshez)
formátum felbontás video-/audiokódolás bitráta
(Mbps)
DivX@1.5Mbps.avi
15 MB
DivX 480x272 DivX 3 Low
44,1 KHz, 2 csatorna, MP3
1,5
Xvid_720p@3.7Mbps.avi
69,8 MB
Xvid 720p XviD AdvSimple@L5
48,0 KHz, 2 csatorna MP3
3,7
BDAV_1080p@8Mbps.m2ts
130 MB
HD TV 1080p AVC High@L4.1
48,0 KHz, 6 csatorna AC-3
8,0
x264_1080p@3.8Mbps.mkv
39,6 MB
H.264 (MKV) 1080p AVC Main@L4.0
44,1 KHz, 2 csatorna AC-3
3,8
x264_1080p@9.7Mbps.mkv
36,3 MB
H.264 (MKV) 1080p AVC Main@L4.0
48,0 KHz, 2 csatorna AAC
9,7
x264_killa_sample.mkv
96 MB
H.264 (MKV) 1080p AVC High@L5.1
48,0 KHz, 6 csatorna AC-3
33,8
Quicktime_720p@14Mbps.mov
186 MB
QuickTime 720p AVC Main@L4.1
48,0 KHz, 2 csatorna PCM
14,5
Quicktime_1080p@10Mbps.mov
101 MB
QuickTime 1080p AVC Main@L4.0 48,0 KHz, 2 csatorna AAC 10,0
MPEG_1080i@6.5Mbps.ts
38,2 MB
H.264 (TS) 1080i AVC High@L4.0
48,0 KHz, 2 csatorna MPEG2
6,6
VC-1_1080p@8Mbps.wmv
84,5 MB
WMV HD 1080p VC-1 MP@HL
48,0 KHz, 6 csatorna WMA3
8,3
szoftvercsomag
16,0 MB
- Media Player Classic Home Cinema 32 és 64 bit
- XviD 1.2.2 codec
- Media info - formátumazonosító

Zenék esetében azt vizsgáltuk, hogy a szokásos MP3 és WMA mellett hogyan boldogulnak a készülékek a FLAC és OGG formátumokkal. Képeknél arra voltunk kíváncsiak, mekkora felbontásúakkal bír el a lejátszó, továbbá hogy a klasszikus JPG és BMP formátum mellett kezeli-e a GIF, animált GIF, PNG és TIFF állományokat. A videóknál megnéztük, mi a helyzet a feliratokkal, különösen az ű és ő karakterek megjelenítésével.

Pillanatok alatt bekötöttük a két EMTEC lejátszót. Szerelésükkel kapcsolatban talán csak azt érdemes megemlíteni, hogy mindkettőnek közvetlenül a konnektorba dugható tápja van, szóval megtörténhet, hogy blokkolják a közelben lévő aljzatokat. A két lejátszóhoz ugyanolyan méretű távirányítót kaptunk, de az N200-én néggyel több gomb volt. Nála egy gombnyomással (majd egy jóváhagyással) le tudtuk választani az USB-s eszközöket, és volt dedikált gombja az előre-hátra tekerésnek. Mindkét távirányítót legfeljebb közepesen éreztük kényelmesnek. Nem zavar a többnyire fölösleges számos rész, de a vékony alapra illesztett gumi gombok nem jártak túl meggyőzően, és a kis távkapocs formája sem volt valami kényelmes. A kanapé vékony részeiben viszont előszeretettel tűnt el.

Először a kisebb Movie Cube N120-at tettük próbára. Egy elég kellemetlen meglepetéssel indult a tesztünk, ugyanis a kicsike nem ismerte fel a próbáinknál eddig tökéletesen működő, 8 GB-os Kingston pendrive-unkat. Más hasonló adattárakkal viszont simán ment, USB-merevlemezünket és 1, illetve 8 GB-os SD kártyánkat is tökéletesen kezelte. Egyedül az nem tetszett, hogy az adattárakat minden bekapcsolásnál újra inicializálta.

Ahogyan várható volt, az N120 lejátszási képességei korlátozottak. Képekből csak a JPG formátumot volt hajlandó megnyitni, azt viszont minden típusban és méretben. Még a Realtek és Sigma Designs hardvereknek gondot okozó, progresszív DCT transzformációs változatot is kezelte. Nagyobb felbontású fotók nézegetésénél meglehetősen kényelmetlennek bizonyult a nagyítás menübe rejtése.


EMTEC Movie Cube N120

Videóból az MPEG-4/ASP jelentette a csúcsot 720x576 pixeles felbontásig. Ez annyit tesz, hogy az N120 elboldogult az XviD és DivX kódolású anyagokkal, ha nem volt túl nagy a felbontásuk, de a HD videókat már nem játszotta le. Így nem igazán tudta kihasználni a HDMI lehetőségeit, csak az egyszerűbb összeköttetést. A másik filmes problémánk a feliratoknál adódott. Igaz, a SUB és SRT formátumot is kezelte, de az ű karakterek kalappal jelentek meg. Számunkra ennél is zavaróbb volt, hogy méretük az optimálisnál kisebb, és nem módosítható.

Hangban az MP3 és WMA (DRM nélkül) állományokat tudtuk lejátszani, az OGG és FLAC nem ment. Sajnos most sem kaptunk vizualizációs effektet a zenéhez, de az album artokat és ID3 taget kezelte. Kissé kellemetlen volt, hogy a hangerő módosítása mindenhol nagyjából egy másodperces fáziskéséssel lépett érvénybe.

Sokkal unalmasabb volt a nagyobb EMTEC Movie Cube N200 próbája. A különböző fájformátumok lejátszásának szempontjából a Realtek hardverét már jól ismerjük. Lényegében csak a szándékosan lejátszógyilkolásra kitenyésztett „killa sample” tudta megakasztani, szóval minden rendben volt ezen a téren.


EMTEC Movie Cube N200

Működése kapcsán viszont tapasztaltunk pár furcsaságot. Először is a dobozka jobban melegedett a hasonló, realtekes eszközöknél. Talán azért, mert itt nem külön borda, hanem a ház alja volt a médiaprocesszor hőelvezetője. Mikor csatlakoztattuk merevlemezünket, a bekapcsolt médiafrissítő azonnal tallózni kezdett. A jó 600 gigabájtnyi családi fotó és videó átrágásának viszont pár percen belül fagyás lett az eredménye. Inkább kikapcsoltuk az automata frissítést, majd úgy állítottuk be a rendszert, hogy csak kevesebb mappát nézzen át. Pár ezer 6 megapixeles fotó katalogizálása idő és könyvtár szerint már nem okozott problémát a masinának. A fejlettebb tallózási módszer elsősorban a zenéknél jött jól, ahol az ID3 tagek alapján válogathattunk.

Értékelés

Elsősorban olcsósága és egyszerűsége miatt tetszett az EMTEC Movie Cube N120. Kétségtelen, hogy nem mindenkinek és minden esetben van szüksége HD felbontásra, ha filmet akar nézni, a leggyakoribb JPG kép- és MP3 hangformátumok kezeléséhez pedig ez az egyszerű, 15 000 forintos masina is bőven elegendő. Feleslegessé vált, régi tévénket könnyen médiaközponttá alakíthatjuk vele, de egy kisebb kijelzővel akár autóba szerelve is hasznát vehetjük. Egyetlen igazán kellemetlen részletet tapasztaltunk vele kapcsolatban tesztünk során, hogy valamilyen oknál fogva nem kezelte 8 GB-os pendrive-unkat.

Sokkal erősebb konkurenciával szemben kell helytállnia az EMTEC Movie Cube N200-nak. Rengeteg hasonló, Realtek hardverrel szerelt masina van a piacon, szóval itt minden részlet számít. Az N200 előnye, hogy a forint gyengülésével is 29 000 forint alatt maradt az ára, van kártyaolvasója, illetve egészen korrekt a kezelőfelülete. Hátránya viszont, hogy nem adnak hozzá HDMI kábelt, menürendszere nem tud magyarul, és nem kapott torrent klienst. Nekünk elsősorban a kezelőfelülete és ára miatt tetszett.

EMTEC Movie Cube N120 és N200

rudi

Az EMTEC Movie Cube médialejátszókat a Conflex Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • EMTEC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés